• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • PAN-Aadhar Card Link: আধাৰ কাৰ্ডৰ লগত পেন কাৰ্ড লিংক কৰিলেনে? অহা মাহৰ পৰা ভৰিব লাগিব দুগুণ জৰিমনা

PAN-Aadhar Card Link: আধাৰ কাৰ্ডৰ লগত পেন কাৰ্ড লিংক কৰিলেনে? অহা মাহৰ পৰা ভৰিব লাগিব দুগুণ জৰিমনা

আপুনি এই পেন-আধাৰ লিংকটো ৱেবছাইটত কৰিব পাৰে।

আপুনি এই পেন-আধাৰ লিংকটো ৱেবছাইটত কৰিব পাৰে।

আপুনি এই পেন-আধাৰ লিংকটো ৱেবছাইটত কৰিব পাৰে।

  • Share this:
যদি আপুনি এতিয়াও নিজৰ পেন কাৰ্ডৰ আধাৰৰ সৈতে লিংক কৰা নাই তেন্তে শীঘ্ৰে সম্পন্ন কৰি লওক এই কাম। পেন-আধাৰ লিংকৰ অন্তিম সময়সীমা আছিল ৩১ মাৰ্চ, ২০২২। কিন্তু এতিয়া জনসাধাৰণৰ সুবিধাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি চৰকাৰে এই সময়সীমা ৩০ জুন ২০২২লৈকে বৃদ্ধি কৰিছে। কিন্তু এইসময়ছোৱাৰ ভিতৰত আধাৰৰ সৈতে পেন কাৰ্ড লিংক কৰোতে আপুনি পৰিশোধ কৰিব লাগিব ৫০০ টকাৰ জৰিমনা।

অৱশ্যে, যদি এজন পেন কাৰ্ড হোল্ডাৰে নিজৰ পেন কাৰ্ডৰ সৈতে তেওঁৰ আধাৰ নম্বৰ লিংক কৰিবলৈ এই সময়ছোৱাৰ ভিতৰতো সক্ষম নহয় তেন্তে জুলাই মাহৰ পৰা ১০০০ টকা জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

৩০ জুনৰ পিছত যদি কোনো ব্যক্তিয়ে যদি ইনভেলিড পেন কাৰ্ড দাখিল কৰে তেন্তে ইনকাম টেক্স এক্ট-১৯৬১ৰ চেকশ্যন ২৭২ এন-ৰ অধীনত লোকজনক ১০,০০০ টকা জৰিমনাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে। লগতে, পেন কাৰ্ড অবিহনে, আপুনি বৃহৎ পৰিমাণৰ ধন উলিয়াব নোৱাৰিব।

এনেদৰে চেক কৰিব পাৰে ষ্টেটাচঃ

যদি আপুনি আপোনাৰ পেন কাৰ্ডখন আধাৰৰ সৈতে লিংক কৰিছে তেন্তে আপুনি বৰ্তমান ষ্টেটাচ চেক কৰিব পাৰে। www.incometaxindiaefiling.gov.in আয়কৰ বিভাগৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট অৰ্থাৎ এতিয়া https://www.incometax.gov.in/iec/foportal নতুন ৱেবছাইটলৈ যাওক।

লত লিংক আধাৰ বিকল্পত ক্লিক কৰক। আপোনাৰ ষ্টেটাচ চাবলৈ হাইপাৰলিংকত ক্লিক কৰক। ইয়াত আপুনি আপোনাৰ আধাৰ আৰু পেন কাৰ্ডৰ বিৱৰণ পূৰণ কৰিব লাগিব। যদি আপোনাৰ পেন কাৰ্ড আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে লিংক কৰা হয়, তেন্তে আপুনি দেখিব যে আপোনাৰ পেন আধাৰ নম্বৰৰ সৈতে লিংক কৰা হৈছে।

আপুনি এই পেন-আধাৰ লিংকটো ৱেবছাইটত কৰিব পাৰে।

প্ৰথমে, আয়কৰ ৱেবছাইটলৈ যাওক।

- আধাৰ কাৰ্ডত দিয়া নাম, পেন নম্বৰ আৰু আধাৰ নম্বৰ এণ্টাৰ কৰক।

আধাৰ কাৰ্ডত জন্মৰ বছৰ উল্লেখ থাকিলে কেৱল টিক স্কোৱেৰ।

এতিয়া কেপচা কোড এণ্টাৰ কৰক।

এতিয়া লিংক আধাৰ বুটামত ক্লিক কৰক।

আপোনাৰ পেন আধাৰৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হ'ব।

আপুনি এছএমএছ প্ৰেৰণ কৰিও সুবিধাটো ল'ব পাৰে।

ইয়াৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ ফোনত টাইপ কৰিব লাগিব - ইউআইডিপিএএন, তাৰ পিছত ১২-অংকৰ আধাৰ নম্বৰ এটা লিখিব লাগিব আৰু তাৰ পিছত ১০-অংকৰ পেন নম্বৰ এটা লিখিব লাগিব। এই বাৰ্তাটো 567678 বা 56161 লৈ প্ৰেৰণ কৰক।

অবৈধ পেন কেনেদৰে সক্ৰিয় কৰিব

অবৈধ পেন কাৰ্ড অপাৰেটিভ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি এছ.এম.এছ. এটা প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। আপোনাৰ পঞ্জীভুক্ত ম'বাইলৰ পৰা 12-অংকৰ পেন নম্বৰ এণ্টাৰ কৰাৰ পিছত, আপুনি 567678 বা 56161-ক স্থান আৰু এছএমএছ দি 10-অংকৰ আধাৰ নম্বৰ প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: