• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Shardiya Navratri 2021: নৱৰাত্ৰিৰ দ্বিতীয় দিনা দেৱী ব্ৰহ্মচাৰিণীৰ পূজা । কিয় দেৱী ব্ৰহ্মচাৰিণীক উপাসনা কৰা হয় ?

Shardiya Navratri 2021: নৱৰাত্ৰিৰ দ্বিতীয় দিনা দেৱী ব্ৰহ্মচাৰিণীৰ পূজা । কিয় দেৱী ব্ৰহ্মচাৰিণীক উপাসনা কৰা হয় ?

নৱৰাত্ৰিৰ (Navratri) ন দিনত দেৱী দুৰ্গাৰ ভিন্ন ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। নৱৰাত্ৰিৰ দ্বিতীয় দিনা মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিণী (Maa Brahmacharini)ক পূজা কৰা হয়। দেৱীৰ এই ৰূপটোক মাতৃ পাৰ্বতীৰ অবিবাহিত ৰূপ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

নৱৰাত্ৰিৰ (Navratri) ন দিনত দেৱী দুৰ্গাৰ ভিন্ন ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। নৱৰাত্ৰিৰ দ্বিতীয় দিনা মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিণী (Maa Brahmacharini)ক পূজা কৰা হয়। দেৱীৰ এই ৰূপটোক মাতৃ পাৰ্বতীৰ অবিবাহিত ৰূপ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

নৱৰাত্ৰিৰ (Navratri) ন দিনত দেৱী দুৰ্গাৰ ভিন্ন ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। নৱৰাত্ৰিৰ দ্বিতীয় দিনা মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিণী (Maa Brahmacharini)ক পূজা কৰা হয়। দেৱীৰ এই ৰূপটোক মাতৃ পাৰ্বতীৰ অবিবাহিত ৰূপ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

  • Share this:
নৱৰাত্ৰিৰ (Navratri) ন দিনত দেৱী দুৰ্গাৰ ভিন্ন ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। নৱৰাত্ৰিৰ দ্বিতীয় দিনা মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিণী (Maa Brahmacharini)ক পূজা কৰা হয়। দেৱীৰ এই ৰূপটোক মাতৃ পাৰ্বতীৰ অবিবাহিত ৰূপ বুলিও গণ্য কৰা হয়। ব্ৰহ্মচাৰিণী এটা সংস্কৃত শব্দ। ইয়াত দুটা শব্দ আছে, প্ৰথমটো হৈছে ব্ৰহ্মা আৰু দ্বিতীয়টো হৈছে আচাৰিনী, যাৰ অৰ্থ হৈছে ব্ৰহ্মাৰ দৰে আচৰণ কৰা। মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিণীয়ে তীব্ৰ তপস্যা কৰিছিল আৰু ইয়াক তপস্যাৰিণী বুলিও জনা যায়।

জ্যোতিষীয় বিশ্বাস অনুসৰি, মাতৃৰ এই প্ৰকাৰে মঙ্গল গ্ৰহকো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, যি মাতৃ ব্ৰহ্মচাৰিণীৰ উপাসনা আৰু ধ্যানৰ দ্বাৰা মঙ্গলগ্ৰহৰ ত্ৰুটিবোৰ শান্ত কৰে আৰু মঙ্গলগ্ৰহৰ বেয়া প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰে।

এইটো পৌৰাণিক কাহিনী
জনশ্ৰুতি অনুসৰি, যেতিয়া দেৱী পাৰ্বতীয়ে ভগৱান শিৱক বিয়া কৰাবলৈ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছিল, তেতিয়া তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁক বিবাহৰ বিষয়ে নিৰুৎসাহিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেতিয়া দেৱীয়ে কামদেৱৰ সহায় বিচাৰিছিল। তেওঁ ধ্যানশীল ভোলেনাথৰ ওপৰত কামনাৰ তীৰ নিক্ষেপ কৰিছিল আৰু শিৱাজী অন্যমনস্ক হৈছিল। খঙত ভোলেনাথে তেওঁৰ তৃতীয় চকু মেলি কামদেৱক ভষ্ম কৰে। দেৱী পাৰ্বতীয়ে তেতিয়া পৰ্বতলৈ গৈছিল আৰু বহু বছৰ ধৰি ব্ৰহ্মাচৰ্য অনুসৰণ কৰি চৰম তপস্যা কৰিছিল। ইয়াৰ বাবে, তেওঁক ব্ৰহ্মচাৰিণী বুলিও কোৱা হৈছিল।

জনশ্ৰুতি অনুসৰি, দেৱীৰ কঠোৰতাৰ পিছত, ভগৱান শিৱৰ মনোযোগ দেৱীৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হৈছিল আৰু তেওঁ নিজৰ ৰূপ সলনি কৰি পাৰ্বতীৰ কাষলৈ গৈছিল। তেওঁ দেৱী মাতৃৰ সন্মুখত নিজক লৈ বেয়া মন্তব্য কৰিছিল কিন্তু
মা পাৰ্বতীয়ে তেওঁৰ কথা নুশুনিলে। অৱশেষত, ভগৱান শিৱই পাৰ্বতীক আপোন কৰি লৈছিল আৰু বিয়া কৰাইছিল।

এয়া হৈছে ব্ৰহ্মচাৰিণী মাতৃৰ ৰূপ
ব্ৰহ্মচাৰিণী দেৱীৰ প্ৰকৃতিও আশ্চৰ্যজনক। তেওঁ বগা পোছাক পিন্ধে আৰু সোঁ হাতত জপৰ মালা আৰু বাওঁ হাতত এটা কমণ্ডল সুশোভিত কৰিছে। মাতৃৰ ৰূপ অত্যন্ত উজ্জ্বল । নৱৰাত্ৰিত, মাতৃৰ উপাসনাই ব্যক্তিজনৰ প্ৰতি ত্যাগ, তপস্যা আৰু সংযম বৃদ্ধি কৰে। দেৱীক ব্ৰাহ্মী বুলিও জনা যায়। ব্ৰাহ্মী হৈছে বয়স বৃদ্ধি, স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি, সুৰ-মিঠা কৰা আৰু তেজৰ বিকাৰ আঁতৰ কৰা। এই ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলে দেৱী ব্ৰহ্মচাৰিণীক উপাসনা কৰা উচিত।

(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮-অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক)
Published by:Kokil Sarma
First published: