• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • আধাৰ-পেন লিংক কৰাৰ অন্তিম সময়সীমা উকলিল! বিকল হৈ পৰিব নেকি আপোনাৰ পেন কাৰ্ড?এতিয়া বিকল্প হিচাপে আছে এটাই ৰাস্তা

আধাৰ-পেন লিংক কৰাৰ অন্তিম সময়সীমা উকলিল! বিকল হৈ পৰিব নেকি আপোনাৰ পেন কাৰ্ড?এতিয়া বিকল্প হিচাপে আছে এটাই ৰাস্তা

অৱশ্যে, ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপোনাৰ পেনকাৰ্ড ভেলিড হৈ নাথাকিব। কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ পৰিষদ, বা চিবিডিটিয়ে শেহতীয়া বিজ্ঞপ্তিত এই কথা উল্লেখ কৰিছে।

অৱশ্যে, ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপোনাৰ পেনকাৰ্ড ভেলিড হৈ নাথাকিব। কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ পৰিষদ, বা চিবিডিটিয়ে শেহতীয়া বিজ্ঞপ্তিত এই কথা উল্লেখ কৰিছে।

অৱশ্যে, ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপোনাৰ পেনকাৰ্ড ভেলিড হৈ নাথাকিব। কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ পৰিষদ, বা চিবিডিটিয়ে শেহতীয়া বিজ্ঞপ্তিত এই কথা উল্লেখ কৰিছে।

  • Share this:
পেন-আধাৰ লিংকিং: যোৱা মাহত পেন-আধাৰ সংযোগ কৰাৰ অন্তিম তাৰিখ ইতিমধ্যে পাৰ হৈ গৈছে। আৰু যিসকলে এতিয়াও আধাৰৰ সৈতে পেন কাৰ্ড লিংক কৰা নাই সেইসকল সন্মুখীন হ'ব লাগিব জৰিমনাৰ। লগতে আন কিছুমান পৰিণাম ভুগিব লাগিব।

অৱশ্যে, ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপোনাৰ পেনকাৰ্ড ভেলিড হৈ নাথাকিব। কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ পৰিষদ, বা চিবিডিটিয়ে শেহতীয়া বিজ্ঞপ্তিত এই কথা উল্লেখ কৰিছে। আয়কৰ সম্পৰ্কীয় নিয়ম নিৰ্ধাৰণ কৰা বোৰ্ডে কৈছে যে, যিসকলে আধাৰ-পেন সংযোগ কৰা নাই তেওঁলোকে অহা বছৰলৈকে ১ হাজাৰ টকা পৰ্যন্ত জৰিমনা ভৰি এই কাম কৰিব পাৰিব।

চিবিডিটিয়ে পেন-আধাৰ সংযোগ কৰাৰ সময়সীমা ৩১ মাৰ্চ, ২০২৩ লৈ বৃদ্ধি কৰিছে। কিন্তু যিসকলে এতিয়াও লিংক কৰিবলৈ বাকী আছে তেওঁলোকে জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। ৫০০ টকাৰ জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব ৩০ জুন, ২০২২ৰ ভিতৰত যিসকলে লিংক কৰিব। আনহাতে তাৰ পিছত কৰিবলগীয়া সকলে ১০০০ টকাৰ জৰিমনা ভৰিব লাগিব।

এনেদৰে চেক কৰিব পাৰে ষ্টেটাচঃ

যদি আপুনি আপোনাৰ পেন কাৰ্ডখন আধাৰৰ সৈতে লিংক কৰিছে তেন্তে আপুনি বৰ্তমান ষ্টেটাচ চেক কৰিব পাৰে। www.incometaxindiaefiling.gov.in আয়কৰ বিভাগৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট অৰ্থাৎ এতিয়া https://www.incometax.gov.in/iec/foportal নতুন ৱেবছাইটলৈ যাওক।

তলত লিংক আধাৰ বিকল্পত ক্লিক কৰক। আপোনাৰ ষ্টেটাচ চাবলৈ হাইপাৰলিংকত ক্লিক কৰক। ইয়াত আপুনি আপোনাৰ আধাৰ আৰু পেন কাৰ্ডৰ বিৱৰণ পূৰণ কৰিব লাগিব। যদি আপোনাৰ পেন কাৰ্ড আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে লিংক কৰা হয়, তেন্তে আপুনি দেখিব যে আপোনাৰ পেন আধাৰ নম্বৰৰ সৈতে লিংক কৰা হৈছে।

আপুনি এই পেন-আধাৰ লিংকটো ৱেবছাইটত কৰিব পাৰে।

প্ৰথমে, আয়কৰ ৱেবছাইটলৈ যাওক।

- আধাৰ কাৰ্ডত দিয়া নাম, পেন নম্বৰ আৰু আধাৰ নম্বৰ এণ্টাৰ কৰক।

আধাৰ কাৰ্ডত জন্মৰ বছৰ উল্লেখ থাকিলে কেৱল টিক স্কোৱেৰ।

এতিয়া কেপচা কোড এণ্টাৰ কৰক।

এতিয়া লিংক আধাৰ বুটামত ক্লিক কৰক।

আপোনাৰ পেন আধাৰৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হ'ব।

আপুনি এছএমএছ প্ৰেৰণ কৰিও সুবিধাটো ল'ব পাৰে।

ইয়াৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ ফোনত টাইপ কৰিব লাগিব - ইউআইডিপিএএন, তাৰ পিছত ১২-অংকৰ আধাৰ নম্বৰ এটা লিখিব লাগিব আৰু তাৰ পিছত ১০-অংকৰ পেন নম্বৰ এটা লিখিব লাগিব। এই বাৰ্তাটো 567678 বা 56161 লৈ প্ৰেৰণ কৰক।

অবৈধ পেন কেনেদৰে সক্ৰিয় কৰিব

অবৈধ পেন কাৰ্ড অপাৰেটিভ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি এছ.এম.এছ. এটা প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। আপোনাৰ পঞ্জীভুক্ত ম'বাইলৰ পৰা 12-অংকৰ পেন নম্বৰ এণ্টাৰ কৰাৰ পিছত, আপুনি 567678 বা 56161-ক স্থান আৰু এছএমএছ দি 10-অংকৰ আধাৰ নম্বৰ প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: