உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Makar Sankranti 2022: মকৰ সংক্ৰান্তিত সূৰ্য আৰু শনিৰ মিলন ! এই নিয়ম মানি চলিলে আপুনিও হৈ পৰিব পাৰে ধনকুবেৰ !

    Makar Sankranti 2022: মকৰ সংক্ৰান্তিত সূৰ্য আৰু শনিৰ মিলন ! এই নিয়ম মানি চলিলে আপুনিও হৈ পৰিব পাৰে ধনকুবেৰ !

    হিন্দু ধৰ্মশাস্ত্ৰ অনুসৰি, মকৰ সংক্ৰান্তি (Makar Sankranti 2022)ৰ দিনা, সূৰ্যদেৱে (Lord Surya) পুত্ৰ শনিদেৱক (Lord Shani) লগ পাইছিল। ভাৰতীয় জ্যোতিষশাস্ত্ৰ অনুসৰি, সেইদিনা সূৰ্য দেৱতাই ধনু ৰাশি ত্যাগ কৰি মকৰ ৰাশিত প্ৰৱেশ কৰিব।

    হিন্দু ধৰ্মশাস্ত্ৰ অনুসৰি, মকৰ সংক্ৰান্তি (Makar Sankranti 2022)ৰ দিনা, সূৰ্যদেৱে (Lord Surya) পুত্ৰ শনিদেৱক (Lord Shani) লগ পাইছিল। ভাৰতীয় জ্যোতিষশাস্ত্ৰ অনুসৰি, সেইদিনা সূৰ্য দেৱতাই ধনু ৰাশি ত্যাগ কৰি মকৰ ৰাশিত প্ৰৱেশ কৰিব।

    হিন্দু ধৰ্মশাস্ত্ৰ অনুসৰি, মকৰ সংক্ৰান্তি (Makar Sankranti 2022)ৰ দিনা, সূৰ্যদেৱে (Lord Surya) পুত্ৰ শনিদেৱক (Lord Shani) লগ পাইছিল। ভাৰতীয় জ্যোতিষশাস্ত্ৰ অনুসৰি, সেইদিনা সূৰ্য দেৱতাই ধনু ৰাশি ত্যাগ কৰি মকৰ ৰাশিত প্ৰৱেশ কৰিব।

    • Share this:
    হিন্দু ধৰ্মশাস্ত্ৰ অনুসৰি, মকৰ সংক্ৰান্তি (Makar Sankranti 2022)ৰ দিনা, সূৰ্যদেৱে (Lord Surya) পুত্ৰ শনিদেৱক (Lord Shani) লগ পাইছিল। ভাৰতীয় জ্যোতিষশাস্ত্ৰ অনুসৰি, সেইদিনা সূৰ্য দেৱতাই ধনু ৰাশি ত্যাগ কৰি মকৰ ৰাশিত প্ৰৱেশ কৰিব। শনিদেৱ মকৰ ৰাশিৰ প্ৰভু।

    ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি, সূৰ্য দেৱতাই তেওঁৰ পুত্ৰ শনিদেৱক মকৰ সংক্ৰান্তিত থকা তেওঁৰ ঘৰত চাবলৈ আহিছিল। মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা সূৰ্য ঈশ্বৰৰ পূজা কৰা সকলে শনিৰ দোষৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পায় আৰু তেওঁলোকৰ ঘৰবোৰ সম্পদেৰে ভৰি পৰে। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে শনিদেৱ সূৰ্যৰ তেজৰ সন্মুখত তেজহীন হৈ পৰে, সেয়েহে এই দিনটোত শনিৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস পায়। দেৱী পুৰাণত শনিদেৱৰ সৈতে সূৰ্য দেৱতাৰ সাক্ষাতৰ কাহিনী বৰ্ণনা কৰা হৈছে। সেই কাহিনীটো আৰু আমি কেনেদৰে সম্পদ লাভ কৰিব পাৰোঁ তাৰ বিষয়ে জানো আহক।

    শনিদেৱৰ সৈতে সূৰ্যৰ মিলনৰ কাহিনী

    দেৱী পুৰাণে কয় যে যেতিয়া সূৰ্য দেৱতাই প্ৰথমবাৰৰ বাবে তেওঁৰ পুত্ৰ শনিদেৱক সাক্ষাৎ কৰিছিল, শনিদেৱে তেওঁক ক'লা তিল উপহাৰ দিছিল, য'ত পিতৃক পূজা কৰা হৈছিল। সূৰ্যদেৱ ইয়াত বহুত সুখী আছিল। ফলস্বৰূপে, শনিদেৱে আশীৰ্বাদ পাইছিল যে যেতিয়া সূৰ্যদেৱ মকৰ ৰাশিত তেওঁৰ ঘৰলৈ আহিছিল, তেতিয়া তেওঁৰ ঘৰটো ধন-সম্পত্তিৰে ভৰি পৰিব। এনেদৰে, যেতিয়া মকৰ সংক্ৰান্তি উপলক্ষে সূৰ্য শনিৰ ঘৰত প্ৰৱেশ কৰে, তেতিয়া তেওঁৰ ঘৰটো সম্পদেৰে ভৰি পৰে।

    মকৰ সংক্ৰান্তিত সূৰ্য আৰু শনি পূজা কেনেদৰে কৰিব লাগে

    ১. মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা, যদি সূৰ্য আৰু শনিদেৱক ক'লা তিলৰে পূজা কৰা হয়, আমি নিশ্চিতভাৱে দুয়োৰে আশীৰ্বাদ লাভ কৰিম। আনকি শনিৰ দোষবোৰেও আমাৰ ওপৰত কম প্ৰভাৱ পেলাব বা শনিৰ অশুভ প্ৰভাৱ হ্ৰাস হ'ব। পৃথিৱী আৰু জীৱনত সুখ আৰু সমৃদ্ধি বৃদ্ধি পাব।

    ২. মকৰ সংক্ৰান্তি উপলক্ষে যদি আমি সূৰ্য ঈশ্বৰক ক'লা তিলেৰে উপাসনা কৰোঁ, তেন্তে আমাৰ ঘৰটো ধন-সম্পত্তিৰে ভৰি পৰিব, শনিদেৱৰ দৰে। এই দিনটোত গা ধোৱাৰ পিছত পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পিন্ধিব লাগে আৰু তাৰ পিছত পূজা আৰম্ভ কৰিব লাগে।

    ৩. তাৰ পিছত তামৰ পাত্ৰত পানীৰে ভৰাই দিয়ক আৰু ক'লা তিল, চাউল, ফুল আৰু ৰঙা চন্দন কাঠ যোগ দিয়ক। তাৰ পিছত, সূৰ্য মন্ত্ৰ উচ্চাৰণ কৰোঁতে, সূৰ্য দেৱতাক পানী আগবঢ়াব লাগিব। ই সূৰ্য দেৱতাক সন্তুষ্ট কৰিব আৰু আমাৰ সুখ আৰু সৌভাগ্যও থাকিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: