உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Valentine Dayৰ ৩দিন আগতে পৃথিৱীলৈ আহিব পাৰে বিপদ ! পৃথিৱীক আঘাত কৰিব পাৰে প্ৰকাণ্ড গ্ৰহাণুৱে, নাছাই দিছে সতৰ্কবাণী ...

    Valentine Dayৰ ৩দিন আগতে পৃথিৱীলৈ আহিব পাৰে বিপদ ! পৃথিৱীক আঘাত কৰিব পাৰে প্ৰকাণ্ড গ্ৰহাণুৱে, নাছাই দিছে সতৰ্কবাণী ...

    Image-NASA

    Image-NASA

    Huge Asteroid To Cross Earth: এই গ্ৰহাণুটোৰ আকাৰ আম্পায়াৰ ষ্টেট বিল্ডিংতকৈ বহুত ডাঙৰ। এইটো মাত্ৰ কেইসপ্তাহমানৰ ভিতৰতে পৃথিৱীৰ ওচৰত থাকিব। ইয়াক 138971 (2001 CB21) নাম দিয়া হৈছে। নাছাই ইয়াক সাম্ভাব্য ভাবুকিৰ ভিতৰত গণনা কৰিছে।

    • Share this:
    পৃথিৱীত দিনটোত বহুতো গ্ৰহাণু আক্ৰমণ কৰি (Asteroid Attack) মহাকাশৰ পৰা ভাঙি পৰে আৰু পৰি যায়। তাৰে কিছুমান অত্যন্ত সৰু। গতিকে কিছুমান পোনপটীয়াকৈ সাগৰত পৰে। কিন্তু বহুসময়ত কিছুমান ডাঙৰ গ্ৰহপৃথিৱীত পৰে। তেওঁলোকৰ কাৰণে যি ধ্বংস হ'ব পাৰে সেয়া কল্পনাৰ বাহিৰত। যদি আমি ইতিহাসৰ কথা কওঁ, কোৱা হয় যে ইয়াৰ আগতে, যেতিয়া বিশাল গ্ৰহাণুটোৱে পৃথিৱীত আঘাত কৰিছিল, ডাইনোচৰবোৰ পৃথিৱীৰ পৰা আঁতৰ কৰা হৈছিল। এতিয়া নাছাই কৈছে যে ১১ ফেব্ৰুৱাৰীত, এটা সৰু গ্ৰহ পৃথিৱীৰ অতি ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। যদি ই পৃথিৱীত আঘাত কৰে, তেন্তে ধ্বংস হ'ব।

    এই গ্ৰহাণুটোৰ আকাৰ আম্পায়াৰ ষ্টেট বিল্ডিংতকৈ বহুত ডাঙৰ। এইটো মাত্ৰ কেইসপ্তাহমানৰ ভিতৰতে পৃথিৱীৰ ওচৰত থাকিব। ইয়াক 138971 (2001 CB21) নাম দিয়া হৈছে। নাছাই ইয়াক সাম্ভাব্য ভাবুকিৰ ভিতৰত গণনা কৰিছে। ইয়াৰ প্ৰস্থ ৪ হাজাৰ ২ শ ৬৫ ফুট। ইয়াক নাছাৰ দ্বাৰা পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰৰ পৰা পাৰ হৈ যোৱা গ্ৰহাণুৰ তালিকাত ৰখা হৈছে। ই পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ নিকটতম গ্ৰহাণুবোৰৰ ভিতৰত এটা, কিন্তু বাস্তৱত ই পৃথিৱীৰ পৰা তিনি মিলিয়ন মাইল দূৰত পাৰ হ'ব।

    এই গ্ৰহাণুটো প্ৰথমবাৰ ১৯০০ চনৰ ২১ ফেব্ৰুৱাৰীত দেখা গৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা, ই প্ৰায় প্ৰতি বছৰে সৌৰজগতৰ ওচৰৰ পৰা পাৰ হৈ যায়। ইয়াৰ আগতে, এই গ্ৰহটো শেষবাৰৰ বাবে ১৮ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২১ তাৰিখে দেখা গৈছিল। ইয়াৰ আগতে ২০১১ চনত আৰু তাৰ পিছত ২০১৯ চনত দেখা গৈছিল। নাছাই এতিয়ালৈকে কোৱা নাই যে ই ক'ত পাৰ হ'ব, কিন্তু ই কৈছে যে ই ১১ ফেব্ৰুৱাৰীত পৃথিৱীৰ ওচৰৰ পৰা আৰু তাৰ পিছত ২৪ এপ্ৰিলত পাৰ হ'ব।



    ইয়াৰ পিছত, ই পোনপটীয়াকৈ জানুৱাৰী ২০২৪ ত, তাৰ পিছত জুনত আৰু তাৰ পিছত ডিচেম্বৰত দেখা যাব। নাছাৰ গণনা অনুসৰি, গ্ৰহাণুটো ২১৯৪ চনৰ ১১ অক্টোবৰৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ ওচৰৰ পৰা পাৰ হ'ব। আমাক জনাওঁ যে এনে বহুতো গ্ৰহাণু আছে, যিবোৰ পৃথিৱীৰ ওচৰৰ পৰা পাৰ হৈ যায় কিন্তু ইয়াৰ বিষয়ে জনা নাযায়। এনে পৰিস্থিতিত, নাছাই এটা প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছে যিয়ে এই সমস্যাটো সমাপ্ত কৰিব। অৱশ্যে, যদি এনে গ্ৰহাণুবোৰৰ তথ্য জনা নাযায়, যদি তেওঁলোকে দুৰ্ঘটনাক্ৰমে পৃথিৱীত আঘাত কৰে, তেন্তে ধ্বংস নিশ্চিত। এনে পৰিস্থিতিত, এই গ্ৰহবোৰৰ ওপৰত বিশেষ মনোযোগ দিয়া হয়।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: