• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ভাল খবৰ ! চৰকাৰে কন্যাৰ বিয়াত দিব ৫১ হাজাৰ টকাৰ উপহাৰ, কেনেদৰে এই সুবিধা ল'ব পাৰি জানো আহক...

ভাল খবৰ ! চৰকাৰে কন্যাৰ বিয়াত দিব ৫১ হাজাৰ টকাৰ উপহাৰ, কেনেদৰে এই সুবিধা ল'ব পাৰি জানো আহক...

দেশৰ সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ ছোৱালীসকলৰ মাজত উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰচাৰৰ উদ্দেশ্যৰে PMSSY আৰম্ভ কৰা হৈছে।

দেশৰ সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ ছোৱালীসকলৰ মাজত উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰচাৰৰ উদ্দেশ্যৰে PMSSY আৰম্ভ কৰা হৈছে।

দেশৰ সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ ছোৱালীসকলৰ মাজত উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰচাৰৰ উদ্দেশ্যৰে PMSSY আৰম্ভ কৰা হৈছে।

  • Share this:
চৰকাৰে ছোৱালীৰ বাবে কেইবাটাও আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। এই আঁচনিবোৰৰ উদ্দেশ্য হৈছে ছোৱালীৰ উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰচাৰ কৰা। এই আঁচনিসমূহৰ ভিতৰত আছে প্ৰধানমন্ত্ৰী শাদী শগুন যোজনা (PM Shadi Shagun Yojna)। দেশৰ সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ত মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ জনসংখ্যা সৰ্বাধিক। সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ত, বিশেষকৈ মুছলমান সম্প্ৰদায়ত উচ্চ শিক্ষাৰ অৱস্থা অতি দূৰ্বল। এনে পৰিস্থিতিত, দেশৰ সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ ছোৱালীসকলৰ মাজত উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰচাৰৰ উদ্দেশ্যৰে PMSSY আৰম্ভ কৰা হৈছে।

চৰকাৰে ৫১ হাজাৰ টকা পৰিশোধ কৰে
মোডী চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী শাদী শগুন যোজনাৰ অধীনত বিবাহপূৰ্ব স্নাতক সম্পূৰ্ণ কৰা সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ ছোৱালীসকলক ৫১ হাজাৰ টকা পৰিশোধ কৰে। আঁচনিখনৰ উদ্দেশ্য হৈছে মুছলমান ছোৱালী আৰু তেওঁলোকৰ অভিভাৱকসকলক বিশ্ববিদ্যালয় বা মহাবিদ্যালয় পৰ্যায়ৰ অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা।

এই লোকসকলে আঁচনিখনৰ সুবিধা লাভ কৰিব
চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা শাদী শগুন যোজনা (PMSSY)য়ে কেৱল বিদ্যালয় পৰ্যায়ত বেগম হজৰত মহল ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি লাভ কৰা মুছলমান ছোৱালীসকলক লাভান্বিত কৰে। বেগম হজৰত মহল ৰাষ্ট্ৰীয় বৃত্তি মুছলমান, খ্ৰীষ্টান, শিখ, বৌদ্ধ, জৈন আৰু পাৰ্চী সম্প্ৰদায়ৰ ছোৱালীসকলক দিয়া হয়।

পৰিকল্পনাৰ বাবে কেনেদৰে আবেদন কৰিব লাগে

আপুনি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সংখ্যালঘু কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা শাদী শগুন আঁচনিৰ বিষয়ে বিতং তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। যদি আপুনি আঁচনিৰ বিষয়ে অধিক জানিব বিচাৰে, এই লিংকত ক্লিক কৰক:  https://www.india.gov.in/schemes-maulana-azad-education-foundation
Published by:Kokil Sarma
First published: