• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Long Covid Side Effects : কোৰোণাৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ কেইমাহমান পিছতো থাকিব পাৰে এই স্নায়বিক সমস্যা!

Long Covid Side Effects : কোৰোণাৰ পৰা আৰোগ্য হোৱাৰ কেইমাহমান পিছতো থাকিব পাৰে এই স্নায়বিক সমস্যা!

কোৰোণাৰ পৰা আৰোগ্য হৈছে, এই ভাইৰাছে তেওঁলোকৰ ওপৰত দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰভাৱ পেলাইছে। জটিল স্নায়বিক ৰোগ হৈছে দীঘল কোভিডৰ বহুতো প্ৰভাৱৰ ভিতৰত এটা।

কোৰোণাৰ পৰা আৰোগ্য হৈছে, এই ভাইৰাছে তেওঁলোকৰ ওপৰত দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰভাৱ পেলাইছে। জটিল স্নায়বিক ৰোগ হৈছে দীঘল কোভিডৰ বহুতো প্ৰভাৱৰ ভিতৰত এটা।

কোৰোণাৰ পৰা আৰোগ্য হৈছে, এই ভাইৰাছে তেওঁলোকৰ ওপৰত দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰভাৱ পেলাইছে। জটিল স্নায়বিক ৰোগ হৈছে দীঘল কোভিডৰ বহুতো প্ৰভাৱৰ ভিতৰত এটা।

  • Share this:
Long Covid Side Effects :  ২০২০ চনৰ আৰম্ভণিতে দেশখন কোৰোণাৰ আক্ৰমণ আৰম্ভ হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা দুবছৰ পাৰ হৈ গ'ল। ইয়াৰ ভিতৰত দেশবাসীয়ে কোৰোণাৰ তিনিটা ঢৌ দেখিছে। লাখ লাখ লোকৰ মৃত্যু হৈছে। কিন্তু এতিয়া ই লাহে লাহে হ্ৰাস পাইছে। বৰ্তমান সংক্ৰমণ বহুত মৃদু আৰু নিয়ন্ত্ৰণযোগ্য। অৱশ্যে, কোভিডে মানুহৰ দৈনন্দিন কামত প্ৰভাৱ পেলাইছে। বিশেষকৈ যিসকলে কোৰোণাৰ পৰা আৰোগ্য হৈছে, এই ভাইৰাছে তেওঁলোকৰ ওপৰত দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰভাৱ পেলাইছে। জটিল স্নায়বিক ৰোগ হৈছে দীঘল কোভিডৰ বহুতো প্ৰভাৱৰ ভিতৰত এটা।

কোৰোণাই মগজুক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছে :

কৰোনা মূলতঃ এক শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ। অৱশ্যে এই মাৰাত্মক ভাইৰাছে মগজু আৰু শৰীৰৰ অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগবোৰৰ ওপৰতো যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছে। বিশেষজ্ঞসকলে মগজুৰ ওপৰত কোভিডৰ প্ৰভাৱ অধ্যয়ন কৰিছে। এইটো পোৱা গৈছে যে প্ৰাৰম্ভিক সংক্ৰমণৰ কেইসপ্তাহমানৰ পৰা ভুক্তভোগীসকল মগজুত মৃদুৰ পৰা গুৰুতৰ প্ৰভাৱত ভুগিছে।

জামা নিউৰোলজীত প্ৰকাশিত এক প্ৰাথমিক অধ্যয়ন অনুসৰি, উহানৰ চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা ২১৪ জন কোৰোণা সংক্ৰমিত ৰোগীৰ এক তৃতীয়াংশৰ স্নায়বিক বিকাৰ আছিল, চিজাৰ আৰু ষ্ট্ৰোক হৈছে আটাইতকৈ গুৰুতৰ জটিলতা। কোৰোণা ৰোগীসকলৰ মগজুৰ মৰণোত্তৰ পৰীক্ষাত দেখা গৈছিল যে কোভিড ৰোগীসকলৰ ৰক্তনলীবোৰ গুৰুতৰভাৱে ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল। ইয়াৰ উপৰিও, মগজুত প্ৰদাহজনক কোষৰ বিকাশো ধৰা পৰিছে।

লং কোভিডত স্নায়বিক সমস্যা :

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰই কৈছিল, "কোভিডৰ পিছৰ স্থিতি থকা ৰোগীসকলৰ বিভিন্ন লক্ষণ থাকিব পাৰে। সাধাৰণতে এই লক্ষণবোৰ চাৰি সপ্তাহ বা এমাহতকৈ অধিক সময় থাকে। লক্ষণবোৰ কেতিয়াও দেখা নাযায়। এইটো সম্পূৰ্ণৰূপে আৰোগ্য হোৱা যেন লাগিব পাৰে। কিন্তু কেইদিনমানৰ ভিতৰতে এইটো ঘূৰি আহিব পাৰে। স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, দীঘল কোভিডৰ কিছুমান স্নায়বিক সমস্যাৰ কিছুমান লক্ষণ হৈছে ব্ৰেইন ফগ (যাৰ অৰ্থ হৈছে চিন্তা কৰা বা মনোযোগ দিয়াত অসুবিধা), মূৰৰ বিষ, টোপনিৰ সমস্যা, থিয় হৈ থাকোতে মূৰ ঘূৰোৱা (মৃদু মুৰৰ বিষ), শৰীৰত বেজীৰ দৰে অনুভূতি, গোন্ধ বা সোৱাদৰ পৰিৱৰ্তন, হতাশা আৰু উদ্বেগ বৃদ্ধি।

আন দীঘল কোভিড লক্ষণবোৰৰ প্ৰতিও সাৱধান হ'ব লাগে :

স্নায়বিক লক্ষণবোৰৰ উপৰিও আন কেইবাটাও লক্ষণ আছে, যাৰ বিষয়েও সাৱধান হোৱা উচিত। ইয়াৰ ভিতৰত আছে ভাগৰ, কাহ, গাঁঠি বা পেশীৰ বিষ, বুকুৰ বিষ, উশাহ-নিশাহত দুৰ্বলতা, সোৱাদ আৰু গোন্ধ হেৰুওৱা আদি।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: