• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Origin of Capsicum : খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৬০০০ চনত ৰন্ধনত হৈছিল ব্যৱহাৰ, উৎপত্তি ভাৰতত নহয় যদিও কেনেকৈ কেপচিকামৰ নাম চিমলা মিৰ্চ হ'ল?

Origin of Capsicum : খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৬০০০ চনত ৰন্ধনত হৈছিল ব্যৱহাৰ, উৎপত্তি ভাৰতত নহয় যদিও কেনেকৈ কেপচিকামৰ নাম চিমলা মিৰ্চ হ'ল?

Why Capsicum is called Shimla Mirch : ইয়াত ভিটামিন 'চি'ও অধিক থাকে। ভিটামিন চি-সমৃদ্ধ খাদ্য ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে উপকাৰী।

Why Capsicum is called Shimla Mirch : ইয়াত ভিটামিন 'চি'ও অধিক থাকে। ভিটামিন চি-সমৃদ্ধ খাদ্য ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে উপকাৰী।

Why Capsicum is called Shimla Mirch : ইয়াত ভিটামিন 'চি'ও অধিক থাকে। ভিটামিন চি-সমৃদ্ধ খাদ্য ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে উপকাৰী।

  • Share this:
পাচলি  ভিতৰত কেপচিকামৰ চাহিদাই বেলেগ!  দৈনন্দিন আহাৰত নিজৰ স্থান নিৰ্ধাৰণ কৰিছে ই।  এই জলকীয়াৰ ৰং ডাঠ সেউজীয়া, উজ্জ্বল হালধীয়া আৰু উজ্জ্বল ৰঙা হ'ব পাৰে। এইটো সেই পাচলিবোৰৰ এটা যি প্ৰায় প্ৰতিটো ৰন্ধনপ্ৰণালীৰ বাবে উপযুক্ত। কিন্তু আপুনি জানেনে কেপচিকামক কিয় চিমলা মিৰ্চ বুলি কোৱা হয়, বিশেষকৈ হিন্দীত? চিমলাৰ সৈতে ইয়াৰ কি সম্পৰ্ক আছে?

কেপচিকামৰ উৎপত্তি
ভাৰতত কেপচিকাম বহুলভাৱে খোৱা হয় যদিও পাচলিবিধ একেবাৰে থলুৱা নহয়। কেপচিকাম মুখ্যতঃ দক্ষিণ আৰু মধ্য আমেৰিকাত পোৱা যায়, আৰু ক্ৰিষ্টোফাৰ কলম্বাছে আমেৰিকাৰ পৰা যাত্ৰা কৰাৰ সময়ত এই পাচলি ইউৰোপলৈ লৈ আহিছিল (Origin of Capsicum )। ঐতিহাসিক তথ্য অনুসৰি, খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৬০০০ চনৰ পৰা ৰন্ধনত কেপচিকাম ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। কিন্তু ইয়াক চিমলা মিৰ্চ কেনেকৈ হ'ল?

ভাৰতত আগমন
ব্ৰিটিছসকলে তেওঁলোকৰ ৰাজত্বকালত ভাৰতত কেপচিকামৰ ব্যৱহাৰ আৰম্ভ কৰিছিল বুলি কোৱা হয়। ভাৰতত ব্ৰিটিছ শাসনকালত চিমলা দেশৰ ৰাজধানী আছিল। কেপচিকামৰ বীজ ব্ৰিটিছসকলে ইউৰোপৰ পৰা আনিছিল আৰু অনুকূল পৰিৱেশ থকা পাহাৰীয়া অঞ্চলবোৰত কেপচিকামৰ খেতি বাঢ়ি গৈ আছিল।

উচ্চ উৎপাদন আৰু যথেষ্ট সোৱাদৰ বাবে এই দেশৰ লোকসকলে বৃহৎ পৰিমাণে কেপচিকাম উৎপাদন কৰা আৰম্ভ কৰিছিল। যিহেতু ইয়াক ভাৰতৰ চিমলাত খেতি কৰা হৈছিল, কেপচিকাম চিমলাৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছিল, পাচলিবিধক চিমলা মিৰ্চ বুলিও কোৱা হৈছিল।

ভিটামিন চি আৰু এণ্টিঅক্সাইডেণ্টসমৃদ্ধ
কেপচিকামে থাৰ্মোজেনেচিছ সক্ৰিয় কৰাত আৰু বিপাকীয় হাৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। কেপচিকামৰ থাৰ্মোজেনিক কাৰ্যকলাপ চ'ল্ডাৰ জলকীয়াৰ পৰিৱৰ্তে মজলীয়া হয়, যি হৃদস্পন্দনৰ হাৰ বা ৰক্তচাপ বৃদ্ধি নকৰাকৈ বিপাক উন্নত কৰে।

ইয়াত ভিটামিন 'চি'ও অধিক থাকে। ভিটামিন চি-সমৃদ্ধ খাদ্য ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে উপকাৰী। কেপচিকামত ভিটামিন চিয়ে শ্বেতৰক্ত কণিকা গঠনত সহায় কৰে আৰু শৰীৰক ৰোগৰ পৰা যুঁজ দিয়াৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰে।

ভাৰতত ব্যৱহাৰ
যদিও কেপচিকামৰ উৎপত্তি বিদেশত ভাৰততো বহুলভাৱে খোৱা হয়, পাচলিবোৰ বিদেশী পাচলিৰ ভিতৰত বুলি গণ্য কৰা হয়। কেপচিকাম মুখ্যতঃ মহাদেশীয় খাদ্যত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যেনে পিজ্জা টপিং আৰু অন্যান্য ইটালিয়ান ব্যঞ্জন, চীনা খাদ্য আৰু অধিকত।
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি