• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Optical Illusion: যাদুৰ দেশৰ মায়াবী ছবি, ছবিখন চালেই অন্ধকাৰ সুৰংগত পৰি যায় দৰ্শক, হতভম্ব হৈছে সকলো!

Optical Illusion: যাদুৰ দেশৰ মায়াবী ছবি, ছবিখন চালেই অন্ধকাৰ সুৰংগত পৰি যায় দৰ্শক, হতভম্ব হৈছে সকলো!

অপ্টিকেল ইলিউছন (Optical Illusion) হৈছে মানুহৰ মনক বিভ্ৰান্ত কৰা ছবি। এনে এখন মন-প্ৰাণ উৰুৱাই দিয়া ছবিয়ে বৰ্তমান ইণ্টাৰনেট ব্যৱহাৰকাৰীক আচৰিত কৰি তুলিছে (Terrific Optical Illusion)।

অপ্টিকেল ইলিউছন (Optical Illusion) হৈছে মানুহৰ মনক বিভ্ৰান্ত কৰা ছবি। এনে এখন মন-প্ৰাণ উৰুৱাই দিয়া ছবিয়ে বৰ্তমান ইণ্টাৰনেট ব্যৱহাৰকাৰীক আচৰিত কৰি তুলিছে (Terrific Optical Illusion)।

অপ্টিকেল ইলিউছন (Optical Illusion) হৈছে মানুহৰ মনক বিভ্ৰান্ত কৰা ছবি। এনে এখন মন-প্ৰাণ উৰুৱাই দিয়া ছবিয়ে বৰ্তমান ইণ্টাৰনেট ব্যৱহাৰকাৰীক আচৰিত কৰি তুলিছে (Terrific Optical Illusion)।

  • Share this:
অপ্টিকেল ইলিউছন (Optical Illusion) হৈছে মানুহৰ মনক বিভ্ৰান্ত কৰা ছবি। এনে এখন মন-প্ৰাণ উৰুৱাই দিয়া ছবিয়ে বৰ্তমান ইণ্টাৰনেট ব্যৱহাৰকাৰীক আচৰিত কৰি তুলিছে (Terrific Optical Illusion)। এই ছবিখন দেখাৰ কিছু সময়ৰ পিছতে এনে লাগে যেন আপুনি এটা আন্ধাৰ সুৰংগত সোমাই পৰিছে (Black Hole Optical Illusion)।

বগা পটভূমিত ক’লা আৰু ঘূৰণীয়া ৰঙৰ দাগ থকা পটভূমিত মাজত এটা কৃষ্ণগহ্বৰ আছে। ছবিখনৰ এই কৃষ্ণগহ্বৰটো চাই থকা বেছিভাগ মানুহেই অভিযোগ কৰে যে ইয়াক দেখাৰ লগে লগে তেওঁলোকে ক’লা সুৰংগত পৰাৰ দৰে এক ভয়ংকৰ অভিজ্ঞতা অনুভৱ কৰে।

জাপানী মনোবিজ্ঞানীয়ে সৃষ্টি কৰিছে এই ভ্ৰমৰ 
জাপানৰ মনোবিজ্ঞানী তথা অধ্যাপক আকিয়ছি কিটাওকাই এই ভ্ৰমৰ সৃষ্টি কৰিছে। গৱেষকসকলে এটা গৱেষণা কৰি থাকোঁতে লিখিছে যে এইটো দেখাৰ লগে লগে মানুহৰ ভিতৰলৈ এটা আন্ধাৰৰ ভাৱ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তেওঁলোকে অনুভৱ কৰে যে তেওঁলোকে কোনোবা অন্ধকাৰ ঠাইত প্ৰৱেশ কৰিছে। এই ছবিখনে আমাৰ মনটোক বুৰ্বক কৰি তোলে আৰু আমি লগে লগে অনুভৱ কৰোঁ যে আমি কিবা এটা আন্ধাৰত প্ৰৱেশ কৰিছো। ছবিখন দেখা ১০ জনৰ ভিতৰত ৮ জনে কয় যে তেওঁলোকে একো দেখা নাপায় আৰু অন্ধকাৰ গুহাত পৰি যোৱাৰ দৰে অনুভৱ কৰে।



ডাৰ্ক চাৰ্কলটো বাঢ়ি যায়
গৱেষকসকলে ৫০ জন লোকক বাছনি কৰিছিল যিসকলৰ বয়স ১৮ৰ পৰা ৪১ বছৰৰ ভিতৰত আছিল আৰু তেওঁলোকৰ দৃষ্টিশক্তি নিখুঁত আছিল। যেতিয়া তেওঁলোকক প্ৰসাৰিত হৈ থকা গাঁতটোৰ ছবিখন দেখুওৱা হৈছিল, বিভিন্ন ৰং আৰু আকাৰত দেখুওৱা হৈছে, তেতিয়া ক’লা ছবিখন দেখা ৮৬ শতাংশই কয় যে তেওঁলোকে আগলৈ পৰি যোৱাৰ দৰে অনুভৱ হৈছিল। কিন্তু একেখন ছবি যেতিয়া অন্য ৰঙেৰে দেখুওৱা হৈছিল তেতিয়া মাত্ৰ ৮০ শতাংশ লোকেহে এনে অনুভৱ কৰিছিল। ছবিখনৰ মাজত গঢ় লৈ উঠা কৃষ্ণগহ্বৰটো আৰু তাৰ চাৰিওফালে থকা সৰু সৰু ফুটাবোৰে একেলগে এনে এক ভ্ৰমৰ সৃষ্টি কৰে যে ব্যক্তিজনে আগলৈ টানি নিয়া যেন অনুভৱ কৰে। যদিও ছবিখনৰ আকাৰ আৰু ৰং অনুসৰি সলনি হয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published: