• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • এই মাহত আকাশত দেখিব এক বিৰল দৃশ্য, ৫ টা গ্ৰহ দেখা যাব সৰল ৰেখাত ! পৃথিৱীৰ পৰাও দেখা পাব এই দৃশ্য ...

এই মাহত আকাশত দেখিব এক বিৰল দৃশ্য, ৫ টা গ্ৰহ দেখা যাব সৰল ৰেখাত ! পৃথিৱীৰ পৰাও দেখা পাব এই দৃশ্য ...

File Photo

File Photo

জুন মাহত, পৃথিৱীৰ ওচৰৰ আকাশত এক জ্যোতিৰ্বৈজ্ঞানিক ঘটনা সংঘটিত হ'বলৈ গৈ আছে। মানুহেও নিজৰ চকুৰে এই ঘটনাটো চাব পাৰিব।

  • Share this:
জুন মাহত, পৃথিৱীৰ ওচৰৰ আকাশত এক জ্যোতিৰ্বৈজ্ঞানিক ঘটনা সংঘটিত হ'বলৈ গৈ আছে। মানুহেও নিজৰ চকুৰে এই ঘটনাটো চাব পাৰিব। মহাকাশ বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, আকাশত পাঁচটা গ্ৰহ সৰল ৰেখাত দেখা যাব আৰু গ্ৰহবোৰৰ এই অৱস্থান পৃথিৱীৰ পৰাও দেখা যাব। আকাশত বুধ, শুক্ৰ, মঙ্গল, বৃহস্পতি আৰু শনি সূৰ্যৰ পৰা দূৰত্বৰ ক্ৰমত এক সৰল ৰেখাত প্ৰদৰ্শিত হ'ব।

এনে ধৰণৰ গাঁথনি প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০০৪ চনত দেখা গৈছিল।
দূৰবীণৰ সহায়ত এই জ্যোতিৰ্বৈজ্ঞানিক পৰিঘটনা দেখা যায়। বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে যেতিয়া দুইৰ পৰা তিনিটা গ্ৰহ মিলিত হয়, ইয়াক যুটি বুলি কোৱা হয়, কিন্তু আকাশত পাঁচটা গ্ৰহ লগ পোৱা বা পাঁচটা গ্ৰহৰ মিলনৰ সংমিশ্ৰণ যথেষ্ট বিৰল বুলি কোৱাটো অতি বিৰল। ইয়াৰ আগতে, ২০০৪ চনৰ ডিচেম্বৰত আকাশত এনে ধৰণৰ গাঁথনি দেখা গৈছিল।

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি আপুনি আকাশত এই আশ্চৰ্যকৰ গাঁথনিটো চাব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি আৰম্ভণিতে চাব লাগিব কিয়নো বুধ সূৰ্যৰ আটাইতকৈ ওচৰত আছে আৰু সূৰ্য উদয় হোৱাৰ লগে লগে ই নাইকিয়া হ'ব। ইয়াক সূৰ্য্যোদয়ৰ আগতে পূব দিগন্তৰ ফালে দেখা যায়।

এই মাহত আকৌ এবাৰ ২৪ জুনত পাঁচটা গ্ৰহৰ পোনপটীয়া কুচকাৱাজ দেখা যাব। বিশেষজ্ঞই কৈছে যে ৪ জুনত জ্যোতিৰ্বৈজ্ঞানিক ঘটনাটো প্ৰায় এঘণ্টা ধৰি দেখা গৈছিল। বুধ আকাশত দেখা আৰু জিলিকি থকাৰ সৈতে, এই গাঁথনিটো দেখা সহজ হৈ পৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: