உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Sovereign Gold Bondত বিনিয়োগৰ সুযোগ, দীঘলীয়া বিনিয়োগত অধিক লাভৰ সম্ভাৱনা

    Sovereign Gold Bondত বিনিয়োগৰ সুযোগ, দীঘলীয়া বিনিয়োগত অধিক লাভৰ সম্ভাৱনা

    দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগকাৰীসকলে সাৰ্বভৌম গ’ল্ড বণ্ডত ভাল লাভ পাব পাৰে। ইয়াত বিনিয়োগ কৰি সুত লাভ কৰিব পাৰি।

    দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগকাৰীসকলে সাৰ্বভৌম গ’ল্ড বণ্ডত ভাল লাভ পাব পাৰে। ইয়াত বিনিয়োগ কৰি সুত লাভ কৰিব পাৰি।

    দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগকাৰীসকলে সাৰ্বভৌম গ’ল্ড বণ্ডত ভাল লাভ পাব পাৰে। ইয়াত বিনিয়োগ কৰি সুত লাভ কৰিব পাৰি।

    • Share this:
    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে এই বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে Sovereign Gold Bondৰ প্ৰথম অংশ মুকলি কৰিছে। সেয়েহে জানি লওক এই গল্ড বণ্ডত বিনিয়োগৰ সকলো কথা

    কি এই অ’ফাৰ -

    বিনিয়োগকাৰীসকলে ৪,৭৭৭ টকাৰ মূল্যত এই বণ্ড লাভ কৰিব। প্ৰতিটো বণ্ডে এক গ্ৰাম সোণ ট্ৰেক কৰে। যদি বিনিয়োগকাৰীয়ে অনলাইন এপ্লিকেচন আৰু ডিজিটেল মাধ্যমেৰে পৰিশোধ কৰে, তেন্তে তেওঁ প্ৰতিটো বণ্ডত ৫০ টকা ৰেহাই লাভ কৰিব। বিনিয়োগকাৰীসকলক ছমাহৰ ভিত্তিত ২.৫ শতাংশ হাৰত সূত পৰিশোধ কৰা হয়। ইয়াক ষ্টক এক্সচেঞ্জত তালিকাভুক্ত কৰা হ'ব। মেচ্যুৰিটিৰ ক্ষেত্ৰত, বিনিয়োগকাৰীক সেই সময়ৰ সোণৰ মূল্যৰ সমান পৰিমাণ দিয়া হ'ব।

    লাভ কি -

    SGBৰ কাৰ্যকাল আঠ বছৰ আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলে পাঁচ বছৰৰ পিছত প্ৰস্থান কৰাৰ বিকল্প লাভ কৰে। এই গ’ল্ড বণ্ডে গ’ল্ড এক্সচেঞ্জ ট্ৰেডেড পুঁজিৰ দৰে কোনো ব্যয় আদায় নকৰে। দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে এই বণ্ড অতিকে ভাল। যদি আপুনি মেচ্যুৰিটিৰ সময়লৈকে জমা ৰাখে, তেন্তে ইয়াৰ পৰা লাভ কৰিবলগীয়া লাভত কেপিটেল গেইনছ টেক্স দিবলগীয়া নহয়। ইয়াৰ ওপৰত লাভ কৰা সুত আপোনাৰ আমদানিত সংযুক্ত হয় আৰু আপোনাৰ শ্লেব অনুসৰি কৰ আৰোপ কৰা হয়।

    ক্ষতিৰ ভয় -

    এই বণ্ডবোৰে প্ৰায়ে এক্সচেঞ্জত সোণৰ স্পট মূল্যৰ পৰা ৰেহাইৰ ওপৰত ব্যৱসায় কৰে। অৱশ্যে, সাম্প্ৰতিক সময়ত উচ্চ চাহিদাৰ বাবে, ই স্পট মূল্যৰ পৰা কিছু প্ৰিমিয়ামত ব্যৱসায় কৰি আছে। "যদি আপোনাক এটা পুঁজিৰ প্ৰয়োজন হয়, আপুনি সোণৰ মূল্যৰ পৰা ৰেহাইত SGB বিক্ৰী কৰিব লাগিব পাৰে," প্ৰমাণিত বিত্তীয় পৰিকল্পনাকাৰী পাৰুল মহেশ্বৰীয়ে কয়।

    যোৱা এবছৰত সোণৰ মূল্য বহুত কম পৰিৱৰ্তন হৈছে। বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে এইসমুহ নিম্নগামী হোৱাৰ আশা কৰা হোৱা নাই। বণ্ডৰ ওপৰত ৰিয়েল ইল্ড নিগেটিভ হোৱাৰ সৈতে আৰু মধ্য প্ৰাচ্যত উত্তেজনাৰ বাবে বাণিজ্য যুদ্ধই সোণৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: