• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Chanakya Niti: চাণক্যৰ মতে তিনিটা বিষয়ত মানুহে কেতিয়াও লাজ কৰিব নালাগে, অন্যথা জীৱনৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়

Chanakya Niti: চাণক্যৰ মতে তিনিটা বিষয়ত মানুহে কেতিয়াও লাজ কৰিব নালাগে, অন্যথা জীৱনৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়

  • Share this:

চাণক্য নীতিয়ে মানৱ সমাজৰ কল্যাণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কেইবাটাও নীতিৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। ইয়াৰ অন্যান্য নীতিৰ লগতে আছে এনে কিছুমান নীতি, যাৰ জৰিয়তে এজন মানুহে কেনে পৰিস্থিতিত কি আচৰণ কৰিব লাগে তাক উপলব্ধি কৰিব পাৰি। কোৱা হয় যে চাণক্যৰ নীতিবোৰ বুজি পোৱা আৰু সেইবোৰ নিজৰ জীৱনত মনত ৰখা ব্যক্তি এজন প্ৰতিটো সংকটৰ পৰা সহজে ওলাই আহিব পাৰে। চাণক্য নীতি (Chanakya Niti)ত এজন ব্যক্তিয়ে কেতিয়া লজ্জিত হ'ব নালাগে, সেই সম্পৰ্কে ৩টা কথা কৈছে।


আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে সম্পদ সম্পৰ্কীয় বিষয়ত লজ্জিত হোৱা উচিত নহয়। কিয়নো ই নিজৰ লোকচান কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। ধন সম্পৰ্কীয় বিষয়ত লজ্জিত হোৱা এজন ব্যক্তিয়ে বহুত কষ্ট পাব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে যদি আপুনি কাৰোবাক টকা ধাৰে দিছে, কিন্তু আপুনি নিজৰ টকা ঘূৰাই বিচাৰিবলৈ লাজ পাইছে, ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ লোকচান হ'ব। এনে পৰিস্থিতিত আনজনে আপোনাৰ অভ্যাসৰ সুযোগ ল'বলৈ আৰু পৰৱৰ্তীবাৰ পুনৰ টকা বিচাৰিবলৈ লাজ নকৰিব।


চাণক্যই কৈছে কোনেও খাবলৈ লাজ কৰিব নালাগে। সাধাৰণতে দেখা যায় যে মানুহে আত্মীয় বা অচিনাকি লোকৰ ঘৰত খোৱাৰ সময়ত লাজ অনুভৱ কৰে (Feels ashamed) আৰু ভোকতকৈ কম খায়। চাণক্যৰ মতে এজন ব্যক্তিয়ে কেতিয়াও তেওঁৰ ভোক পুৰণৰ ক্ষেত্ৰত লাজ কৰিব নালাগে। কিয়নো এনে কৰাৰ দ্বাৰা আপুনি ভোকত থাকিব লাগিব।


তৃতীয়তে, চাণক্যৰ নীতি অনুসৰি এজন ব্যক্তিয়ে লজ্জিত হ'ব নালাগে জ্ঞান অৰ্জনৰ ক্ষেত্ৰত। কোৱা হয় যে এজন ভাল শিক্ষাৰ্থীয়ে তেওঁৰ গুৰু বা শিক্ষকৰ পৰা কোনো দ্বিধা আৰু লাজ নোহোৱাকৈ তেওঁৰ সকলো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ পায়। এনে এজন শিক্ষাৰ্থীৰ জ্ঞানৰ অভাৱ নাই। কিন্তু যিজন লজ্জিত হয়, তেওঁৰ জ্ঞানৰ অভাৱ থাকি যায়। আৰু ই জীৱন (Life)ৰ ক্ষতিও কৰে।

Published by:Gautam Barman
First published: