মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Weight Loss Tips: কষ্টকৰ ব্যায়াম নহয়, আনাৰসে ৫ দিনতে ৫ কিলোগ্ৰাম ওজন হ্ৰাস কৰিব! জানি লওক এই Diet plan

Weight Loss Tips: কষ্টকৰ ব্যায়াম নহয়, আনাৰসে ৫ দিনতে ৫ কিলোগ্ৰাম ওজন হ্ৰাস কৰিব! জানি লওক এই Diet plan

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 21, 2021, 3:49 PM IST
Weight Loss Tips: কষ্টকৰ ব্যায়াম নহয়, আনাৰসে ৫ দিনতে ৫ কিলোগ্ৰাম ওজন হ্ৰাস কৰিব! জানি লওক এই  Diet plan
আনাৰসক আহাৰৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি আপুনিও সহজে হ্ৰাস কৰিব পাৰে আপোনাৰ ওজন।

আনাৰসক আহাৰৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি আপুনিও সহজে হ্ৰাস কৰিব পাৰে আপোনাৰ ওজন।

  • Share this:
লকডাউনৰ পিছত বহুলোকে শৰীৰৰ ওজন বৃদ্ধিক লৈ যথেষ্ট পৰিমাণে শংকিত অথবা চিন্তিত। বহু চেষ্টাৰ অন্ততো যদি আপুনি আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস কৰিব পৰা নাই তেন্তে চিন্তাৰ কোনো কাৰণ নাই। যদি আপুনি এসপ্তাহত ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আনাৰস আপোনাৰ বাবে হ'ব বিশেষ সহায়ক।

আনাৰসক আহাৰৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি আপুনিও সহজে হ্ৰাস কৰিব পাৰে আপোনাৰ ওজন। আনাৰসক ওজন হ্ৰাসৰ ক্ষেত্ৰত সহজ উপায় বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে আপুনি ৫ দিনৰ ভিতৰত ২ কিলোগ্ৰাম আনাৰস অন্যান্য উপকাৰী খাদ্যৰ সৈতে খাব লাগিব। ই কেৱল দ্ৰুতগতিত পানীৰ ওজন হ্ৰাস নকৰে, শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰাতো সহায় কৰে আৰু আপুনি মাত্ৰ ৫ দিনত ৫ কিলোগ্ৰাম ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰিব। গতিকে আনাৰস কেনেদৰে ওজন হ্ৰাস কৰে আৰু তাৰ গুণাগুণবোৰৰ বিষয়ে জানি লও আহক।

আনাৰসে কেনেদৰে ওজন হ্ৰাস কৰে

১. ওজন হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আনাৰস এক নতুন প্ৰৱণতা হিচাপে উদ্ভৱ হৈছে। ইয়াত ফলত হজমৰ সমস্যা আঁতৰ হয়। পাবমেড চেণ্ট্ৰেলত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়ন অনুসৰি, আনাৰসত থকা এনজাইম আৰু ফাইটোনিউট্ৰিয়েণ্টবোৰ সঠিক হজমৰ বাবে জনা জাত। ইয়াৰ বিনিময়ত ই ওজন হ্ৰাস আৰু প্ৰদাহ নিৰাময়ত সহায় কৰে।

২. পাঁচ দিনত দুই কিলোগ্ৰাম আনাৰস খোৱাৰ ফলত ভোক হ্ৰাস হয়। আনাৰসত পানী, ডায়েট ফাইবাৰ আৰু ব্ৰোমেলন থাকে। ই কেৱল সকলো পুষ্টি শোষণ কৰাত সহায় নকৰে, মলত্যাগৰ ক্ষেত্ৰত থকা সমস্যাৰ বাবেও ভাল।

৩. আনাৰসত কেলৰি কম, কিন্তু ই অতি পুষ্টিকৰ। একাপ আনাৰসত ৮২ কেলৰি থাকে। ৰসাল হোৱাৰ বাবে, ইয়াক খোৱাৰ পিছত আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভোক অনুভৱ নকৰে।

৪. আনাৰস খোৱাৰ পিছত আপুনি আগৰ তুলনাত অধিক উদ্যমী আৰু সক্ৰিয় অনুভৱ কৰে। যেতিয়া আপুনি সক্ৰিয় হয়, শৰীৰত কম বিষাক্ত পদাৰ্থ জমা হ'ব আৰু বিপাক সক্ৰিয় হ'ব। ইয়াৰ বিনিময়ত, আপুনি দ্ৰুতগতিত ওজন হ্ৰাস কৰা আৰম্ভ কৰিব।

৫ দিনৰ বাবে আনাৰস আহাৰৰ পৰিকল্পনা-

১. যদি আপুনি লাহে লাহে আৰু স্বাস্থ্যসন্মতভাৱে ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে, এই আহাৰ পৰিকল্পনা আপোনাৰ বাবে। আপুনি এই আহাৰ পৰিকল্পনাত অন্যান্য খাদ্যও অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। আহাৰ আৰম্ভ কৰাৰ আগতে প্ৰতিদিনে নিয়মীয়াকৈ পুৱাৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত সাৱধান হ'ব। পুৱাৰ আহাৰত আনাৰস খাব, যথেষ্ট পানী খাব আৰু শোৱাৰ ৩ ঘণ্টা আগতে ৰাতিৰ আহাৰ নাখাব।

২. পুৱাৰ আহাৰ - সম্পূৰ্ণ ব্ৰেডৰ এটা টুকুৰা, এক বাতি চৰ্বিমুক্ত দৈ আৰু ১০০ গ্ৰাম আনাৰস খাব।

৩. দুপৰীয়াৰ আহাৰ - ১০০ গ্ৰাম আনাৰস, ১০০ গ্ৰাম গ্ৰিলড চিকেন আৰু পাচলিৰ চুপ।

৪. ৰাতিৰ আহাৰ - আনাৰসৰ চালাড, ১০০ গ্ৰাম চিকেন বা আনাৰস আৰু ১০০ গ্ৰাম সম্পূৰ্ণ চাউল।

আহাৰৰ সৈতে আনাৰস খোৱাৰ বাবে ব্যায়াম

ওজন হ্ৰাসৰ ক্ষেত্ৰত স্বাস্থ্যসন্মত আহাৰ অত্যাৱশ্যকীয় বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু আপুনি এই সময়ত ব্যায়াম কৰা সম্পূৰ্ণৰূপে উপেক্ষা কৰিব নোৱাৰে। ইয়াত আমি আপোনাক ব্যায়ামৰ তালিকা কম যিটো আপুনি অনুসৰণ কৰিব পাৰে।

১. ডিঙিৰ ব্যায়াম - ১ ছেটত ১০ বাৰ ডিঙি ঘূৰাওক। প্ৰথমে ঘড়ীৰ দিশত ঘূৰাওক আৰু তাৰ পিছত বিপৰীত দিশত।

২. কান্ধৰ ব্যায়াম - ১০ বাৰৰ সৈতে এটা ছেট কান্ধৰ ঘূৰ্ণন কৰক।

৩. বাহুৰ ব্যায়াম - ১০ বাৰৰ এটা ছেট বাহুৰ ঘূৰ্ণন কৰক।

৪. স্পট জগিং - ৫-১০ মিনিট

৫. জাম্পিক জেক- ২০ বাৰকৈ দুটা ছেট

৬. ক্ৰাঞ্চ- ১০ বাৰকৈ দুটা ছেট

৭. পুশ্বআপ- ৫ বাৰকৈ দুটা ছেট

যদি ব্যায়াম কৰাৰ লগে লগে ভোক বা ভাগৰ অনুভৱ কৰে, আপুনি আনাৰসৰ ৰস খাব পাৰে।

আনাৰস আহাৰৰ লাভালাভ:

হজম শক্তি উন্নত কৰে

এই গ্ৰীষ্মমণ্ডলীয় ফলত পানীৰ পৰিমাণ অধিক হোৱাৰ বাবে মূত্ৰনাশকৰ প্ৰভাৱ থাকে। ইয়াক সেৱন কৰিলে হজম উন্নত হয় আৰু বেয়া খাদ্যাভ্যাসৰ বাবে শৰীৰত সঞ্চিত ক্ষতিকাৰক বিষাক্ত পদাৰ্থৰ পৰাও সকাহ দিয়ে।

হৃদৰোগৰ পৰা উপশম

আনাৰসত ব্ৰোমেলন থাকে, যি হৈছে প্ৰ'টিন পাচন এনজাইমৰ মিশ্ৰণ। আনাৰসত, এই এনজাইমে তেজ ডাঠ কৰা প্ৰ'টিন ভাঙি পেলায়, যাৰ পিছত তেজ পাতল হয়। ই হৃদ আক্ৰমণ, ষ্ট্ৰোক, হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে।

চৰ্বি দ্ৰুততাৰে হ্ৰাস কৰে

নিয়মীয়াকৈ আনাৰস সেৱনে চেৰোটনিন হৰমন প্ৰস্তুত কৰে, যি বিপাক ত্বৰান্বিত কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ। ইয়াৰ ফলত চৰ্বি অতি দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস হয়।

আনাৰসৰ অসুবিধা

আপুনি সঠিক হজম অবিহনে এচিডিটি অনুভৱ কৰিব পাৰে। যদি আপোনাৰ আনাৰসৰ প্ৰতি এলাৰ্জি আছে, আপোনাৰ মুখ আৰু গাল ফুলিব পাৰে।

ওজন হ্ৰাসৰ বাবে আনাৰসৰ আহাৰ অতি কাৰ্যকৰী। কিন্তু ই আপোনাক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে সমৰ্থন নকৰে। গতিকে ইয়াক আৰম্ভ কৰাৰ আগতে ডায়েটিচিয়ান বা চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো নিশ্চিত কৰিব। মনত ৰাখিব যে এই ৫ দিনৰ আহাৰৰ সময়ত, নিজকে হাইড্ৰেটেড আৰু ব্যায়াম কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: June 21, 2021, 3:45 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি