• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ১ জুন, ২০২১ৰ পৰা বাধ্যতামূলক হ’ব সোণৰ হলমাৰ্কিং, কেনেদৰে লাভাম্বিত হ’ব উপভোক্তাসকল?

১ জুন, ২০২১ৰ পৰা বাধ্যতামূলক হ’ব সোণৰ হলমাৰ্কিং, কেনেদৰে লাভাম্বিত হ’ব উপভোক্তাসকল?

কেন্দ্ৰই লগতে স্পষ্ট কৰি দিছে যে হলমাৰ্ক বাধ্যতামূলক হোৱাৰ পিছত দেশত মাত্ৰ ১৪, ১৮ আৰু ২২ কেৰেট সোণৰ গহনা (Gold Jewellery) বিক্ৰী কৰা হ'ব।

কেন্দ্ৰই লগতে স্পষ্ট কৰি দিছে যে হলমাৰ্ক বাধ্যতামূলক হোৱাৰ পিছত দেশত মাত্ৰ ১৪, ১৮ আৰু ২২ কেৰেট সোণৰ গহনা (Gold Jewellery) বিক্ৰী কৰা হ'ব।

কেন্দ্ৰই লগতে স্পষ্ট কৰি দিছে যে হলমাৰ্ক বাধ্যতামূলক হোৱাৰ পিছত দেশত মাত্ৰ ১৪, ১৮ আৰু ২২ কেৰেট সোণৰ গহনা (Gold Jewellery) বিক্ৰী কৰা হ'ব।

  • Share this:
শীঘ্ৰেই সমগ্ৰ দেশৰ গহনা বজাৰত (Jewellery Markets) কেৱল হলমাৰ্ক থকা সোণৰ গহনা বিক্ৰী কৰা হ'ব। দৰাচলতে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে স্পষ্ট কৰি দিছে যে ১ জুন, ২০২১ৰ পৰা সোণৰ হলমাৰ্কিং বাধ্যতামূলক (Mandatory Gold Hallmarking) কৰা হ'ব। এইটো স্বেচ্ছামূলক আছিল যদিও, এতিয়া ইয়াক বাধ্যতামূলক কৰা হৈছে। হলমাৰ্কিং হৈছে সোণৰ বিশুদ্ধতাৰ এক পৰিমাপ। কেন্দ্ৰই লগতে স্পষ্ট কৰি দিছে যে হলমাৰ্ক বাধ্যতামূলক হোৱাৰ পিছত দেশত মাত্ৰ ১৪, ১৮ আৰু ২২ কেৰেট সোণৰ গহনা (Gold Jewellery) বিক্ৰী কৰা হ'ব।

গ্ৰাহকসকলে এতিয়া বিশুদ্ধ সোণৰ গহনা পাবলৈ সক্ষম হ'ব
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ২০১৯ চনৰ নৱেম্বৰত ঘোষণা কৰিছিল যে ২০২১ চনৰ ১৫ জানুৱাৰীৰ পৰা সোণৰ গহনা আৰু শিল্পকলাৰ বাবে হলমাৰ্কিং বাধ্যতামূলক হ'ব। অৱশ্যে, কোৰোণা ভাইৰাছ মহামাৰীৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, ইয়াৰ কাৰ্যকৰীকৰণৰ সময় ১ জুন, ২০২১ লৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে স্পষ্ট কৰি দিছে যে ইয়াক আৰু আগুৱাই নিয়া নহ'ব। কেন্দ্ৰই অলংকাৰ সজা লোকসকলক সোণৰ হলমাৰ্কিঙৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাবলৈ আৰু ভাৰতীয় মানদণ্ড ব্যুৰো (BIS)ত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ ডেৰ বছৰতকৈও অধিক সময় দিছে। সোণৰ হলমাৰ্কিঙৰ ফলত সোণৰ অলংকাৰ ক্ৰয়ৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰবঞ্চনাৰ কোনো সম্ভাৱনা নাথাকিব আৰু উপভোক্তাসকলে বিশুদ্ধ সোণ ক্ৰয় লাভ কৰিব।

উপভোক্তা পৰিক্ৰমা সচিব লীনা নন্দনে কৈছিল যে BISএ অলংকাৰৰ হলমাৰ্কিং অনুমোদন কৰাত নিয়োজিত হৈ আছে। আনহাতে, BISৰ সঞ্চালক প্ৰমোদ কুমাৰ তিৱাৰীয়ে কয় যে আমি ২০২১ চনৰ ১ জুনৰ পৰা হলমাৰ্কিং বাধ্যতামূলক কৰিবলৈ সাজু। আমি এই তাৰিখটো বঢ়োৱাৰ কোনো প্ৰস্তাৱ পোৱা নাই। দেশৰ ৩৫,০০০ তকৈও অধিক অলংকাৰ নিৰ্মাতাই এতিয়ালৈকে BISত পঞ্জীয়ন কৰিছে। BISৰ সঞ্চালকজনে আশা প্ৰকাশ কৰিছে যে অহা এক বা দুই মাহত পঞ্জীয়নৰ সংখ্যা ১ লাখত উপনীত হ'ব। ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ সোণ আমদানিকাৰী দেশ। দেশত বছৰি ৭০০ ৰ পৰা ৮০০ টন সোণ আমদানি কৰা হয়।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: