• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ঘৰত নগদ ধন-সোণ ৰখাৰ সীমা কিমান, কেতিয়া শাস্তি হ'ব পাৰে ? নিয়মটো জানক ...

ঘৰত নগদ ধন-সোণ ৰখাৰ সীমা কিমান, কেতিয়া শাস্তি হ'ব পাৰে ? নিয়মটো জানক ...

ঘৰত কিমান সোণ আৰু নগদ ধন ৰাখিব পাৰে। ইয়াৰ সীমা কিমান? যদি আপুনি নগদ ধন আৰু সোণ ৰাখিবলৈও ভাল পায়, তেন্তে জানিব যে সীমাতকৈ নগদ ধন আৰু সোণ অধিক ৰখা কঠিন হ'ব পাৰে।

ঘৰত কিমান সোণ আৰু নগদ ধন ৰাখিব পাৰে। ইয়াৰ সীমা কিমান? যদি আপুনি নগদ ধন আৰু সোণ ৰাখিবলৈও ভাল পায়, তেন্তে জানিব যে সীমাতকৈ নগদ ধন আৰু সোণ অধিক ৰখা কঠিন হ'ব পাৰে।

ঘৰত কিমান সোণ আৰু নগদ ধন ৰাখিব পাৰে। ইয়াৰ সীমা কিমান? যদি আপুনি নগদ ধন আৰু সোণ ৰাখিবলৈও ভাল পায়, তেন্তে জানিব যে সীমাতকৈ নগদ ধন আৰু সোণ অধিক ৰখা কঠিন হ'ব পাৰে।

  • Share this:
পশ্চিম বংগৰ শিক্ষক নিযুক্তি কেলেংকাৰীত মন্ত্ৰী পাৰ্থ চেটাৰ্জীৰ ঘনিষ্ঠ অৰ্পিতা মুখাৰ্জীৰ ঘৰৰ পৰা এতিয়ালৈকে নগদ ৫০ কোটি টকাআৰু ৫ কিলোগ্ৰাম সোণ উদ্ধাৰ কৰা হৈছে। অনুসন্ধানকাৰী সংস্থাটোৱে 'নোটৰ পৰ্বত' গণনা কৰিবলৈ নোটগণনা যন্ত্ৰবিলাক মাতিব লগা হৈছিল। তাত ইমান সোণ পাই সকলোৱে স্তম্ভিত হৈ গৈছে। কিন্তু অৰ্পিতাই এই ক্ষেত্ৰত তৰ্ক কৰি আছে যে তেওঁ সোণৰ বিষয়ে অৱগত নাছিল। অৱশ্যে, ইমান নগদ ধন আৰু সোণ পোৱাৰ সময়ত এইটো প্ৰথম ঘটনা নহয়। ইয়াৰ আগতে, কনৌজৰ এজন সুগন্ধি ব্যৱসায়ী পীয়ুষ জৈনৰ ঘৰৰ পৰা একে ধৰণৰ সম্পদ লাভ কৰা হৈছিল। পীয়ুষ জৈনৰ চৌহদত যোৱা বছৰ ডিচেম্বৰত অভিযান চলোৱা হৈছিল। ইয়াত প্ৰায় ১৯৬ কোটি টকা নগদ ধন পোৱা গৈছিল। অভিযানটোত ২৩ কিলোগ্ৰাম সোণৰ বিস্কুটও পোৱা গৈছিল।

এনে পৰিস্থিতিত, এতিয়া প্ৰশ্ন উত্থাপিত হৈছে যে মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰত কিমান সোণ আৰু নগদ ধন ৰাখিব পাৰে। ইয়াৰ সীমা কিমান? যদি আপুনি নগদ ধন আৰু সোণ ৰাখিবলৈও ভাল পায়, তেন্তে জানিব যে সীমাতকৈ নগদ ধন আৰু সোণ অধিক ৰখা কঠিন হ'ব পাৰে।

এয়া হৈছে সোণ ৰখাৰ নিয়ম।

দেশৰ প্ৰথম সোণ নিয়ন্ত্ৰণ আইন আছিল ১৯৬৮, যিয়ে এক নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণতকৈ অধিক সোণ ৰখাটো নিৰীক্ষণ কৰিছিল। কিন্তু ১৯৯০ চনৰ জুন মাহত ইয়াক বিলুপ্ত কৰা হৈছিল। কিন্তু বৰ্তমান ঘৰত সোণ ৰখাৰ কোনো সীমা নাই, যদিহে আপুনি ইয়াৰ বৈধ উৎস আৰু প্ৰমাণ প্ৰদান কৰিব লাগিব। কিন্তু উপাৰ্জনৰ উৎসক অৱগত নকৰাকৈ ঘৰত সোণ ৰখাৰ সীমা আছে। যদি আপুনি এই সীমাত ঘৰত সোণ ৰাখে, আয়কৰ বিভাগে সোণখিনি জব্দ নকৰিব।

কিমান সোণ থাকিলে প্ৰমাণ দিব নালাগে

চৰকাৰী নিয়ম অনুসৰি, এগৰাকী বিবাহিত মহিলাই ৫০০ গ্ৰাম পৰ্যন্ত সোণ ধৰি ৰাখিব পাৰে, আনহাতে এগৰাকী অবিবাহিত মহিলাই ২৫০ গ্ৰাম আৰু বিবাহিত পুৰুষে ১০০ গ্ৰাম সোণ ধৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, সংশ্লিষ্ট ব্যক্তিজনে উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণ প্ৰদান কৰাৰ প্ৰয়োজন নহ'ব। যদি কোনোবাই এই সীমাত সোণ ৰাখে, আয়কৰ বিভাগে সোণখিনি জব্দ নকৰিব। যদি এজন ব্যক্তিয়ে তেওঁৰ ঘৰত অধিক পৰিমাণৰ সোণ ৰাখে, তেওঁ ইয়াৰ উৎসৰ বিষয়ে তথ্য দিব লাগিব।

কিমান সোণ জব্দ কৰা হ'ব

কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ পৰিষদৰ (চিবিডিটি) মতে, উৎসৰ তথ্য প্ৰদান কৰাৰ সময়ত সোণৰ গহনা ৰখাৰ ওপৰত কোনো বাধা নাই। কিন্তু আয়কৰ আইন, ১৯৬১-ৰ ধাৰা ১৩২ অনুসৰি, আয়কৰ কৰ্তৃপক্ষৰ গহনাবোৰ সীমাতকৈ অধিক হ'লে জব্দ কৰাৰ কৰ্তৃত্ব আছে। ইয়াৰ বাহিৰেও, যদি উপহাৰটোত ৫০ হাজাৰ টকাৰ কম সোণৰ অলংকাৰ পোৱা যায় বা যদি আপুনি উত্তৰাধিকাৰী গহনা পায়, তেন্তে ই কৰ জালৰ তললৈ নাহে। কিন্তু এইটো প্ৰমাণ কৰিব লাগিব যে ই প্ৰতিভাশালী বা উত্তৰাধিকাৰী।

নগদ ধন ৰখাৰ নিয়মসমূহ ইয়াত দিয়া হৈছে।

নগদ ধন ঘৰত ৰাখিবলৈ কোনো সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাই, কিন্তু আপুনি এই নগদ ধনৰ উৎস ক'ব লাগিব যাৰ জৰিয়তে আপুনি এই ধন উপাৰ্জন কৰিছে। নতুন নিয়ম অনুসৰি, ঘৰত ৰখা নগদ ধনৰ উৎস কোৱা প্ৰয়োজন। যদি কোনোবাই নগদ তথ্য প্ৰদান কৰিবলৈ সক্ষম নহয়, ১৩৭ শতাংশলৈকে জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগিব পাৰে।

নতুন নিয়মে কি কয়?

নতুন নিয়ম অনুসৰি, বিত্তীয় বৰ্ষত নগদ ২০ লাখ টকাৰ অধিক লেনদেনে জৰিমনা আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে। চিবিডিটিৰ মতে, যদি কোনোবাই এবছৰত নগদ ২০ লাখ টকা জমা কৰে, তেন্তে তেওঁ পেন আৰু আধাৰৰ তথ্য দিব লাগিব। এনে কৰিলে ২০ লাখ টকালৈকে জৰিমনা হ'ব পাৰে। একে সময়তে, ২ লাখ টকাৰ অধিক নগদ ধনত ক্ৰয় কৰিব নোৱাৰি। আয়কৰ আইন, ১৯৬১-ৰ ধাৰা ২৬৯-এছএছ অনুসৰি, কোনো ব্যক্তিয়ে আন এজন ব্যক্তিৰ পৰা নগদ ২০ হাজাৰ টকাৰ অধিক ঋণ ল'ব নোৱাৰে। বেংকৰ পৰা ২ কোটি টকাতকৈ অধিক নগদ ধন উলিওৱাৰ ওপৰত টিডিএছ আৰোপ কৰা হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি