• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ১০০ বছৰ জীয়াই থকাৰ ৰহস্য আপোনাৰ হাতৰ মুঠিতে! জনাইছে খোদ শতায়ুগৰকা লোকে...

১০০ বছৰ জীয়াই থকাৰ ৰহস্য আপোনাৰ হাতৰ মুঠিতে! জনাইছে খোদ শতায়ুগৰকা লোকে...

ইমান দীঘলীয়া জীৱনত মানুহ কিদৰে সুখী হ'ব পাৰে? সুস্থ আৰু দীৰ্ঘজীৱনৰ ৰহস্য কি?

ইমান দীঘলীয়া জীৱনত মানুহ কিদৰে সুখী হ'ব পাৰে? সুস্থ আৰু দীৰ্ঘজীৱনৰ ৰহস্য কি?

ইমান দীঘলীয়া জীৱনত মানুহ কিদৰে সুখী হ'ব পাৰে? সুস্থ আৰু দীৰ্ঘজীৱনৰ ৰহস্য কি?

  • Share this:
এই পৃথিৱীত হাজাৰ হাজাৰ সমস্যা, হাজাৰ হাজাৰ ৰোগ আছে। ইয়াৰ মাজতো জীয়াই থাকে মানুহ। মুখত থাকে হাঁহি। এতিয়া এনে শতায়ুগৰকা বহুলোকে সংবাদ মাধ্যমত খুলি কৈছে তেওঁলোকৰ জীৱনশৈলীৰ কথা।

যেতিয়া আপুনি তেওঁলোকলৈ চায়, ই আশ্চৰ্যজনক! ইমান দীঘলীয়া জীৱনত মানুহে কেনেকৈ সুখী হ'ব পাৰে? কোনটো জীৱনশৈলীয়ে তেওঁলোকক এক স্বাস্থ্যকৰ আৰু দীঘলীয়া জীৱন প্ৰদান কৰিছে ?

জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ সংখ্যাত ইটালী বিশ্বৰ ভিতৰত প্ৰথম স্থানত আছে। ২০১৭ চনত, দেশখনৰ এখন দূৰৱৰ্তী গাওঁত মানুহৰ দীঘলীয়া জীৱনৰ অধ্যয়নত প্ৰায় ৯০ জন লোকৰ সৈতে কথা পাতিছিল। দেখা যায় যে, প্ৰায় সকলোৰে কামত জেদ আছে আৰু ঘূৰি ফুৰাৰ এক অদম্য আকাংক্ষা আছে।

ইণ্টাৰনেচনেল চাইকোজেৰিয়াট্ৰিক্স আলোচনীত প্ৰকাশিত এই অধ্যয়নটোত ২৯ জন বৃদ্ধক মানসিক আৰু শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ অধ্যয়নত সামৰি লোৱা হৈছিল। এই সকলোবোৰৰ বয়স ৯০ৰ পৰা ১০১ বছৰৰ ভিতৰত। ইটালীৰ এই গাওঁখন সমগ্ৰ বিশ্বতে 'নতুন মানুহৰ ঘৰ' হিচাপে জনাজাত।

অধ্যয়নটোত এমা মুৰানো নামৰ এগৰাকী মহিলাৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে। যি সেই সময়ত পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ পুৰণি বুলি জনাজাত আছিল। ২০১২ চনত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। ১৯৩৮ চনত এমাই তেওঁৰ জীৱনৰ আটাইতকৈ কঠিন সিদ্ধান্ত লৈছিল- বিবাহ বিচ্ছেদ। গৱেষকসকলে বিশ্বাস কৰে যে, কঠিন সিদ্ধান্তই মানুহৰ মন আৰু শৰীৰৰ স্বাস্থ্যক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

এমাই দাবী কৰিছিল যে, বিবাহৰ বন্ধনৰ পৰা মুক্ত হোৱাই তেওঁৰ দীৰ্ঘ জীৱনৰ ৰহস্য আছিল। সাক্ষাৎকাৰটোত, এমাই কৈছিল, "মই বিচৰা নাছিলো যে কোনোবাই মোক শাসন কৰক। "আহাৰো এটা কাৰক হ'ব পাৰে। এমাই প্ৰতিদিনে দুটা কেঁচা কণী আৰু বহুতো কুকি খাইছিল।

ইতিবাচকতা, নীতি আৰু অন্যান্য গুণৱলীঃ

গৱেষকসকলে বিশ্বাস কৰে যে, জীৱনৰ প্ৰতি ইতিবাচক মনোভাৱ থকা মানুহৰ জীৱন দীঘলীয়া আৰু স্বাস্থ্যকৰ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, কঠোৰ কৰ্ম নীতি, পৰিয়াল, দেশ আৰু ধৰ্মৰ সৈতে শক্তিশালী বন্ধন আদিয়েও প্ৰভাৱ পেলায়। গৱেষকসকলে দাবী কৰে যে, এই সকলোবোৰ কাম কৰি বৃদ্ধসকলে জীৱনৰ এটা উদ্দেশ্য বিচাৰি পায়।

মানসিক সুস্বাস্থ্যঃ

অধ্যয়নটোৱে কম বয়সৰ লোকসকলৰ (51 ৰ পৰা 75 বছৰ) স্বাস্থ্যৰ দিশবোৰ তেওঁলোকতকৈ কম বয়সৰ লোকৰ সৈতে তুলনা কৰিছিল। যদিও শৰীৰটো বেয়া আছিল, নতুন মানুহবোৰ মনত সতেজ আছিল। তেওঁলোকৰ আত্মবিশ্বাস আৰু সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সামৰ্থ্যই এক উদাহৰণ স্থাপন কৰিব পাৰে।

সুখ আৰু অলপতে সন্তুষ্ট হোৱাঃ

দৰাচলতে, বয়স যিমানে কম হয়, আপুনি বিভিন্ন বস্তুৰ বিষয়ে সিমানেই চিন্তা কৰে। গৱেষকসকলে কৈছিল যে,  ৯০ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত আৰু কোনো হতাশা নাছিল।

অৱশ্যে এইটো সঁচা যে, এই বয়সত উপনীত হ'বলৈ কোনো নিৰ্দিষ্ট সূত্ৰ নাই। কিছুমান গুণ আছে, যি আমাক প্ৰতিটো বয়সতে কোনো না কোনো প্ৰকাৰে সহায় কৰে। ইতিবাচকতা আৰু ইচ্ছাশক্তি হৈছে সকলো বয়সতে কাৰ্যকৰী গুণ।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: