• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Green Peas Side Effects: সেউজীয়া মটৰ খাই খুব ভালপায় নেকি? জানক কি বিপদ মাতি আনিছে

Green Peas Side Effects: সেউজীয়া মটৰ খাই খুব ভালপায় নেকি? জানক কি বিপদ মাতি আনিছে

Green Peas Side Effects: শীতকালত বেছিভাগ ৰেচিপিত সেউজীয়া মটৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিছুমান মানুহে আনকি ইয়াক উতলাই খায়। মটৰ খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী, কিন্তু ইয়াক অধিক পৰিমাণে খালে স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে। ইয়াৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ কি জানক।

Green Peas Side Effects: শীতকালত বেছিভাগ ৰেচিপিত সেউজীয়া মটৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিছুমান মানুহে আনকি ইয়াক উতলাই খায়। মটৰ খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী, কিন্তু ইয়াক অধিক পৰিমাণে খালে স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে। ইয়াৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ কি জানক।

Green Peas Side Effects: শীতকালত বেছিভাগ ৰেচিপিত সেউজীয়া মটৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিছুমান মানুহে আনকি ইয়াক উতলাই খায়। মটৰ খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী, কিন্তু ইয়াক অধিক পৰিমাণে খালে স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে। ইয়াৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ কি জানক।

  • Share this:
মটৰত পোৱা ভিটামিন কে-য়ে কৰ্কট ৰোগৰ কোষবোৰ শৰীৰত বৃদ্ধি হোৱাত বাধা দিয়ে। ইয়াত পোৱা পুষ্টিবোৰে হাড় শক্তিশালী কৰে, কিন্তু অত্যাধিক মটৰ সেৱনে হিতে বিপৰীত হে কৰে! অধিক পৰিমাণৰ সেউজীয়া মটৰে শৰীৰত ভিটামিন কেৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰে। ই তেজ পাতল কৰে আৰু প্লেটলেটৰ গণনা হ্ৰাস কৰে। ফলত যিকোনো আঘাত ভাল হ’বলৈ অধিক সময় লাগে। আনকি আপোনাৰ পেটৰ সমস্যা থাকিলেও, অধিক মটৰ সেৱন কৰিলে ক্ষতি হ'ব।

সেউজীয়া মটৰত প্ৰ'টিন, এমিনো এচিড আৰু আঁহ থাকে। ইয়াত ভিটামিন ডি থাকে যি হাড়ৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়, কিন্তু ইয়াক অত্যাধিক পৰিমাণে খোৱাৰ ফলত কেলচিয়ামৰ স্তৰ হ্ৰাস হয় আৰু ইউৰিক এচিড বৃদ্ধি হয়। বৰ্ধিত ইউৰিক এচিডৰ ফলত গাঁঠিৰ বিষ হ'ব পাৰে। অধিক পৰিমাণে মটৰ খোৱাৰ ফলত হাড় দুৰ্বল হয়। অধিক সেউজীয়া মটৰ খোৱাটোৱে আৰ্থ্ৰাইটিছৰ সমস্যাতো আপোনাৰ ক্ষতি কৰিব।

অত্যাধিক মটৰ সেৱন কৰিলে পেটৰ বিষ আৰু ফুলি যোৱাৰ সমস্যা হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত গেছৰ সমস্যা হ'ব পাৰে। মটৰত অত্যাধিক কাৰ্বোহাইড্ৰেট থাকে। অত্যাধিক মটৰ খোৱাটোৱে ইয়াক সহজে হজম নকৰে আৰু মটৰত থকা লেক্টিনে পাকস্থলীৰ প্ৰদাহ বৃদ্ধি কৰিবলৈ কাম কৰে। অত্যাধিক মটৰ খোৱাৰ ফলত ডায়েৰিয়াও হ'ব পাৰে।

সেউজীয়া মটৰ খালে শৰীৰৰ চৰ্বি বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। ই প্ৰ'টিন আৰু আঁহৰ এক অতি ভাল উৎস, কিন্তু অত্যাধিক মটৰ সেৱনে আপোনাৰ ক্ষতি কৰিব।

অত্যাধিক মটৰ সেৱনে শৰীৰক পুষ্টি প্ৰদান নকৰে। মটৰত থকা ফাইটিক এচিড আৰু লেক্টিনে পুষ্টিকৰ উপাদান শৰীৰে গ্ৰহণ কৰাত বাধা দিয়ে।

(Disclaimer: ইয়াত থকা তথ্যবোৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ আৰু সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। ইয়াক গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো নিশ্চিত কৰিব। News18-এ এইবোৰ তথ্য নিশ্চিত নকৰে।)

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
First published: