• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • শাৰদীয় নৱৰাত্ৰি ২০২২: দেৱী দুৰ্গাৰ কাত্যায়নীৰ ৰূপ, জানো আহক নৱৰাত্ৰিৰ ষষ্ঠ দিনৰ পূজা বিধি, ভোগ, প্ৰিয় ফুল, মন্ত্ৰ আৰু মহত্ব

শাৰদীয় নৱৰাত্ৰি ২০২২: দেৱী দুৰ্গাৰ কাত্যায়নীৰ ৰূপ, জানো আহক নৱৰাত্ৰিৰ ষষ্ঠ দিনৰ পূজা বিধি, ভোগ, প্ৰিয় ফুল, মন্ত্ৰ আৰু মহত্ব

কাত্যায়নী দেৱীয়ে ৰঙা ৰং বৰ ভাল পায়। সেয়েহে দেৱীৰ উপাসনাত ৰঙা গোলাপ ফুল এটা আগবঢ়োৱা উচিত।

কাত্যায়নী দেৱীয়ে ৰঙা ৰং বৰ ভাল পায়। সেয়েহে দেৱীৰ উপাসনাত ৰঙা গোলাপ ফুল এটা আগবঢ়োৱা উচিত।

কাত্যায়নী দেৱীয়ে ৰঙা ৰং বৰ ভাল পায়। সেয়েহে দেৱীৰ উপাসনাত ৰঙা গোলাপ ফুল এটা আগবঢ়োৱা উচিত।

  • Share this:
শাৰদীয় নৱৰাত্ৰিৰ আজি ষষ্ঠ দিন। হিন্দু পঞ্চাংগ অনুসৰি আহিন মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ ষষ্ঠ তিথিৰ এই দিনটোত দেৱী দূৰ্গাৰ ষষ্ঠ ৰূপ অৰ্থাৎ দেৱী কাত্যায়নী পূজা কৰা হয় আৰু ব্ৰত ৰখা হয়। দেৱী কাত্যায়নী সফলতা আৰু খ্যাতিৰ প্ৰতীক বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। তেওঁৰ বাহন সিংহ, যি চতুৰ্ভুজ হয়। দেৱীয়ে দুখন বাহুত পদুম আৰু তৰোৱাল ধাৰণ কৰে। এটা বাহু বৰ মুদ্ৰা আৰু আনটো বাহু অভয় মুদ্ৰাত থাকে।

বিশ্বাস অনুসৰি দেৱী কাত্যায়নীৰ কতিয়ান ঋষিৰ কন্যা হিচাপে আবিৰ্ভাৱ হৈছিল, যাৰ বাবে তেওঁ কাত্যায়নী নামটো পাইছিল। দেৱী কাত্যায়নীয়ে তেওঁৰ ভক্তসকলক অভয় দিয়ে কাৰণ তেওঁ অত্যাচাৰ ৰক্ষা কৰিবলৈ উদ্ভৱ হৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। দেৱী দুৰ্গাই ঋষি-মুনিসকলক অসুৰৰ অত্যাচাৰৰ পৰা মুক্ত কৰিবলৈ নিজৰ কাত্যায়নী ৰূপ লৈছিল। দেৱী কাতিয়ানীৰ উপাসনা পদ্ধতি, মন্ত্ৰ, প্ৰিয় ফুল, ভোগ আৰু আৰতিৰ বিষয়ে জানো আহক।

দেৱী কাত্যায়নীৰ পূজা মন্ত্ৰ-

চন্দ্ৰহাচোজ্জাৱলকৰা শাৰদুলভাৰাভান।
কাতিয়ানী শুভম দদ্য়াদ দেৱী দানবঘাটিনী
মা দেৱী কাত্যয়াযন্যৈ নমহ

দেৱী কাত্যায়নীৰ প্ৰিয় ফুল আৰু ৰং-

কাত্যায়নী দেৱীয়ে ৰঙা ৰং বৰ ভাল পায়। সেয়েহে দেৱীৰ উপাসনাত ৰঙা গোলাপ ফুল এটা আগবঢ়োৱা উচিত। এনে কৰিলে কাত্যায়নী দেৱীক সুখী কৰিব পাৰিব। তেওঁৰ অনুগ্ৰহ আপোনাৰ ওপৰত থাকিব।

দেৱী কাত্যায়নীৰ প্ৰিয় ভোগ-

মৌ দেৱী কাত্যায়নীৰ বহুত প্ৰিয়। সেয়েহে আজি উপাসনাৰ সময়ত দেৱী কাত্যায়নীক মৌ আগবঢ়াব। এনে কৰিলে নিজৰ ব্যক্তিত্ব উন্নত হয়।

দেৱী কাত্যায়নীক উপাসনা কৰাৰ গুৰুত্ব-

যদি আপুনি এটা জটিল কাম আৰম্ভ কৰিব আৰু ইয়াত সফলতা বিচাৰে, তেন্তে আপুনি দেৱী কাত্যায়নীক উপাসনা কৰা উচিত। দেৱী কাত্যায়নীক উপাসনা কৰিলে খ্যাতি আহে। এজন ব্যক্তিয়ে তেওঁৰ কামৰ বাবে পৃথিৱীত খ্যাতি লাভ কৰে।

শত্ৰুৰ বিৰুদ্ধে জয় লাভ কৰিবলৈ দেৱী কাত্যায়নীক উপাসনা কৰা হয়। দেৱী কাত্যায়নীয়ে নেতিবাচক শক্তিৰ সমাপ্তি ঘটায়।

দেৱী কাত্যায়নীৰ পূজা বিধি-

আজি ৰাতিপুৱা গা ধোৱাৰ পিছত দেৱী কাত্যায়নীক উপবাস আৰু উপাসনা কৰিব। তাৰ পিছত, দেৱী কাত্যায়নীক স্মৰণ কৰি গংগাজলৰ সৈতে অভিষিক্ত কৰিব। দেৱীক কাপোৰ, ৰঙা গোলাপ ফুল বা ৰঙা ফুল, অক্ষত, ধূপ, চাকি, গোন্ধ, নিৰ্বোধতা আদি আগবঢ়াব। এই সময়ছোৱাত, তেওঁৰ মন্ত্ৰ জপ কৰিব। ইয়াৰ পিছত তেওঁক মৌ আগবঢ়াব। পাছত দুৰ্গা চলিচা, দেৱী কাত্যায়নীৰ কাহিনী আদি পাঠ কৰিব। শেষত ঘিউ চাকিৰে দেৱী কাত্যায়নীৰ আৰতি পৰিৱেশন কৰিব।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি