உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Good News: ১৫ দিনৰ পিছত, আপুনি সপ্তাহত মাত্ৰ ৪ দিন কাম কৰিব লাগিব ! আপুনি ৩ দিনৰ ছুটি পাব, নতুন নিয়মবোৰ কি হ'ব জানি লওক...

    Good News: ১৫ দিনৰ পিছত, আপুনি সপ্তাহত মাত্ৰ ৪ দিন কাম কৰিব লাগিব ! আপুনি ৩ দিনৰ ছুটি পাব, নতুন নিয়মবোৰ কি হ'ব জানি লওক...

    চাকৰি কৰা লোকসকলে অহা মাহত ডাঙৰ ভাল খবৰ পাব পাৰে। মোডী চৰকাৰে (Modi govt) ১ অক্টোবৰৰ পৰা শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়মে (New Wage Code) কৰ্মচাৰীসকলক সপ্তাহত ৩ দিনৰ ছুটিৰ বিকল্প দিব পাৰে।

    চাকৰি কৰা লোকসকলে অহা মাহত ডাঙৰ ভাল খবৰ পাব পাৰে। মোডী চৰকাৰে (Modi govt) ১ অক্টোবৰৰ পৰা শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়মে (New Wage Code) কৰ্মচাৰীসকলক সপ্তাহত ৩ দিনৰ ছুটিৰ বিকল্প দিব পাৰে।

    চাকৰি কৰা লোকসকলে অহা মাহত ডাঙৰ ভাল খবৰ পাব পাৰে। মোডী চৰকাৰে (Modi govt) ১ অক্টোবৰৰ পৰা শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়মে (New Wage Code) কৰ্মচাৰীসকলক সপ্তাহত ৩ দিনৰ ছুটিৰ বিকল্প দিব পাৰে।

    • Share this:
    চাকৰি কৰা লোকসকলে অহা মাহত ডাঙৰ ভাল খবৰ পাব পাৰে। মোডী চৰকাৰে (Modi govt) ১ অক্টোবৰৰ পৰা শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়ম কাৰ্যকৰী কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়মে (New Wage Code) কৰ্মচাৰীসকলক সপ্তাহত ৩ দিনৰ ছুটিৰ বিকল্প দিব পাৰে। সপ্তাহত পাঁচ বা ছয় দিনৰ পৰিৱৰ্তে, আপুনি কেৱল ৪ দিন কাম কৰাৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, ই আপোনাৰ এদিনৰ কামৰ সময় ৯ ৰ পৰা ১২ ঘণ্টালৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

    ১২ ঘণ্টাৰ চাকৰি
    নতুন খচৰা আইনখনে সৰ্বাধিক কামৰ সময় ১২ লৈ বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে। অৱশ্যে, শ্ৰমিক সংঘই দিনে ১২ ঘণ্টা কাম কৰাৰ বিৰোধিতা কৰে। কোডৰ খচৰা নিয়মবোৰে ৩০ মিনিট গণনা কৰি অতিৰিক্ত সময়ত ১৫ ৰ পৰা ৩০ মিনিটৰ ভিতৰত অতিৰিক্ত কাম অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰিছে। বিদ্যমান নিয়মত, ৩০ মিনিটতকৈ কম সময় অতিৰিক্ত সময়ৰ বাবে যোগ্য বুলি গণ্য কৰা হয়। খচৰা নিয়মে যিকোনো কৰ্মচাৰীক ৫ ঘণ্টাতকৈ অধিক সময় নিৰন্তৰ কাম কৰাত বাধা দিছে। কৰ্মচাৰীসকলে প্ৰতি পাঁচ ঘণ্টাত আধা ঘণ্টাৰ বিশ্ৰাম দিব লাগিব।

    সপ্তাহত ৩ দিন ছুটি পাব
    নতুন শ্ৰমিক সংহিতাই এই বিকল্পবোৰ নিয়মত ৰাখিব যাৰ ওপৰত কোম্পানী আৰু কৰ্মচাৰীসকলে পাৰস্পৰিক সন্মতিৰ দ্বাৰা সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে। নতুন নিয়মৰ অধীনত, সপ্তাহত কামৰ সময়ৰ সৰ্বাধিক সীমা হৈছে ৪৮ ঘণ্টা, সেয়েহে কামৰ দিন ৫ ৰ পৰা ৪ লৈ হ্ৰাস হ'ব পাৰে। তাতেই আপুনি সপ্তাহত তিনিটা বন্ধ পাব।

    ১ অক্টোবৰৰ পৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ দৰমহাৰ নিয়ম সলনি কৰিব লাগিব
    চৰকাৰে ১ এপ্ৰিল, ২০২১-ৰ পৰা নতুন শ্ৰমিক সংহিতাত নিয়মবোৰ কাৰ্যকৰী কৰিব বিচাৰিছিল, কিন্তু ৰাজ্য প্ৰস্তুত নথকাৰ বাবে আৰু কোম্পানীবোৰক HR নীতি সলনি কৰিবলৈ অধিক সময় দিয়াৰ বাবে পিছুৱাই দিয়া হৈছিল। শ্ৰম মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, চৰকাৰে ১ জুলাইৰ পৰা শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়মবোৰ জাননী দিব বিচাৰিছিল, কিন্তু ৰাজ্যবোৰে নিয়মবোৰ কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ অধিক সময় বিচাৰিছিল, যাৰ ফলত সেইবোৰ ১ অক্টোবৰলৈ বিলম্বিত হৈছিল। এতিয়া শ্ৰম মন্ত্ৰালয় আৰু মোডী চৰকাৰে ১ অক্টোবৰৰ ভিতৰত শ্ৰমিক সংহিতাৰ নিয়মসমূহৰ জাননী দিব বিচাৰে।সংসদে আগষ্ট ২০১৯ ত তিনিটা শ্ৰমিক সংহিতা, ঔদ্যোগিক সম্পৰ্ক, কামৰ সুৰক্ষা, স্বাস্থ্য আৰু কামৰ পৰিস্থিতি আৰু সামাজিক সুৰক্ষা সম্পৰ্কীয় নিয়ম সলনি কৰিছিল। এই নিয়মবোৰ ২০২০ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত গৃহীত হৈছিল।

    দৰমহা হ্ৰাস হ'ব আৰু পিএফ বাঢ়িব
    নতুন খচৰা নিয়ম অনুসৰি, মূল দৰমহা মুঠ দৰমহাৰ ৫০% বা অধিক হ'ব লাগে। ই বেছিভাগ কৰ্মচাৰীৰ দৰমহাৰ গাঁথনি সলনি কৰিব। মৌলিক দৰমহা বৃদ্ধিয়ে পিএফ আৰু গ্ৰেচুইটিৰ বাবে কৰ্তন কৰা ধন বৃদ্ধি কৰিব কিয়নো জানিব পৰা ধন মূল দৰমহাৰ অনুপাতত হয়। যদি এনে হয় যি আপোনাৰ ঘৰলৈ অহা দৰমহা হ্ৰাস কৰিব, অৱসৰৰ সময়ত পিএফ আৰু গ্ৰেচুইটিৰ ধন বৃদ্ধি হ'ব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: