• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Money: প্ৰতিদিনে মাত্ৰ ২৯ টকা জমা কৰক আৰু পাওক প্ৰায় ৪ লাখ টকা, কেনেকৈ পাব এই আঁচনিৰ সুবিধা ?

Money: প্ৰতিদিনে মাত্ৰ ২৯ টকা জমা কৰক আৰু পাওক প্ৰায় ৪ লাখ টকা, কেনেকৈ পাব এই আঁচনিৰ সুবিধা ?

ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগমে(LIC) বিশেষকৈ মহিলাসকলক স্বাৱলম্বিত কৰাৰ বাবে এই আঁচনি খন প্ৰস্তুত কৰিছে। ৮ ৰ পৰা ৫৫ বছৰ বয়সৰ মহিলাসকলে এলআইচিৰ এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগমে(LIC) বিশেষকৈ মহিলাসকলক স্বাৱলম্বিত কৰাৰ বাবে এই আঁচনি খন প্ৰস্তুত কৰিছে। ৮ ৰ পৰা ৫৫ বছৰ বয়সৰ মহিলাসকলে এলআইচিৰ এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগমে(LIC) বিশেষকৈ মহিলাসকলক স্বাৱলম্বিত কৰাৰ বাবে এই আঁচনি খন প্ৰস্তুত কৰিছে। ৮ ৰ পৰা ৫৫ বছৰ বয়সৰ মহিলাসকলে এলআইচিৰ এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

  • Share this:
যদি আপুনি বিনিয়োগৰ সুযোগ বিচাৰি আছে, আমি আপোনাক এনে এক আঁচনিৰ বিষয়ে কম য'ত আপুনি কম ধন বিনিয়োগ কৰি এক বৃহৎ লাভ লাভ কৰিব পাৰে। আঁচনিখন ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগমৰ (LIC) অন্তৰ্ভুক্ত। ইয়াৰ নাম এলআইচি ফাউণ্ডেচন প্লেন (LIC Aadhaar Shila)।  ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগমে বিশেষকৈ মহিলাসকলক স্বাৱলম্বিত কৰাৰ বাবে এই আঁচনি খন প্ৰস্তুত কৰিছে। ৮ ৰ পৰা ৫৫ বছৰ বয়সৰ মহিলাসকলে এলআইচিৰ এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এই পৰিকল্পনাটোৰ বিষয়ে জানো আহক।

লাভালাভ কেনেদৰে প্ৰাপ্ত কৰিব লাগে শিকক?
এলআইচি আধাৰ শিলা আঁচনিয়ে সুৰক্ষা আৰু সঞ্চয় দুয়োটা প্ৰদান কৰে। কেৱল আধাৰ কাৰ্ড থকা মহিলাইহে এই আঁচনিৰ লাভালাভ লাভ কৰিব পাৰিব বুলি কওঁক। এল.আই.চি.-ৰ এই পৰিকল্পনাই আঁচনিধাৰক আৰু তেওঁৰ মৃত্যুৰ পিছত পৰিয়ালক আৰ্থিক সহায় আগবঢ়ায়। আঁচনিধাৰকে পৰিপক্কতাৰ ওপৰত ধন লাভ কৰে

কিমান বিনিয়োগ কৰিব লাগে শিকক?
আধাৰশিলা আঁচনিৰ অধীনত এলআইচিৰ মৌলিক বীমা ৰাশি হৈছে ৭৫ হাজাৰ টকা আৰু সৰ্বাধিক ৩ লাখ টকা। আঁচনিৰ সময় হৈছে নিম্নতম ১০ বছৰ আৰু সৰ্বাধিক ২০ বছৰ। ৮ ৰ পৰা ৫৫ বছৰ বয়সৰ এগৰাকী মহিলাই এলআইচি আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে আৰু সৰ্বাধিক পৰিপক্কতাৰ বয়স ৭০ বছৰ। আঁচনিখনৰ প্ৰিমিয়াম মাহিলী, তিনিমহীয়া, অৰ্ধ-বাৰ্ষিক বা বাৰ্ষিক আধাৰত পৰিশোধ কৰা হয়।

৮ লাখ টকা কেনেকৈ পূৰণ কৰিব লাগে শিকক?
উদাহৰণ স্বৰূপে, ধৰি লওক আপোনাৰ বয়স ৩১ বছৰ আৰু এই আঁচনিত ২০ বছৰৰ বাবে প্ৰতিদিনে ২৯ টকা জমা কৰি আছে, আপুনি প্ৰথম বছৰত ১০,৯৫৯ টকা জমা কৰিব। ইয়াৰ ৪.৫ শতাংশ কৰ থাকিব। অহা বছৰ আপুনি ১০,৭২৩ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। আপুনি এই প্ৰিমিয়ামবোৰ প্ৰতি মাহে, তিনিমাহ, আধা বাৰ্ষিক বা বাৰ্ষিক জমা কৰিব পাৰে। এনেদৰে আপুনি ২০ বছৰত ২,১৪,৬৯৬ টকা জমা কৰিব লাগিব আৰু ম্যাদপুৰ্তিৰ সময়ত ৩,৯৭,০০০ টকা লাভ কৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: