মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Share market : Shareত টকা বিনিয়োগ কৰাৰ পূৰ্বে জানি লওক এইসমূহ গুৰুত্বপূৰ্ণ নিয়ম!

Share market : Shareত টকা বিনিয়োগ কৰাৰ পূৰ্বে জানি লওক এইসমূহ গুৰুত্বপূৰ্ণ নিয়ম!

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 4:08 PM IST
Share market : Shareত টকা বিনিয়োগ কৰাৰ পূৰ্বে জানি লওক এইসমূহ গুৰুত্বপূৰ্ণ নিয়ম!
বিনিয়োগৰ আগত গৱেষণা কৰক, পিছত নহয়। বিনিয়োগৰ প্ৰথম অংশ সঠিকভাৱে গৱেষণা কৰক।

বিনিয়োগৰ আগত গৱেষণা কৰক, পিছত নহয়। বিনিয়োগৰ প্ৰথম অংশ সঠিকভাৱে গৱেষণা কৰক।

  • Share this:
আমি সকলোৱে বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰো। কিন্তু সঠিক বিনিয়োগৰ উৎস আৰু বিনিয়োগৰ নিয়মসমূহ ভালদৰে নজনাৰ বাবে বহুসময়ত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হোৱা দেখা যায়। এই বিষয়ে সবিশেষ জানিবলৈ এটা সৰু উদাহৰণ লোৱা যাওক। এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰতি বছৰে ১৮ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰে। তেওঁ শ্বেয়াৰত বিনিয়োগ কৰিছিল কিন্তু বজাৰ হ্ৰাসৰ ফলত বৃহৎ পৰিমাণৰ ধন হেৰুৱায়। যেতিয়া বজাৰ ৫৫ শতাংশ হ্ৰাস পাইছিল, তেওঁৰ পৰ্টফলিঅ'ৰ মূল্য ৭০ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছিল।

ব্ৰকিং হাউচ (Broking House)ৰ ৰিলেছনশ্বিপ মেনেজাৰে ব্যক্তিজনক ৩৮টা শ্বেয়াৰত টকা বিনিয়োগ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। ৰিলেছনশ্বিপ মেনেজাৰজনে ভাবিছিল যে এই শ্বেয়াৰৰ মূল্য পৰৱৰ্তী ১২ মাহত ৭০ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হ'ব। তেওঁৰ ওচৰত ১২ মাহৰ লক্ষ্যৰ সৈতে ৩৮টা শ্বেয়াৰৰ এখন তালিকা আছিল। ই বৰ্তমান মূল্যৰ ওপৰৰ শ্বেয়াৰৰ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ অনুমানো দেখুৱাইছিল। ৰিলেছনশ্বিপ মেনেজাৰে পৰামৰ্শ দিছিল যে পৰৱৰ্তী কেইবছৰৰ বাবে আন্তঃগাঁথনিৰ শ্বেয়াৰ (Infrastructure share)বোৰে ভাল ফল দিব। জয় প্ৰকাশ এছ’চিয়েটছৰ অংশ ইয়াৰ শীৰ্ষ উচ্চতাৰ পৰা ৯০ শতাংশ হ্ৰাস পাইছিল। ব্যক্তিজনে অতীতৰ লোকচানৰ ক্ষতিপূৰণ কৰাৰ বাবে মিডকেপ শ্বেয়াৰবোৰত টকা উপাৰ্জন কৰিছিল।

এই ব্যক্তিজনক ৰিলেছনশ্বিপ মেনেজাৰৰ পৰা এই তালিকাখন কোম্পানীৰ লেটাৰহেডত লোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। তাৰ পিছত ৰিলেছনশ্বিপ মেনেজাৰৰ ফোন অহা বন্ধ হ'ল।

এনে অৱস্থাত কি কৰিব আপুনি?

এজন শ্বেয়াৰ ব্ৰোকাৰে(Share Broker) ব্যৱসায়িক মূল্যত টকা উপাৰ্জন কৰে। সেয়েহে বেছিভাগ Brokerage House–এ বিনামূলীয়া পৰামৰ্শ দিয়ে। মনত ৰাখিব যে যেতিয়াই ক্ষতি হয়, এয়া আপোনাৰ হয়। যদি আপুনি আপোনাৰ টকা হেৰুৱাব নিবিচাৰে, কিছুমান মৌলিক নিয়ম অনুসৰণ কৰক।

প্ৰথম নিয়মটো হ’ল বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে টিপছ অধ্যয়ন কৰক। আপুনি আপোনাৰ বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে, কিছু সময়ৰ বাবে যিকোনো বিশ্লেষকৰ পৰামৰ্শ পৰীক্ষা কৰক। তাৰ পিছত সিদ্ধান্ত লওক। বহুতো Brokerage House–এ তেওঁলোকৰ ডাঙৰ গৱেষণা দলৰ দাবী কৰে। তেওঁলোকৰ দৈনিক প্ৰতিবেদন আহে। ইয়াৰ ভিতৰত তেওঁলোক কিমান শুদ্ধ পৰীক্ষা কৰক।

দ্বিতীয় নিয়মটো হ’ল বিনিয়োগৰ আগত গৱেষণা কৰক, পিছত নহয়। বিনিয়োগৰ প্ৰথম অংশ সঠিকভাৱে গৱেষণা কৰক। ব্ৰোকাৰক ইয়াৰ ওপৰত বিতংভাৱে প্ৰতিবেদন কৰিবলৈ কওক। দীৰ্ঘম্যাদী সম্ভাৱনা ভাল হ'লেহে বিনিয়োগ কৰক। ট্ৰিগাৰ মূল্য আৰু লক্ষ্য মূল্যৰ সৈতে পৰামৰ্শৰ ওপৰত সময় নষ্ট নকৰিব।

তৃতীয় নিয়মটো হ’ল যিটো দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হয়, সেইটো তীব্ৰভাৱে হ্ৰাস হয়। যেতিয়াই উচ্চতাত এটা সংখ্যা দেখা যায়, প্ৰগতিৰ যথেষ্ট সম্ভাৱনা থাকে। কিন্তু যেতিয়া এটা অংশ যথেষ্ট বৃদ্ধি পাই বা এটা খণ্ডত অতি দ্ৰুত হয়, এই বিষয়ে সতৰ্ক হোৱা উচিত। উচ্চ পি ই অনুপাতৰ অৰ্থ হৈছে যে ভৱিষ্যতে প্ৰগতিৰ হাৰ হ্ৰাস হ'ব।

চতুৰ্থ নিয়ম অনুসৰি যদি সময় নাথাকে, মিউচুৱেল ফাণ্ডত ধন বিনিয়োগ কৰক। যদি আপোনাৰ পৰ্টফলিঅ'ত নতুন শ্বেয়াৰ বাছনি কৰিবলৈ সময় নাই, পোনপটীয়াকৈ শ্বেয়াৰ বজাৰত টকা বিনিয়োগ নকৰিব। প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাত বিনিয়োগে যথেষ্ট মূল্য সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: March 18, 2021, 1:25 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি