১ বছৰতে ৬০% লৈকে ৰিটাৰ্ণ দিয়ে এই আঁচনিখনে! আপুনিও ধন বিনিয়োগ কৰিব পাৰে এই আঁচনিত

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 11, 2021, 2:06 PM IST
১ বছৰতে ৬০% লৈকে ৰিটাৰ্ণ দিয়ে এই আঁচনিখনে! আপুনিও ধন বিনিয়োগ কৰিব পাৰে এই আঁচনিত
ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনি (NPS) হৈছে বিশেষভাৱে অৱসৰৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা এক দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগ আঁচনি।

ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনি (NPS) হৈছে বিশেষভাৱে অৱসৰৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা এক দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগ আঁচনি।

  • Share this:
কোৰোণাকালীন এই সময়ত বিত্তীয় পৰিকল্পনাৰ প্ৰতি অতি সজাগ হৈ পৰিছে সকলো। সকলোৱে বুজি উঠিছে যে বিত্তীয় পৰিকল্পনা জীৱনৰ এটা অপৰিহাৰ্য কাম। ব্যক্তিৰ বিনিয়োগ ৰণনীতি এনেকুৱা হ'ব লাগে যাতে কোনো সৰু আৰু ডাঙৰ কামৰ বাবে আপুনি বন্ধু আৰু আত্মীয়ৰ পৰা ধাৰ ল'ব নালাগে বা বেংকৰ পৰা ঋণ ল'ব নালাগে। আজি আমি আপোনাক এনে এখন চৰকাৰী আঁচনিৰ বিষয়ে জনাম যিয়ে বিগত এবছৰত ৬০ শতাংশলৈকে ৰিটাৰ্ণ দিছে।

এয়া হৈছে ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনি (NPS) -
ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনি (NPS) হৈছে বিশেষভাৱে অৱসৰৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা এক দীৰ্ঘম্যাদী বিনিয়োগ আঁচনি। পেঞ্চন পুঁজি নিয়ন্ত্ৰক পিএফআৰডিএ(PFRDA)ৰ দ্বাৰা তত্বাৱধান কৰা হয়। ৰাষ্ট্ৰীয় পেঞ্চন আঁচনি (NPS)য়ে ইকুইটি বজাৰক যথেষ্ট লাভান্বিত কৰিছে। যোৱা এবছৰত চৰকাৰৰ পেঞ্চন আঁচনিয়ে ৬০ শতাংশলৈ ৰিটাৰ্ণ দিছে।

LIC পেঞ্চন ফাণ্ডে ৬০ % ৰিটাৰ্ণ দিয়ে -

LIC পেঞ্চন ফাণ্ডে এনপিএছৰ টিয়ৰ-১ একাউণ্টত সৰ্বাধিক ৫৯.৫৬ শতাংশ ৰিটাৰ্ণ প্ৰদান কৰিছে। আইচিআইচিআই প্ৰু পেঞ্চন ফাণ্ডে (ICICI Pru Pension Fund) তেতিয়াৰ পৰা ৫৯.৭৪ শতাংশ আৰু ইউটিআই অৱসৰ সমাধান (UTI Retirement Solutions)এ ৫৮.৯১ শতাংশ ৰিটাৰ্ণ দিছে।

টিয়ৰ-১ আৰু টিয়ৰ ২-ৰ মাজৰ পাৰ্থক্য -

এনপিএছ টিয়ৰ-১ একাউণ্ট সক্ৰিয় ৰখাৰ বাবে বছৰি ন্যূনতম অৱদান ৬,০০০ টকাৰ পৰা ১,০০০ টকালৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে। অৱসৰৰ পিছত, আপুনি সমগ্ৰ মূলধনৰ ৬০ শতাংশ অংশ এককালীন কৰ মুক্ত কৰিব পাৰে। বাকীসকলে পুঁজিৰ ৪০ শতাংশৰ পৰা জীৱনজোৰা পেঞ্চন ল'ব পাৰে।

এনপিএছ টিয়ৰ-২ তো বিভিন্ন সুবিধা আছে। যিহেতু, এইটো এটা বিনিয়োগ একাউণ্ট, আপুনি আপোনাৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি টকা উলিয়াব পাৰে। অৱশ্যে, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ বাহিৰে, টিয়ৰ-২ৰ একাউণ্টবোৰে আয়কৰ আইনৰ (Income Tax Act) ধাৰা 80চি-ৰ অধীনত কোনো কৰ লাভালাভ নাপায়।

এনপিএছৰ টিয়ৰ-১ একাউণ্টত আপোনাৰ বয়সৰ ৬০ বছৰলৈকে লক-ইন থাকে, যেতিয়ালৈতকে আপুনি ইয়াক বৃদ্ধি নকৰে। কিন্তু টিয়ৰ-২ একাউণ্টৰ বাবে কোনো লক-ইন ম্যাদ নাই।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: June 11, 2021, 2:06 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি