Network18, ফেডাৰেল বেংকৰ নতুন অভিযান ‘সঞ্জীৱনী–জীৱনৰ কাৰণে টীকা’ই টীকাকৰণৰ সৈতে জৰিত সকলো ভ্ৰান্ত ধাৰণা দূৰ কৰিব

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 7, 2021, 1:18 PM IST
Network18, ফেডাৰেল বেংকৰ নতুন অভিযান ‘সঞ্জীৱনী–জীৱনৰ কাৰণে টীকা’ই টীকাকৰণৰ সৈতে জৰিত সকলো ভ্ৰান্ত ধাৰণা দূৰ কৰিব
এই অভিযানৰ আঁৰত আছে এক মহৎ উদ্দেশ্য।

এই অভিযানৰ আঁৰত আছে এক মহৎ উদ্দেশ্য।

  • Share this:
ইমুইনিটি প্ৰাপ্ত কৰি কোৰোণা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ জাল ফালিব পৰাকৈ সমগ্ৰ দেশক সশক্ত কৰাই এতিয়া একমাত্ৰ উপায়। সঞ্জিৱনী অভিযানৰ লক্ষ্যও এয়াই।

Sanjeevani- A Shot Of Life: গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা এয়ে যে সঞ্জীৱনীৰ দৰে অভিযানৰ সঞ্চালনৰ কাৰণে চনু সুদতকৈ বিশ্বস্ত ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ আৰু কোনো হ’ব নোৱাৰে। নেটৱৰ্ক18, ফেডাৰেল বেংক আৰু এপল’ 24/7ৰ দৰে সন্মানীয় ব্ৰেণ্ডৰ একত্ৰিত সমাৱেশে ইয়াৰ প্ৰভাৱ আৰু বৃদ্ধি কৰিছে।

জনপ্ৰিয় চলচ্চিত্ৰ অভিনেতা চনু সুদে (Sonu Sood) তেওঁৰ ইনষ্টাগ্ৰাম পেজত এটা বাৰ্তা পোষ্ট কৰি ঘোষণা কৰিছে যে তেওঁ সঞ্জীৱনী অভিযানত (Sanjeevani, a shot of life) যোগদান কৰিছে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে দেশত ক’ৰনা ভাইৰাছ টিকাকৰণ ত্বৰান্বিত কৰা। সঞ্জীৱনী অভিযান ৭ এপ্ৰিলৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব। এই দিনটো বিশ্বব্যাপী বিশ্ব স্বাস্থ্য দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। সঞ্জীৱনী অভিযান কিয় প্ৰয়োজন, আৰু এই অভিযানে কেনেদৰে টিকাকৰণ অভিযানত গতি আনিব সেই বিষয়ে জানো আহক।

সঞ্জীৱনীৰ আঁৰৰ শক্তি কি?

Network-18ৰ প্ৰচাৰ অভিযানক সঞ্জীৱনী নাম দিয়া হৈছে, যি ফেডাৰেল বেঙ্ক (Federal Bank)ৰ কৰ্পোৰেট সামাজিক দায়বদ্ধতা কাৰ্যসূচী। এইটো এপোলো ২৪/৭ (Apollo 24/7)এ এই অভিযানত স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ হিচাপে সহযোগ কৰিছে। এই অভিযানটো Network-18ৰ দ্বাৰা নেতৃত্ব দিয়া হ'ব আৰু ফেডাৰেল বেঙ্কৰ সহযোগত এপোলো ২৭/৭ ক’ৰনা সংক্ৰমণৰ দ্বাৰা আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত জিলাবোৰত ভেকছিন সম্পৰ্কীয় কাৰ্যসূচী চলাব।

অভিযানৰ অংশ হিচাপে, ফেডাৰেল বেঙ্কে ক’ৰনাৰ দ্বিতীয় ঢৌত আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত পাঁচখন জিলা গ্ৰহণ কৰিব আৰু এই জিলাসমূহত অৱস্থিত গাওঁবোৰত বিনামূলীয়া টিকাকৰণ অভিযান আৰম্ভ কৰা হ'ব। ফেডাৰেল বেঙ্কৰ প্ৰচেষ্টাই এই সত্যৰ পৰিচায়ক যে ১০০০ নিযুততকৈ অধিক জনসংখ্যাথকা এখন দেশত কেৱল চৰকাৰে টিকাকৰণ কাৰ্যসূচী চলাব নালাগে। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, Network-18ৰ দৰে ব্যক্তিগত কোম্পানীয়েও দায়িত্ব ল'ব পাৰে আৰু ক’ৰনাৰ দ্বিতীয় ঢৌ বন্ধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। যাতে যিমান সম্ভৱ জীৱন আৰু সম্পত্তি সুৰক্ষিত কৰিব পাৰি।

এই অভিযানত, ভেকছিনটো প্ৰদান কৰিবলৈ অধিক সংখ্যক লোক আগবাঢ়ি অহাৰ বাবে, এপোলোৱে পাঁচখন নিৰ্বাচিত জিলাত টিকাকৰণ শিবিৰ স্থাপন কৰিব। অভিযানটোৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ চনু সুদেও ক’ৰনা ভাইৰাছ ভেকছিনৰ টিকাকৰণ কৰাব যাতে সঞ্জীৱনী অভিযানৰ অধীনত অধিক সংখ্যক লোকক টিকাকৰণ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰা হয়।

সঞ্জীৱনীৰ লক্ষ্য আৰু ৰণনীতি:

সঞ্জীৱনী অভিযানৰ প্ৰথম স্পষ্ট উদ্দেশ্য হৈছে দেশত ক’ৰনাৰ দ্বিতীয় ঢৌ প্ৰতিহত কৰা। একে সময়তে, যদি আমি ক’ৰনাৰ বিৰুদ্ধে দ্বৈত ৰণনীতি গ্ৰহণ কৰি জনসাধাৰণৰ মাজত সঠিক তথ্য আৰু তথ্য প্ৰচাৰ কৰিবলগীয়া হয়, তেওঁলোকক বুজাই দিব লাগিব যে ভাৰতীয়সকলে কিয় ক’ৰনা ভেকছিন ল'ব লাগিব। এই অভিযানৰ উদ্দেশ্য হৈছে দেশৰ নিম্ন অঞ্চলৰ লোকসকলক টিকাকৰণৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা, যিসকলে যিকোনো উৰাবাতৰিৰ বিষয়ে দ্বিধাগ্ৰস্ত।

এই অভিযানৰ আন এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্দেশ্য হ'ল ভাৰতৰ টিকাকৰণ অভিযানৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰা আৰু যিকোনো পৌৰাণিক কাহিনী আঁতৰ কৰা। টিকাকৰণৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণ ৰাইজৰ অনিচ্ছা শেষ হোৱাৰ পিছত স্বাস্থ্য খণ্ডৰ বাবে টিকাকৰণ কাৰ্যসূচী চলোৱাটো সহজ হ'ব।
সঞ্জীৱনী অভিযানৰ অধীনত সঠিক তথ্য আৰু তথ্য বুজি অধিক সংখ্যক লোকে টিকাকৰণ আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে, দেশত কঠিন ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উৎপাদনৰ অৱস্থা উন্নত হ'ব।
অমৃতসৰ (Amritsar)ত মুকলি অনুষ্ঠানৰ শুভাৰম্ভণিঅনুষ্ঠানত এক বিশেষ 'সঞ্জীৱনী গাদি' (Sanjeevani Gaadi)মুকলি কৰা হ'ব, যি ফেডাৰেল বেংকে গ্ৰহণ কৰা ৫ খন জিলাৰ ১৫০০ খন গাওঁলৈ যাব আৰু বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে ক’ৰনা ভেকছিনৰ বিষয়ে জনসাধাৰণৰ মাজত সজাগতা সৃষ্টি কৰিব।

সঞ্জীৱনী অভিযানত এটা 'ভেকছিন উপহাৰ'ৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে যাৰ অধীনত ফেডাৰেল বেঙ্কে গ্ৰহণ কৰা গাওঁবোৰত মানুহে বিনামূলীয়াকৈ টিকাকৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। এই জিলাসমূহৰ ভিতৰত আছে অমৃতসৰ, নাছিক, ইন্দোৰ, গুন্টুৰ আৰু দক্ষিণ কানাড়া। এই পাঁচখন জিলা দেশৰ ক’ৰনা ভাইৰাছৰ দ্বাৰা আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত হৈছে।
প্ৰচাৰৰ ফলাফল:
দেশৰ বেছিভাগ ব্যক্তিগত কোম্পানীয়ে তেওঁলোকৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ টিকাকৰণৰ ব্যয় পৰিশোধ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। অৱশ্যে, প্ৰয়োজন হৈছে দেশৰ তলৰ অঞ্চলত টিকাকৰণ ত্বৰান্বিত কৰা আৰু ইয়াক মেট্ৰ' চহৰৰ পৰা গ্ৰাম্য অঞ্চললৈ আঁতৰ কৰা। এনে পৰিস্থিতিত, দেশৰ আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত এলেকাবোৰত ক’ৰনা সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ বাবে এক বিশ্বাসযোগ্য অভিযান নিৰ্ণায়ক হ'ব পাৰে।

গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে, সঞ্জীৱনীৰ দৰে অভিযান চলাবলৈ চনু সুদৰ পৰা কোনো বিশ্বাসী ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ থাকিব নোৱাৰিলেহেঁতেন আৰু Network-18, ফেডাৰেল বেঙ্ক আৰু এপোলো ২৪/৭-ৰ দৰে সন্মানীয় ব্ৰেণ্ডবোৰে একেলগে ওলাই আহিলে ইয়াৰ প্ৰভাৱ বৃদ্ধি হয়।
সমগ্ৰ দেশতে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা লাভ কৰাটোৱেই হৈছে ক’ৰনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ প্ৰতিহত কৰাৰ একমাত্ৰ উপায়, যাৰ ফলত সঞ্জীৱনী অভিযান সাম্প্ৰতিক সময়ৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অভিযান হৈ পৰিছে।
First published: April 7, 2021, 11:53 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি