অলৌকিক! বিভিন্ন সময়ত এটা শিৱলিঙ্গৰ পৰা বিভিন্ন সুবাস আহে, কি এই ৰহস্য?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 11, 2021, 10:27 PM IST
অলৌকিক! বিভিন্ন সময়ত এটা শিৱলিঙ্গৰ পৰা বিভিন্ন সুবাস আহে, কি এই ৰহস্য?
চিৰপুৰৰ মহানদীৰ পাৰত অৱস্থিত ভগৱান শিৱৰ আশ্চৰ্যকৰ শিৱলিঙ্গ, যাক ভগৱান গন্ধেশ্বৰ বুলি জনা যায়।

চিৰপুৰৰ মহানদীৰ পাৰত অৱস্থিত ভগৱান শিৱৰ আশ্চৰ্যকৰ শিৱলিঙ্গ, যাক ভগৱান গন্ধেশ্বৰ বুলি জনা যায়।

  • Share this:
সকলোৱে ভগৱান শিৱৰ ১১ জ্যোতিৰ্লিংগৰ বিষয়ে জানে, কিন্তু কোনোবাই জানে নেকি যে ভগৱান শিৱৰো এটা শিৱলিঙ্গ আছে যিয়ে সুবাস ৰক্ষা কৰে? ভগৱান শিৱৰ এই শিৱলিঙ্গ টো ছত্তীশগড়ৰ পুৰাতাত্ত্বিক চহৰ মহাচামুণ্ড জিলাৰ চিৰপুৰত স্থাপিত, যি ৰাজধানী ৰায়পুৰৰ পৰা ৮৫ কিলোমিটাৰ আৰু মহাচামুণ্ড জিলাৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ৰ পৰা ৪০ কিলোমিটাৰ দূৰত অৱস্থিত। চিৰপুৰ, যাক প্ৰাচীন কালৰ বৌদ্ধ চহৰ বুলি কোৱা হয়। যাক ভগৱান শিৱৰ গৌৰৱৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ছত্তীশগড়ৰ বাবা ধাম বুলিও জনা যায় আৰু পুৰাতাত্ত্বিক ঐতিহ্যৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ছত্তীশগড়ৰ পুৰাতাত্ত্বিক চহৰ বুলিও জনা যায়।

চিৰপুৰৰ মহানদীৰ পাৰত অৱস্থিত ভগৱান শিৱৰ আশ্চৰ্যকৰ শিৱলিঙ্গ, যাক ভগৱান গন্ধেশ্বৰ বুলি জনা যায়। ভগৱান গন্ধেশ্বৰৰ গৌৰৱ জানিবলৈ আৰু শিৱলিংগৰ পৰা অহা গোন্ধৰ সত্যতা জানিবলৈ News18 ৰ দলটো মহাসমুণ্ড জিলাৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ৰ পৰা ৪০ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত চিৰপুৰত উপস্থিত হৈছিল। য'ত ভগৱান গন্ধেশ্বৰ চিৰপুৰৰ মহানদীৰ পাৰত মনোৰম দৃশ্যৰ সৈতে বহি আছে। ভগৱান শিৱৰ এই আশ্চৰ্যকৰ শিৱলিংগৰ পৰা ওলোৱা সুবাস পৰীক্ষা কৰিবলৈ, আমি ভগৱান গন্ধেশ্বৰৰ মন্দিৰত প্ৰৱেশ কৰিছিলো আৰু তাত উপস্থিত হৈছিলোঁ য'ত ভগৱান শিৱৰ শিৱলিঙ্গ গৰ্ভগৃহত স্থাপন কৰা হৈছিল আৰু যাক ভগৱান গন্ধেশ্বৰ বুলি কোৱা হয়। ঈশ্বৰৰ এই মহিমাৰ ধাৰণা লবলৈ আমি প্ৰথমে ঈশ্বৰৰ উপাসনা কৰিছিলোঁ আৰু তাৰ পিছত ঈশ্বৰৰ শিৱলিঙ্গ স্পৰ্শ কৰিছিলোঁ। ধৰি লওক তাৰ পিছত আমাৰ হাতত এটা অদ্ভুত সুবাস আছিল। যিটো তুলসী গছৰ দৰে আছিল। নতুবা, হাতৰ পৰা তুলসীৰ দৰে সুবাস এটা আহি আছিল।

মহানদীৰ পাৰত গন্ধেশ্বৰ মহাদেৱ হিচাপে ইয়াত ভগৱান শিৱক পূজা কৰা হয়। নদীৰ ঠিক পাৰত অৱস্থিত এই মন্দিৰটো বালাঅৰ্জুনৰ সময়ত অষ্টম শতিকাত বানাসুৰে নিৰ্মাণ কৰিছিল। ভগৱান শিৱৰ শিৱলিংগৰ পৰা ওলোৱা সুবাসৰ বিষয়ে জানিবলৈ আমি মন্দিৰৰ পুৰোহিত নন্দাচাৰ্য দুবেৰ সৈতে কথা পাতিছিলো৷ তেওঁ ব্যাখ্যা কৰিছিল যে ইয়াৰ বিষয়ে এটা দেৱ কথা আছে যে অষ্টম শতিকাত চিৰপুৰ বানাসুৰৰ ঐতিহ্য আছিল৷ তেওঁ শিৱৰ উপাসক আছিল৷ তেওঁ সদায় শিৱ পূজাৰ বাবে কাশীলৈ গৈছিল আৰু তাৰ পৰা তেওঁৰ লগত এটা শিৱলিঙ্গও আনিছিল৷ জনশ্ৰুতি অনুসৰি, এদিন ভগৱান শংকৰে উপস্থিত হৈ বানাসুৰক কৈছিল, "আপুনি সদায় কাশীলৈ উপাসনা কৰিবলৈ আহে, এতিয়া মই চিৰপুৰত উপস্থিত হৈছো।" বানাসুৰে কৈছিল, "প্ৰভু, মই চিৰপুৰত বৃহৎ সংখ্যক শিৱলিঙ্গ স্থাপন কৰিছো। তেওঁ ভোলেনাথক সুধিছিল যে তেওঁ উপস্থিত হোৱাৰ পিছত তেওঁক কেনেকৈ চিনাক্ত কৰিব লাগে। শম্ভুয়ে কৈছিল, "কেৱল গোন্ধ থকা শিৱলিংগক উপাসনা কৰক।" তেতিয়াৰ পৰা শিৱজীক চিৰপুৰত গন্ধেশ্বৰ মহাদেৱ হিচাপে পূজা কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে গৰ্ভগৃহত থকা শিৱলিংগত এতিয়াও সুগন্ধি আৰু কেতিয়াবা দুৰ্গন্ধ হয়, সেয়েহে ইয়াত ভগৱান শিৱক গন্ধেশ্বৰ হিচাপে পূজা কৰা হয়। মন্দিৰৰ পুৰোহিতৰ মতে, বিভিন্ন সময়ত বিভিন্ন সুবাস থাকে।

ভগৱান শিৱৰ এই আশ্চৰ্যকৰ শিৱলিঙ্গটো সঁচাকৈয়ে অষ্টম শতিকাৰ নে খননৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে? পুৰাতাত্ত্বিক বিভাগৰ এজন নিৰ্দেশক সত্যপ্ৰকাশ ওজাই কৈছিল যে ভগৱান শিৱৰ এই শিৱলিঙ্গ ইয়াত পুৰাতাত্ত্বিক বিভাগ খনন কৰি নহয়, অনাদিকালৰ পৰাই অৱস্থিত হৈ আহিছে। তেওঁ কয় যে যদিও চিৰপুৰত বহুতো শিৱলিংগ আছে, তথাপিও পুৰাতাত্ত্বিক বিভাগে খননৰ সময়ত পৃথকে ২১ টা শিৱলিংগ বিচাৰি পাইছে। খননকাৰ্যত পোৱা শিৱলিংগবোৰে ভগৱান গন্ধেশ্বৰৰ দৰে গোন্ধ নাপায়। তেওঁ বৰ্ণনা কৰে যে মহানদীৰ পাৰৰ বাবে, মন্দিৰৰ এটা ডাঙৰ অংশ বহু বছৰ আগতে পানী আৰু ভূমিকম্পৰ বাবে ভূগৰ্ভস্থ হৈছিল। যিটো নৱীকৰণ কৰা হৈছে। তেওঁ কৈছিল যে ইয়াক ছত্তীশগড়ৰ বাবা ধাম বুলিও জনা যায়। বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি কোনোবাই ভগৱান গন্ধেশ্বৰক আন্তৰিকতাৰে উপাসনা কৰে, তেন্তে তেওঁ নিশ্চিতভাৱে তেওঁৰ ইচ্ছা পূৰণ কৰে। চিৰপুৰৰ বহুতো পুৰাতাত্ত্বিক ঐতিহ্য আছে, যাৰ ফলত দীৰ্ঘদিন ধৰি বিশ্ব ঐতিহ্যত ইয়াৰ অন্তৰ্ভুক্তিৰ দাবী উত্থাপিত হৈছে।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 11, 2021, 10:27 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি