• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Weight Loss Tips with Ice Cream: আইচক্ৰীম খাই হ্ৰাস হ'ব নেকি আপোনাৰ ওজন? জানক আৰু জনাওক

Weight Loss Tips with Ice Cream: আইচক্ৰীম খাই হ্ৰাস হ'ব নেকি আপোনাৰ ওজন? জানক আৰু জনাওক

Ice Cream : বেছিভাগ লোকৰ আইচক্ৰীমৰ প্ৰতি দুৰ্বলতা আছে। কিন্তু আহাৰত আইচক্ৰীম খোৱা যাব নে? (Weight Loss Tips)

Ice Cream : বেছিভাগ লোকৰ আইচক্ৰীমৰ প্ৰতি দুৰ্বলতা আছে। কিন্তু আহাৰত আইচক্ৰীম খোৱা যাব নে? (Weight Loss Tips)

Ice Cream : বেছিভাগ লোকৰ আইচক্ৰীমৰ প্ৰতি দুৰ্বলতা আছে। কিন্তু আহাৰত আইচক্ৰীম খোৱা যাব নে? (Weight Loss Tips)

  • Share this:
আগতে যেতিয়া কোনোবাই কৈছিল যে তেওঁ ডায়েটিং কৰি আছে  সকলোৱে ভাবিছিল যে তেওঁ খোৱা-লোৱা অবিহনে উপবাস কৰি আছে। ডায়েটিং (Dieting) মানেই প্ৰধান আহাৰবোৰ বন্ধ কৰা বুলি ভাবিছিল বহুতেই। ত্যাগ কৰিছিল তেল, ঘিউ, মাখন (Oil, Ghee, Butter) ইত্যাদি। পিছে কোনোবাই যদি অসুস্থ হ'ব বিচাৰে তেওঁলোকেহে খোৱা-লোৱা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। কিন্তু এতিয়া এই দিন বোৰ শেষ হৈছে। এতিয়া আপুনি পেট পুৰাই খাব পাৰে,  লগতে আপুনি বিচৰা ধৰণে আইচক্ৰীম (Ice Cream) আদিও খাব পাৰে । হয়, আচৰিত নহব  ইয়াক 'আইচক্ৰীম ডায়েট' (Ice Cream Diet) বুলি কোৱা হয় । বেছিভাগ লোকৰ আইচক্ৰীমৰ প্ৰতি দুৰ্বলতা আছে। কিন্তু কঠোৰ আহাৰত আইচক্ৰীম খাবনে? এই গৰমত দিনটোৰ শেষত, গা-মন শাত পেলাবলৈ আইচক্ৰীম এটা খাব পাৰি। বিশেষজ্ঞসকলে এইটোৱেই কয়। ইয়াৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক ।

আইচক্ৰীম ডায়েট কি? 'আইচক্ৰীম ডায়েট' হলী মেককৰ্ডৰ এখন কিতাপৰ ওপৰত আধাৰিত। ই দাবী কৰে যে যদি এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে তেওঁৰ প্ৰিয় আইচক্ৰীম (Ice Cream) খায়, ই ওজন হ্ৰাস (Weight Loss) কৰাত সহায় কৰে। যদি এইটো সঁচা হয়, ইয়াতকৈ সুখকৰ কথা একো হ'ব নোৱাৰে। কিন্তু এই ডায়েটত আৰু কিছুমান কথা আছে। কিতাপখনৰ মুখ্য বিষয় আইচক্ৰীম ডায়েট অনুসৰি, যেতিয়ালৈকে এজন ব্যক্তিয়ে স্বাস্থ্যকৰ আৰু সন্তুলিত ডায়েট (Balanced Diet) মানি চলে  তেতিয়ালৈকে দৈনিক মেনুত আইচক্ৰীম এটা ৰাখিব পাৰি। ই ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

আইচক্ৰীমে কেনেকৈ ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে? বাস্তৱত আইচক্ৰীমত চৰ্বি হ্ৰাস (Fat Loss)ৰ কোনো মান নাই। যি আছে সেয়া হৈছে পৰিপূৰ্ণতাৰ অনুভূতি। মনটো আনন্দেৰে ভৰি পৰিব। সেয়াই হ'ব যাদু। দৰাচলতে যেতিয়া কোনোবাই ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে, তেওঁলোকে দহনতকৈ কম কেলৰি (Calorie) খায়। সকলো ধৰণৰ সুস্বাদু খাদ্য ত্যাগ কৰে। আইচক্ৰীমে সুস্বাদু খাদ্যৰ অনুভৱ দিব। যাতে মনত সন্তুষ্টিৰ অনুভৱ হয়।

গতিকে যদি কোনোবাই ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে, তেন্তে তেওঁ আইচক্ৰীম খাব পাৰে নেকি? মিঠা আইচক্ৰীমে প্ৰকৃততে কঠোৰ, স্বাস্থ্যকৰ ডায়েট (Healthy Diet) অনুসৰণ কৰোঁতে অধিক শৃংখলাবদ্ধ হোৱাত সহায় কৰে। আপুনি প্ৰথমে আপোনাৰ প্ৰিয় আইচক্ৰীমত কিমান কেলৰি আছে জানিব লাগিব। দ্বিতীয়তে, মাত্ৰা অবিহনে খালে নচলিব। তেতিয়া আহাৰৰ উদ্দেশ্য বিফল হ'ব।

প্ৰিয় আইচক্ৰীম চেলেকি খোৱাৰ সন্তুষ্টিৰ পৰা নিজকে বঞ্চিত কৰাটো কোনো কামৰ কথা নহয়। কিন্তু ইয়াৰ মাত্ৰা জুখি খাব লাগিব। এক সন্তুলিত আহাৰৰ সৈতে পৰিমিত। এইটো মনত ৰাখিব লাগে যে আইচক্ৰীম ডায়েট মানে কাপৰ পিছত কাপ আইচক্ৰীম খোৱাটো নহয়। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি নিয়ম অনুসৰি আইচক্ৰীম খাব লাগিব। অন্যথা হীতে বিপৰীত হ'ব পাৰে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: