• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Mission Paani: দুই হাতেৰে চম্ভালিছে পানী আৰু জীৱনৰ সমস্যা, ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰ লক্ষ্মী হৈছে জলযুদ্ধত দেশৰ অনুপ্ৰেৰণা

Mission Paani: দুই হাতেৰে চম্ভালিছে পানী আৰু জীৱনৰ সমস্যা, ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰ লক্ষ্মী হৈছে জলযুদ্ধত দেশৰ অনুপ্ৰেৰণা

লক্ষ্মীৰ জন্ম ১৯৭৮ চনত মহাৰাষ্ট্ৰৰ থানেত এজন পুৰুষ হিচাপে হৈছিল। তেওঁ মুম্বাইৰ মিথিবাঈ মহাবিদ্যালয়ৰ (Mithibai College) পৰা কলা বিদ্যাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে আৰু ভাৰত নাট্যমত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

লক্ষ্মীৰ জন্ম ১৯৭৮ চনত মহাৰাষ্ট্ৰৰ থানেত এজন পুৰুষ হিচাপে হৈছিল। তেওঁ মুম্বাইৰ মিথিবাঈ মহাবিদ্যালয়ৰ (Mithibai College) পৰা কলা বিদ্যাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে আৰু ভাৰত নাট্যমত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

লক্ষ্মীৰ জন্ম ১৯৭৮ চনত মহাৰাষ্ট্ৰৰ থানেত এজন পুৰুষ হিচাপে হৈছিল। তেওঁ মুম্বাইৰ মিথিবাঈ মহাবিদ্যালয়ৰ (Mithibai College) পৰা কলা বিদ্যাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে আৰু ভাৰত নাট্যমত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

  • Share this:

লক্ষ্মী নাৰায়ণ ত্ৰিপাঠী (Laxmi Narayan Tripathi) হৈছে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ টাস্ক (United Nations Task) বৈঠকত এছিয়া-পেচিফিকক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা প্ৰথম ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰ (Transgender)। লক্ষ্মী নাৰায়ণ ত্ৰিপাঠীয়ে ভাৰতৰ ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰ আৰু এলজিবিটিকিউ (LGBTQ) সম্প্ৰদায়ৰ অধিকাৰৰ বাবে যুঁজ দি আহিছে। তেওঁৰ বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰতিভাও আছে। তেওঁ এগৰাকী অভিনেত্ৰী, এগৰাকী নৃত্যশিল্পী, এগৰাকী অনুপ্ৰেৰণামূলক বক্তা আৰু লেখিকাও।


লক্ষ্মীৰ জন্ম ১৯৭৮ চনত মহাৰাষ্ট্ৰৰ থানেত এজন পুৰুষ হিচাপে হৈছিল। তেওঁ মুম্বাইৰ মিথিবাঈ মহাবিদ্যালয়ৰ (Mithibai College) পৰা কলা বিদ্যাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে আৰু ভাৰত নাট্যমত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে। লক্ষ্মীয়ে বলীউডৰ পৰিচালক আৰু চিত্ৰনাট্যকাৰ কেন ঘোষৰ (Ken Ghosh) সৈতে বিভিন্ন ধৰণৰ নৃত্য ভিডিঅ'ত কাম কৰিছে।


পানী আৰু জীৱন দুয়োৰে সৈতে অসম যুদ্ধত লক্ষ্মী নাৰায়ণ ত্ৰিপাঠী
২০০০ চনৰ আৰম্ভণিতে লক্ষ্মীয়ে ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰৰ অধিকাৰৰ বাবে যুঁজ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ ২০০২ চনত মুম্বাইত দাই ৱেলফেয়াৰ চছাইটী (DAI Welfare Society)ৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্ত হৈছিল। ২০০৫ চনত মহাৰাষ্ট্ৰৰ তদানীন্তন গৃহমন্ত্ৰী আৰ আৰ পাটিলে (RR Patil) তাত থকা সকলো বাৰৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছিল। মুম্বাইৰ সকলো বাৰতে বাৰ নৃত্য বন্ধ কৰা হৈছিল। লক্ষ্মীয়ে এই সিদ্ধান্তৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰিছিল। লক্ষ্মীয়ে বাৰ নৃত্যশিল্পীসকলৰ জীৱিকাৰ বাবে তেওঁলোকৰ হৈ মাত মাতিছিল। ইয়াতেই এজন সমাজকৰ্মী হিচাপে লক্ষ্মীৰ যাত্ৰা আৰম্ভ হয়।


২০০৭ চনত লক্ষ্মীয়ে ভাৰতৰ যৌন সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ বাবে স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠন অষ্টিভা (Astiva) গঠন কৰে। লক্ষ্মীৰ দীঘলীয়া যুঁজৰ ফলত ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ২০১৪ চনত ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰসকলক তৃতীয় লিংগ (Third Gender) হিচাপে বৈধতা প্ৰদান কৰিছিল। লক্ষ্মীৰ একঘেয়ামী প্ৰতিবাদ আৰু প্ৰচেষ্টাৰ ফলত ২০১৮ চনত অনুচ্ছেদ ৩৭৭ (Article 377) বাতিল কৰা হৈছিল।


লক্ষ্মীয়ে নিৰন্তৰ ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰৰ অধিকাৰৰ বাবে কাম কৰি আছে। এই উদ্দেশ্যৰ বাবে লক্ষ্মীক কিন্নৰ আখাৰা (Kinnar Akhara)ৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। লক্ষ্মীয়ে বিভিন্ন টিভি অনুষ্ঠান আৰু তথ্যচিত্ৰত কাম কৰিছে। ২০১২ চনত তেওঁৰ আত্মজীৱনী মি হিজৰা, মি লক্ষ্মী (Me Hijra, Me Laxmi) প্ৰকাশ হয়। ২০১১ চনত তেওঁ বিখ্যাত টিভি ৰিয়েলিটি শ্ব' বিগ বছ (Bigg Boss)ত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।


লক্ষ্মীয়ে দুটা সন্তান তুলি লৈছিল আৰু ট্ৰেন্সমেইল বডীবিল্ডাৰ আৰ্যন পাশা (Aryan Pasha)ক বিয়া কৰাইছিল। লক্ষ্মী নাৰায়ণ ত্ৰিপাঠীয়ে দীৰ্ঘদিন ধৰি বিশুদ্ধ খোৱাপানী, সুৰক্ষিত অনাময় আৰু পৰিচ্ছন্নতাৰ বাবে ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰৰ বাবে কাম কৰি আহিছে। সমগ্ৰ দেশতে NEWS18 আৰু হাৰ্পিক ইণ্ডিয়া (Harpic India)ৰ যুটীয়া প্ৰচেষ্টাৰে মিছন পানী আন্দোলন (Mission Paani Movement) আৰম্ভ কৰা হৈছে। এই কাৰ্যসূচীৰ উদ্দেশ্য হৈছে সকলোৰে বাবে বিশুদ্ধ খোৱা পানী আৰু সুৰক্ষিত অনাময়। কোনো সন্দেহ নাই, লক্ষ্মীৰ অৱদানে এই পানী যুদ্ধক অনুপ্ৰাণিত কৰিব।

Published by:Gautam Barman
First published: