உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Mobile Mania in Child: সন্তান যদি মোবাইলৰ ভক্ত হৈ পৰিছে গ্ৰহণ কৰক এইসমূহ উপায়, শিশুটি আঁতৰি থাকিব মোবাইলৰ পৰা

    Mobile Mania in Child: সন্তান যদি মোবাইলৰ ভক্ত হৈ পৰিছে গ্ৰহণ কৰক এইসমূহ উপায়, শিশুটি আঁতৰি থাকিব মোবাইলৰ পৰা

    Mobile Mania in Child: নতুন শিক্ষাবৰ্ষ আৰম্ভ হৈছে সেয়ে শিশুসকলক এতিয়াই মোবাইলৰ পৰা কেনেকৈ আঁতৰোৱা যায় তাকে লৈ চিন্তিত হৈ পৰিছে অভিভাৱকসকল। কেইটামান উপায় আৱলম্বন কৰি শিশুসকলক বহু পৰিমাণে মোবাইলৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব পৰা যায়।

    Mobile Mania in Child: নতুন শিক্ষাবৰ্ষ আৰম্ভ হৈছে সেয়ে শিশুসকলক এতিয়াই মোবাইলৰ পৰা কেনেকৈ আঁতৰোৱা যায় তাকে লৈ চিন্তিত হৈ পৰিছে অভিভাৱকসকল। কেইটামান উপায় আৱলম্বন কৰি শিশুসকলক বহু পৰিমাণে মোবাইলৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব পৰা যায়।

    Mobile Mania in Child: নতুন শিক্ষাবৰ্ষ আৰম্ভ হৈছে সেয়ে শিশুসকলক এতিয়াই মোবাইলৰ পৰা কেনেকৈ আঁতৰোৱা যায় তাকে লৈ চিন্তিত হৈ পৰিছে অভিভাৱকসকল। কেইটামান উপায় আৱলম্বন কৰি শিশুসকলক বহু পৰিমাণে মোবাইলৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব পৰা যায়।

    • Share this:
    যি কাৰণতেই নহওক আজিকালি শিশুসকল (Child)ৰ মাজত মোবাইল মেনিয়া (Mobile Mania) ভয়ংকৰভৱে বৃদ্ধি পাইছে। তদুপৰি কোৰোণা আৰু লকডাউনৰ বাবে মোবাইলৰ সৈতে শিশুসকলৰ সম্পৰ্ক এৰাব নোৱাৰা হৈ পৰিল। অনলাইন ক্লাছ (Online Class), ভিডিঅ' লাৰ্ণিং (Video Learning) আদিৰ বাবে শিশুৰ মোবাইলৰ ব্যৱহাৰ বাঢ়ি গৈছে। কিন্তু মোবাইলৰ ব্যৱহাৰ কেৱল শিক্ষামূলক কামতেই সীমিত হৈ নাথাকিল। এতিয়া অধিকাংশ শিশুৱেই মোবাইলৰ ভক্ত হৈ পৰিছে। যিহেতু সকলোতে এতিয়া নতুন শিক্ষাবৰ্ষ আৰম্ভ হৈছে সেয়ে শিশুসকলক এতিয়াই মোবাইলৰ পৰা কেনেকৈ আঁতৰোৱা যায় (How To Get Rid Mobile Habits in Child) তাকে লৈ চিন্তিত হৈ পৰিছে অভিভাৱকসকল। কেইটামান উপায় আৱলম্বন কৰি শিশুসকলক বহু পৰিমাণে মোবাইলৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব পৰা যায়।

    বাহিৰত খেলিবলৈ উদগনি দিয়ক
    শিশুৰ শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি কৰিবলৈ তেওঁলোকক বাহিৰত খেলিবলৈ কওক। লগতে শিশুসকলক যিমান সম্ভৱ সিমান সময় তেওঁলোকৰ বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে বাহিৰৰ খেল খেলিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ক। ইয়াৰ সৈতে, শিশুৱে ফোনটো একেবাৰে বাদ দিব আৰু তেওঁলোকৰ আসক্তিও ক্ৰমান্বয়ে নাইকিয়া হ'ব।

    প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি আগ্ৰহ বৃদ্ধি কৰক
    ফোন আৰু টিভি স্ক্ৰীণৰ পৰা শিশুৰ মনোযোগ আঁতৰাবলৈ তেওঁলোকক প্ৰকৃতিক ভাল পাবলৈ শিকাওক। ইয়াৰ বাবে শিশুসকলক সময়ে সময়ে গছ, উদ্ভিদ, জন্তু আৰু চৰাইৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান আকৰ্ষণীয় তথ্য ক'ব লাগে। লগতে শিশুসকলক ওচৰৰ পাৰ্ক আৰু পুখুৰীলৈ খোজ কাঢ়িবলৈ লৈ যাওক।

    কিতাপ ভাল পাবলৈ শিকাওক
    অনলাইন শ্ৰেণী আৰু ইণ্টাৰনেটৰ এই যুগত শিশুৱে তেওঁলোকৰ হাতত কিতাপ লোৱা প্ৰায় এৰি দিছে। এনে পৰিস্থিতিত শিশুসকলক কিতাপ পঢ়িবলৈ উৎসাহিত কৰক। ইয়াৰ বাবে আপুনি শিশুসকলক তেওঁলোকৰ পচন্দৰ এখন কাহিনী কিতাপ আৰু এখন কাৰ্টুন কিতাপ উপহাৰ দিব পাৰে।

    ঘৰুৱা কামত সহায় লওক
    ঘৰৰ কাম কৰোঁতে শিশুসকলক যিমান সম্ভৱ সিমান সময় কামৰ সৈতে জড়িত ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰিব। ঘৰত কাপোৰ শুকোৱা, কোঠাটো পৰিষ্কাৰ কৰা আৰু ৰান্ধনিশালৰ সৰু সৰু কামত শিশুৰ সহায় লওক। লগতে কাম কৰোঁতে শিশুসকলৰ সৈতে আনন্দ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

    মোবাইল ফোন লক কৰি ৰাখক
    আপুনি শিশুসকলক ফোনৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিবলৈ ফোনটো লক কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, শিশুৰ ফোন চলাবলৈ সময় নিৰ্ধাৰণ কৰক আৰু সেই সময়ত শিশুসকলৰ বাবে ফোন লকটো খুলি দিব পাৰে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: