• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Navratri 2021: নৱৰাত্ৰিত দেৱীৰ চৰণত এনে ৯বিধ ফুল অৰ্পণ কৰিলে সন্তুষ্ট হয় দেৱী দুৰ্গা, কি ৰঙৰ কি ফুল প্ৰিয় দেৱীৰ?

Navratri 2021: নৱৰাত্ৰিত দেৱীৰ চৰণত এনে ৯বিধ ফুল অৰ্পণ কৰিলে সন্তুষ্ট হয় দেৱী দুৰ্গা, কি ৰঙৰ কি ফুল প্ৰিয় দেৱীৰ?

নৱৰাত্ৰিৰ নৱম দিনা মা দুৰ্গাৰ সিদ্ধিদাত্ৰী ৰূপৰ পূজা কৰা হয়, উক্ত দিনা চম্পা আৰু জবা ফুল দেৱীৰ প্ৰিয়।

নৱৰাত্ৰিৰ নৱম দিনা মা দুৰ্গাৰ সিদ্ধিদাত্ৰী ৰূপৰ পূজা কৰা হয়, উক্ত দিনা চম্পা আৰু জবা ফুল দেৱীৰ প্ৰিয়।

নৱৰাত্ৰিৰ নৱম দিনা মা দুৰ্গাৰ সিদ্ধিদাত্ৰী ৰূপৰ পূজা কৰা হয়, উক্ত দিনা চম্পা আৰু জবা ফুল দেৱীৰ প্ৰিয়।

  • Share this:

নৱৰাত্ৰি(Navaratri)ৰ ৯টা দিনত মা দুৰ্গাৰ নটা ভিন্ন ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। এই দিনবোৰত দেৱীমাতৃৰ ভক্তসকলে মাতৃক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ আৰু তেওঁৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰি উপাসনা কৰে। পূজাৰ বাকী সামগ্ৰীৰ দৰে এই নদিনৰ উপাসনাত ফুল আগবঢ়োৱাটো বিশেষ গুৰুত্বপূৰ্ণ। নৱৰাত্ৰিত দেৱী মাতৃৰ ভৰিত যিকোনো ধৰণৰ ফুল আগবঢ়োৱাৰ সলনি যদি আপুনি তেওঁৰ অতি প্ৰিয় ফুলবোৰ আগবঢ়ায়, তেন্তে ই আপোনাক সোনকালেই মাতৃৰ প্ৰিয়ভক্ত কৰিব পাৰে। কিয়নো মাতৃৰ পছন্দ অনুসৰি ফুল আগবঢ়োৱাটোৱে তেওঁক সুখী কৰে। গতিকে আজি জানি লওক নৱৰাত্ৰিৰ দিনত দুৰ্গাদেৱীক কোনদিনা কি ফুল আগবঢ়োৱা উচিত।


প্ৰথম দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ প্ৰথম দিনা মা দুৰ্গাৰ শৈলপুত্ৰী স্বৰূপৰ পূজা কৰা হয়। মাক শৈলপুত্ৰীয়ে ৰঙা জবা ফুল আৰু বগা কৰৱী ফুল ভাল পায়। গতিকে প্ৰথম দিনা এনে ফুল অৰ্পণ কৰক।


দ্বিতীয় দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ দ্বিতীয় দিনা মা দুৰ্গাৰ ব্ৰহ্মচাৰিণী ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। মা ব্ৰহ্মচাৰিণীয়ে ইন্দ্ৰমালতী ফুল আৰু বটগছৰ ফুল ভাল পায়। গতিকে এই ফুল দেৱীৰ চৰণত অৰ্পণ কৰক। ই পৰিয়ালটোলৈ সুখ কঢ়িয়াই আনে।


তৃতীয় দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ তৃতীয় দিনা মা দুৰ্গাৰ চন্দ্ৰঘণ্টা ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। এই দিনটোত আপুনি দেৱী চন্দ্ৰঘণ্টাক পদুম ফুল আৰু শংখপুষ্পী ফুল আগবঢ়াব পাৰে। এই ফুল তৃতীয় দিনা দেৱী দুৰ্গাৰ বৰ প্ৰিয়। এইটোৱে জীৱনত প্ৰাৰম্ভিক সফলতা আনে বুলি কোৱা হয়।


চতুৰ্থ দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ চতুৰ্থ দিনটো হৈছে মা দুৰ্গাৰ কুষ্মাণ্ড ৰূপৰ নাম। এই দিনটোত মাতৃৰ পছন্দ অনুসৰি শেৱালী বা তগৰ ফুল বা যিকোনো হালধীয়া ফুল আগবঢ়াব লাগে। ইয়াৰ দ্বাৰা সুস্বাস্থ্য প্ৰাপ্তি হয়।


পঞ্চম দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ পঞ্চম দিনা মা দুৰ্গাৰ স্কন্দমাতা ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। এই দিনটোত মাতৃয়ে যিকোনো হালধীয়া ফুল ভাল পায়, সেয়েহে এনে ফুল উক্ত দিনত আগবঢ়াব লাগে। ফলত মাতৃসুখী হয় আৰু ভক্তকো সুখ সম্পন্ন হোৱাৰ আশীৰ্বাদ দিয়ে।


ষষ্ঠ দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ ষষ্ঠ দিনা, মা দুৰ্গাৰ কাত্যায়িনী ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। মাক কাত্য়ায়িনীয়ে নাৰ্জি ফুল আৰু প্লাম গছৰ ফুল ভাল পায়। সেয়েহে, এই ফুলবোৰ তেওঁলোকৰ ভৰিত আগবঢ়োৱাটোৱে মাতৃৰ বাবে বিশেষ অনুগ্ৰহ আনে।


সপ্তম দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ সপ্তম দিনা মা দুৰ্গাৰ কালৰাত্ৰি ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। দেৱী কালৰাত্ৰিয়ে নীলা কৃষ্ণ পদুম ফুল বহুত ভাল পায়। গতিকে আপুনি তেওঁক এই ফুল আগবঢ়াব পাৰে।


অষ্টম দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ অষ্টম দিনা মা দুৰ্গাৰ মহাগৌৰী ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। উক্ত দিনা তগৰ ফুল দেৱীৰ প্ৰিয়। গতিকে এই ফুল মাৰ ভৰিত দিয়ক। এইটোৱে পৰিয়ালৰ ওপৰত মাতৃৰ অনুগ্ৰহ ৰাখে।


নৱম দিনঃ নৱৰাত্ৰিৰ নৱম দিনা মা দুৰ্গাৰ সিদ্ধিদাত্ৰী ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। উক্ত দিনা চম্পা আৰু জবা ফুল দেৱীৰ প্ৰিয়। সিদ্ধিদাত্ৰীৰ ভৰিত এই ফুলটো আগবঢ়োৱাটোৱে মাক সন্তুষ্ট কৰে আৰু আশীৰ্বাদ দিয়ে।


(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে।)

Published by:Gautam Barman
First published: