உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • চোৰৰ চকু লাখটকীয়া আমত ! ২৪ ঘণ্টাই আমৰ সুৰক্ষাৰ বাবে গৰাকীয়ে নিয়োজিত কৰিছে ৪জন নিৰাপত্তাৰক্ষী, ৬টা কুকুৰ ...

    চোৰৰ চকু লাখটকীয়া আমত ! ২৪ ঘণ্টাই আমৰ সুৰক্ষাৰ বাবে গৰাকীয়ে নিয়োজিত কৰিছে ৪জন নিৰাপত্তাৰক্ষী, ৬টা কুকুৰ ...

    আমৰ সুৰক্ষাৰ বাবে ৰক্ষী আৰু কুকুৰ মোতায়েন কৰা হৈছে যিয়ে ২৪ ঘণ্টাৰ বাবে আমৰ সুৰক্ষা দি আছে।

    আমৰ সুৰক্ষাৰ বাবে ৰক্ষী আৰু কুকুৰ মোতায়েন কৰা হৈছে যিয়ে ২৪ ঘণ্টাৰ বাবে আমৰ সুৰক্ষা দি আছে।

    আমৰ সুৰক্ষাৰ বাবে ৰক্ষী আৰু কুকুৰ মোতায়েন কৰা হৈছে যিয়ে ২৪ ঘণ্টাৰ বাবে আমৰ সুৰক্ষা দি আছে।

    • Share this:
    এতিয়ালৈকে আপুনি নিশ্চয় জেড প্লাছ সুৰক্ষাত দেশৰ ভিভিআইপি লোকসকলক দেখিছে। মানুহে হয়তো তেওঁলোকৰ ঘৰৰ সুৰক্ষাৰ বাবে ৰক্ষী আৰু কুকুৰ মোতায়েন কৰা দেখিছে, কিন্তু আপুনি আম বাগিচাৰ নিৰাপত্তাত আধা ডজনতকৈও অধিক ৰক্ষী আৰু কুকুৰ মোতায়েন কৰাৰ বিষয়ে খুব কম শুনিছে। আমৰ মূল্য লাখ লাখ। জবলপুৰৰ চাৰখোলা ৰোডৰ এখন আম ৰখা বাগিচাত জাপানী প্ৰকাৰৰ আমৰ সুৰক্ষাৰ বাবে ৰক্ষী আৰু কুকুৰ মোতায়েন কৰা হৈছে যিয়ে ২৪ ঘণ্টাৰ বাবে আমৰ সুৰক্ষা দি আছে। এই আমৰ মূল্য শত বা হাজাৰত নহয় কিন্তু লাখত। এই বিশেষ প্ৰকাৰৰ আমবোৰক টাইয়ো নো তামানগছ বুলি কোৱা হয়। এইটো ইয়াৰ জাপানী নাম। বাগিচাৰ স্বত্বাধিকাৰী সংকল্প সিং পৰিহাৰে কৈছিল যে বিশেষ আমটো যোৱা বছৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বজাৰত প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ২.৭০ লাখ টকাত বিক্ৰী কৰা হৈছিল। তেওঁ ব্যাখ্যা কৰে যে নাগপুৰৰ ব্যৱসায়ীয়ে এটা আমৰ বাবে ২১,০০০ টকা পৰিশোধ কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে।

    পৰিহাৰে বৰ্ণনা কৰিছিল যে বাগিচাখনত মুঠ ১৪ প্ৰকাৰৰ আম আছে, কিন্তু এই নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ জাপানী আমৰ মাত্ৰ ৭ জোপা আম আছে, যিবোৰ অতি কঠোৰভাৱে ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা হৈছে। দৰাচলতে, এই আমটো জাপানত আছে আৰু ইয়াক সূৰ্যৰ কণী (Egg Of Sun) বুলি কোৱা হয় কিয়নো ই সম্পূৰ্ণৰূপে পকিলে পাতল ৰঙা আৰু হালধীয়া হয়। ইয়াৰ ওজনো প্ৰায় ৯০০ গ্ৰাম। ইয়াত আঁহ নাথাকে আৰু সোৱাদত অতি মিঠা। এই প্ৰজাতিৰ আম জাপানৰ এক সুৰক্ষিত পৰিৱেশত খেতি কৰা হয়, কিন্তু সংকল্প সিং পৰিহাৰে ইয়াক ইয়াৰ অনুৰ্বৰ ভূমিত মুকলি পৰিৱেশত খেতি কৰিছে। জবলপুৰত লাখ লাখ টকাৰ আম বিকশিত হোৱাৰ খবৰ জুইৰ দৰে বিয়পি পৰিছে। এই বৃক্ষৰোপণৰ গৰাকীয়েও ইয়াৰ ফল ভুগিছিল। ইয়াৰ পূৰ্বে, এই বাগিচাখনত আম চুৰি হোৱাৰ ঘটনাও পোৱা গৈছে। সেইকাৰণে সংকল্প সিং পৰিহাৰে এতিয়া এই খেতিৰ সুৰক্ষাৰ বাবে কুকুৰ নিয়োজিত কৰিছে।

    আচৰিত কথা যে জাপানৰ পৰিৱেশত গছ বোৰ আন এখন দেশৰ পৰিৱেশত সহজে হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। সংকল্পই দেখুৱায় যে এই বাগিচাখন কিছুমান উদ্ভিদৰ সৈতে আৰম্ভ কৰা হৈছিল আৰু আজি তেওঁলোকৰ বাগিচাত ১৪ জোপা হাইব্ৰিড আম সহজে উপস্থিত আছে। তাৰে এটা হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল মল্লিকা যি ওজনত আটাইতকৈ ডাঙৰ।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: