• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Dussehra : ৰাৱণ বধৰ বাবে ভগৱান শ্ৰীৰামে কিয় তেওঁৰ এটা চকু দান কৰিব লগা হৈছিল মা দুৰ্গাক

Dussehra : ৰাৱণ বধৰ বাবে ভগৱান শ্ৰীৰামে কিয় তেওঁৰ এটা চকু দান কৰিব লগা হৈছিল মা দুৰ্গাক

বিজয়া দশমী সমগ্ৰ দেশতে ধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটোতে ভগৱান ৰামে ৰাৱণৰ দৰে দুষ্টজনৰ পৰা পৃথিৱীখন মুক্ত কৰিছিল।

বিজয়া দশমী সমগ্ৰ দেশতে ধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটোতে ভগৱান ৰামে ৰাৱণৰ দৰে দুষ্টজনৰ পৰা পৃথিৱীখন মুক্ত কৰিছিল।

বিজয়া দশমী সমগ্ৰ দেশতে ধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটোতে ভগৱান ৰামে ৰাৱণৰ দৰে দুষ্টজনৰ পৰা পৃথিৱীখন মুক্ত কৰিছিল।

  • Share this:
বিজয়া দশমী (দশেৰা) হিন্দুসকলৰ বিশেষ উৎসৱবোৰৰ মাজৰ এটা। ভগৱান ৰামৰ বিজয় আৰু দুষ্ট ৰাৱণৰ বধ উপলক্ষে এই দিনটো পালন কৰা হয়। অশুভৰ ওপৰত শুভৰ বিজয় আৰু অসত্যৰ ওপৰত সত্যৰ জয়ৰ এই বৃহৎ উৎসৱত ৰাৱণ দাহনৰ লগতে কুম্ভকৰ্ণ আৰু মেঘনাদৰ পুত্তলিকাও দাহ কৰা হয়। এটা ধৰ্মীয় বিশ্বাস আছে যে এই দিনটোত ভগৱান ৰামে লংকাপতি ৰাৱণক বধ কৰি লংকা জয় কৰিছিল। খুব কম লোকেইহে জানে যে ভগৱান ৰামে ৰাৱণক বধ কৰাৰ আগতে তেওঁৰ এটা চকু দান কৰিছিল। জনশ্ৰুতি অনুসৰি, ভগৱান শ্ৰীৰামে কিয় এনে কৰিব লগা হৈছিল সেই বিষয়ে জানোঁ আহক...

বিজয়া দশমী সমগ্ৰ দেশতে ধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটোতে ভগৱান ৰামে ৰাৱণৰ দৰে দুষ্টজনৰ পৰা পৃথিৱীখন মুক্ত কৰিছিল। ভগৱান শ্ৰীৰামে ৰাৱণক বধ কৰিবলৈ তেওঁৰ এটা চকু দান কৰাৰ পিছতহে তেওঁ লংকা জয় কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। জনশ্ৰুতি অনুসৰি, ভগৱান ৰামে ৰাৱণ জয় কৰিবলৈ মা দুৰ্গাক উপাসনা কৰি শক্তিৰ আহ্বান জনাইছিল। সেই সময়ত, মা দুৰ্গাই শ্ৰীৰামক পৰীক্ষা কৰিবলৈ পূজাত ৰখা পদুম ফুলবোৰৰ পৰা এটা লুকুৱাই পেলাইছিল।

যেতিয়া ভগৱান ৰামে দেখিলে যে পূজাত ৰখা পদুমফুলবোৰৰ এটা কম আছে, তেতিয়া তেওঁ মা দুৰ্গাক তেওঁৰ এটা চকু আগবঢ়োৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। সকলোৱে জানে যে ভগৱান ৰামৰ নয়নযুগলক পদুমৰ ফুলৰ লগত তুলনা কৰা হয়। সেইকাৰণে ঈশ্বৰে তেওঁৰ এটা চকু আগবঢ়োৱাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।ৰাম চন্দ্ৰই চকু উলিয়াবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে দেৱী মা উপস্থিত হৈছিল আৰু আনন্দেৰে তেওঁক বিজয়ৰ আশীৰ্বাদ দিছিল।

(Disclaimer : এই প্ৰবন্ধৰ উল্লেখিত তথ্যসমূহ সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসম নৰ্থইষ্ট- এ এইবোৰ নিশ্চিত নকৰে)
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: