• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Foods To Boost Eye Health: চকুৰ দৃষ্টি শক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ খাওক এইবোৰ খাদ্য, পুষ্টিবিদে দিছে পৰামৰ্শ

Foods To Boost Eye Health: চকুৰ দৃষ্টি শক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ খাওক এইবোৰ খাদ্য, পুষ্টিবিদে দিছে পৰামৰ্শ

Foods To Boost Eye Health: বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন, পুষ্টিকৰ উপাদান, খনিজ পদাৰ্থৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে থকা খাদ্য খালে চকুৰ গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সক্ষম হ’ব পাৰে।

Foods To Boost Eye Health: বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন, পুষ্টিকৰ উপাদান, খনিজ পদাৰ্থৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে থকা খাদ্য খালে চকুৰ গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সক্ষম হ’ব পাৰে।

Foods To Boost Eye Health: বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন, পুষ্টিকৰ উপাদান, খনিজ পদাৰ্থৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে থকা খাদ্য খালে চকুৰ গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সক্ষম হ’ব পাৰে।

  • Share this:
বহুতে ভাবে যে বয়স বৃদ্ধিৰ ফলত বা চকুত অধিক কষ্ট হোৱাৰ ফলত দৃষ্টিশক্তিৰ অৱনতি হোৱাটো অনিবাৰ্য। কিন্তু আওহেলা কৰা জীৱনশৈলী পালন কৰিলেও চকুৰ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

সুষম খাদ্য গ্ৰহণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয় কাৰণ ই চকুৰ বিকাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা কমাব পাৰে।

বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন, পুষ্টিকৰ উপাদান, খনিজ পদাৰ্থৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে থকা খাদ্য খালে চকুৰ গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সক্ষম হ’ব পাৰে। এই কথা মনত ৰাখি পুষ্টিবিদ অঞ্জলী মুখাৰ্জীয়ে ইনষ্টাগ্ৰামত এটা পোষ্ট দিছে যিটো হয়তো সহায়ক হ’ব।

তলত এখন খাদ্যৰ তালিকা দিয়া হৈছে যিবোৰ আপুনি আপোনাৰ দৃষ্টিশক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত যোগ দিব লাগিব:

গাজৰ: বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি ভিটামিন এৰ অভাৱত শিশুৰ অন্ধতা হ’ব পাৰে। সুস্থ চকুৰ বাবে খাদ্যত বিটা কেৰটিন সমৃদ্ধ গাজৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো বাঞ্ছনীয়।

মিঠা আলুঃ চকুৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰা এন্টিঅক্সিডেন্টত এবিধ বিটা কেৰটিন প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। চকুৰ ভিতৰত পোহৰ ধৰা পেলোৱা ৰিচেপ্টৰ গঠন কৰাৰ বাবে ই মানুহৰ দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰাৰ বাবে অতি উত্তম।

ডালিমঃ খাদ্যত ডালিমৰ ফুল মিহলাই প্ৰদাহজনিত প্ৰতিক্ৰিয়াৰ চিকিৎসাৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। তদুপৰি, ইহঁতে এজনৰ দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰাত সহায় কৰে।

আম আৰু অমিতা: আম আৰু অমিতাত ভিটামিন এ থকাৰ বাবে ই চকুৰ স্বাস্থ্য ৰক্ষাৰ বাবে উপকাৰী।

চেৰীঃ চেৰীয়ে চকুৰ গঠন প্ৰদান কৰে কাৰণ ইয়াত ভিটামিন চিৰ পৰিমাণ বেছি থাকে, যিটো কলাজেন উৎপাদনৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়। কেইবাটাও গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে ভিটামিন চিয়ে চকুৰ ছানি পৰা ৰোধ কৰিব পাৰে।

পুষ্টিবিদগৰাকীয়ে পৰামৰ্শ দিয়া আন কিছুমান খাদ্য সামগ্ৰী যিয়ে চকুৰ স্বাস্থ্যৰ সৈতে আচৰিত কাম কৰিব পাৰে সেইবোৰ হ’ল পীচ, তৰমুজ, মেথি (মেথিৰ পাত) আৰু কচু। এই খাদ্যবোৰ আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত যোগ দিয়ক আৰু ইয়াৰ ফলাফল নিজেই চাওক।

(Disclaimer: এই লেখাত দিয়া তথ্যসমূহ কেইবাটাও ৱেবছাইট/অধ্যয়নৰ তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে। News18-এ তথ্যসমূহৰ ১০০% সঠিকতাৰ নিশ্চয়তা নিদিয়ে।)
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি