உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • আপোনাৰ বাইক-স্কুটীত পিছফাললৈ চাব পৰা আইনাখন আছেনে? ইণ্ডিকেটৰ আছেনে? নাথাকিলে কিমান জৰিমণা?

    আপোনাৰ বাইক-স্কুটীত পিছফাললৈ চাব পৰা আইনাখন আছেনে? ইণ্ডিকেটৰ আছেনে? নাথাকিলে কিমান জৰিমণা?

    বাইকত rear view mirror আৰু indicator নাথাকিলে ভৰিব লাগিব ৫০০ টকাৰ জৰিমণা।

    বাইকত rear view mirror আৰু indicator নাথাকিলে ভৰিব লাগিব ৫০০ টকাৰ জৰিমণা।

    বাইকত rear view mirror আৰু indicator নাথাকিলে ভৰিব লাগিব ৫০০ টকাৰ জৰিমণা।

    • Share this:
    দুচকীয়া বাহন চালকে ৰাস্তাত সুৰক্ষা নিয়ম উলংঘা কৰা সচৰাচৰ ঘটনা। পথ সুৰক্ষা নিয়ম অৱজ্ঞা কৰাৰ ফলত বিভিন্ন সময়ত বহুতো দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হোৱা দেখা যায়। এনে পৰিস্থিতিত, যান-বাহন আৰক্ষীয়ে ৰাস্তাত মানুহৰ সুৰক্ষা উন্নত কৰাৰ বাবে নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। নতুন মটৰ বাহন আইনখনো সংশোধন কৰা হৈছে যাতে মানুহে জৰিমনা বিহা ভয়ত নিয়ম উলংঘা নকৰে। শেহতীয়াকৈ, বাংগালুৰুত যান-বাহন নিয়ম উলংঘনৰ এটা ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে য'ত দুচকীয়া বাহন চালকজনে ৰিয়াৰ ভিউ মিৰ’ৰ (Rear View Mirror) আৰু ইণ্ডিকেটৰ (Indicator) লগোৱা নাছিল যাৰ বাবে তেওঁৰ চালান কটা হৈছিল।

    বাংগালুৰুত যান-বাহন আৰক্ষীয়ে চলোৱা এক পথ সুৰক্ষা জৰীপত দেখা গৈছে যে দুচকীয়া বাহনৰ বেছিভাগ দুৰ্ঘটনা ৰিয়াৰ ভিউ মিৰ’ৰ আৰু ইণ্ডিকেটৰ নলগোৱাৰ ফলত সংঘটিত হৈছিল। ট্ৰেফিক আৰক্ষীয়ে ৰিয়াৰ ভিউ মিৰ’ৰ আৰু ইণ্ডিকেটৰ নলগোৱাসকলৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ নিৰ্দেশ দিছে।

    ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আইন - কেন্দ্ৰীয় মটৰ বাহন আইন, ১৯৮৮ৰ ধাৰা ৫ আৰু ৭ৰ অধীনত ৰিয়াৰ ভিউ মিৰ’ৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো বাধ্যতামূলক। অৱশ্যে, আগতে মানুহ আৰু ট্ৰেফিক আৰক্ষীয়েও এই বিষয়ে সামান্য মনোযোগ দিছিল। ৰিয়াৰ ভিউ মিৰ’ৰৰ দুচকীয়া বাহনত এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান আছে যিয়ে গাড়ীখন ঘূৰাওঁতে পিছফালৰ পৰা অহা গাড়ীৰ সৈতে দুৰ্ঘটনা হোৱাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে। একেদৰে, দুচকীয়া বাহনত ইণ্ডিকেটৰৰ ব্যৱহাৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, যি আপুনি গাড়ীখন কোন দিশত ঘূৰাব বিচাৰে তাৰ বিষয়ে আপোনাৰ সন্মুখৰ বা পিছফালৰ গাড়ীবোৰক সূচনা দিয়ে।

    বাংগালুৰু ট্ৰেফিক পুলিচে এক বাহন পৰীক্ষণ অভিযান আৰম্ভ কৰিব য'ত ৰিয়াৰ ভিউ মিৰ’ৰ আৰু ইণ্ডিকেটৰ নথকা দুচকীয়া বাহনবোৰৰ পৰা ৫০০ টকা চালান কাটিব। এইবোৰ দুচকীয়া বাহন চালকৰ বাবে বাইকৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান যিবোৰ সকলোৱে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: