LICৰ এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰি প্ৰতিমাহে ৮০০০ টকাকৈ গোটেই জীৱন লাভ কৰিব পাৰিব পেঞ্চন

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 9, 2021, 12:18 PM IST
LICৰ এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰি প্ৰতিমাহে ৮০০০ টকাকৈ গোটেই জীৱন লাভ কৰিব পাৰিব পেঞ্চন
এই আঁচনিখন অফলাইনৰ লগতে অনলাইনযোগে ক্ৰয় কৰিব পাৰি।

এই আঁচনিখন অফলাইনৰ লগতে অনলাইনযোগে ক্ৰয় কৰিব পাৰি।

  • Share this:
LICৰ জীৱন শান্তি আঁচনিৰ (Jeevan Shanti Scheme) বিশেষত্ব হৈছে ইয়াৰ পৰা লাভ কৰা পেঞ্চন। এই আঁচনিয়ে পেঞ্চন (Pension)ৰ জৰিয়তে গ্ৰাহকসকলক ভৱিষ্যতৰ সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে। এই আঁচনিখনৰ বিশেষত্ববোৰ বিবেচনা কৰক, যদি এজন ৪৫ বছৰীয়া ব্যক্তিয়ে আঁচনিখনত ১০,০০,০০০ টকা বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে তেওঁ বছৰি ৭৪,৩০০ টকাৰ পেঞ্চন পাব। LICৰ জীৱন শান্তি আঁচনি হৈছে এক নন-লিংকড পৰিকল্পনা। ই একক প্ৰিমিয়াম এনুইটি আঁচনি য'ত বীমাকৃতৰ তাৎক্ষণিক বাৰ্ষিক বা স্থগিত বাৰ্ষিক বাছনি কৰাৰ বিকল্প আছে।

এই আঁচনিখন অফলাইনৰ লগতে অনলাইনযোগে ক্ৰয় কৰিব পাৰি। LICৰ জীৱন শান্তি হৈছে এক সামগ্ৰিক বাৰ্ষিক আঁচনি য'ত ব্যক্তিজন আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালো লাভান্বিত হ'ব।

আঁচনিখনৰ বিশেষত্ব:

LICৰ 'জীৱন শান্তি' এটা আশ্চৰ্যকৰ সামগ্ৰী। এইটো এটা একক প্ৰিমিয়াম জমা পেঞ্চন আঁচনি। ইয়াৰ বিশেষত্বসমূহ এনেধৰণৰ-

>> ঋণ সুবিধা।

>> ৩ মাহৰ পিছত যিকোনো সময়তে কোনো চিকিৎসা নথি আত্মসমৰ্পণ (Surrender) কৰিব পাৰি।

>> ১ৰ পৰা ২০ বছৰৰ ভিতৰত যিকোনো সময়ত পেঞ্চন আৰম্ভ কৰাৰ সুবিধা।

>> জইণ্ট লাইফ বিকল্পত যিকোনো ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্কীয় লোকক যোগ কৰিব পাৰি।

>> আপুনি ১০ লাখ টকাৰ বিনিয়োগত ৫ বছৰৰ পিছত পেঞ্চন আৰম্ভ কৰিলে, ই ৯.১৮ শতাংশ ৰিটাৰ্ণ হাৰত বাৰ্ষিক পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰিব।

এই বয়সৰ লোকসকলৰ আঁচনিখনৰ সুবিধা গ্ৰহণ কৰিব পাৰে:

>> LICৰ এই আঁচনিখন মানুহে ন্যূনতম ৩০ আৰু সৰ্বাধিক ৮৫ বছৰ বয়সৰ লোকে লাভ কৰিব পাৰে। জীৱন শান্তি আঁচনিৰ অধীনত পেঞ্চন আৰম্ভ হোৱাৰ ১ বছৰ পিছত আৰু আত্মসমৰ্পণ পেঞ্চন আৰম্ভ হোৱাৰ ৩ মাহ পিছত ঋণ আবেদন কৰিব পাৰি।

>> তাৎক্ষণিক আৰু স্থগিত কৰা দুয়োটা বাৰ্ষিক বিকল্পৰ বাবে আঁচনিখন লোৱাৰ সময়ত বাৰ্ষিক হাৰ নিশ্চিত কৰা হ'ব। আঁচনিখনৰ অধীনত বিভিন্ন বাৰ্ষিক বিকল্প আৰু বাৰ্ষিক পৰিশোধ মোড উপলব্ধ। এবাৰ বাছনি কৰাৰ পিছত বিকল্পটো সলনি কৰিব নোৱাৰি।

>> এই আঁচনিখন অফলাইনৰ লগতে অনলাইনযোগে ক্ৰয় কৰিব পাৰি। এই পৰিকল্পনাটো LICৰ পুৰণি পৰিকল্পনা জীৱন অক্ষয়ৰ দৰে একে।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 9, 2021, 12:18 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি