உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • আপোনাকো প্ৰভাৱিত কৰিব এই পৰিৱৰ্তনে! PF, Bank, আয়কৰত সাল-সলনি; Google Storageৰ বাবদ কৰিব লাগিব ৰিচাৰ্জ

    আপোনাকো প্ৰভাৱিত কৰিব এই পৰিৱৰ্তনে! PF, Bank, আয়কৰত সাল-সলনি; Google Storageৰ বাবদ কৰিব লাগিব ৰিচাৰ্জ

    এইসমূহ পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে জানো আহক।

    এইসমূহ পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে জানো আহক।

    এইসমূহ পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে জানো আহক।

    • Share this:
    ১ জুন অৰ্থাৎ আজিৰে পৰা দেশত বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত দেখা গৈছে পৰিৱৰ্তন, যাৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ আপোনাৰ বেংক একাউণ্ট, পিএফ একাউণ্ট আৰু উপাৰ্জনৰ ওপৰত পৰিব। গতিকে এতিয়াই এইসমূহ তথ্যৰ বিষয়ে অৱগত হওক যাতে আপুনি আৰু চিন্তাত পৰিব নালাগে। এইসমূহৰ ভিতৰত আছে গেছ চিলিণ্ডাৰ (LPG), গুগল ষ্ট'ৰেজ, PF একাউণ্টৰ পৰা আয়কৰ (ITR website)লৈ কেইবাটাও অত্যাৱশ্যকীয় পৰিৱৰ্তন। এইসমূহ পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে জানো আহক।

    ১. আধাৰৰ সৈতে পিএফ একাউণ্ট লিংক কৰাটো বাধ্যতামূলক

    ভৱিষ্যত নিধি অৰ্থাৎ পিএফ সম্পৰ্কীয় নিয়মবোৰত এক ডাঙৰ সাল-সলনি হ'বলৈ গৈ আছে। নতুন নিয়ম অনুসৰি, প্ৰতিজন গৰাকীয়ে পিএফ একাউণ্ট আধাৰৰ সৈতে লিংক কৰিব লাগিব। নিয়োগকৰ্তাৰ দায়িত্ব হ'ব কৰ্মচাৰীসকলক তেওঁলোকৰ পিএফ আধাৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ কোৱা। এই নতুন নিয়ম ১ জুন অৰ্থাৎ আজিৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছে। EPFOএ এই সন্দৰ্ভত নিয়োগকৰ্তাসকলৰ বাবে এটা জাননী জাৰি কৰিছে। যদি নিয়োগকৰ্তাই এনে কৰিবলৈ সক্ষম নহয়, তেতিয়া গ্ৰাহকৰ একাউণ্টত নিয়োগকৰ্তাৰ অৱদান বন্ধ কৰা হ'ব পাৰে। একে সময়তে গ্ৰাহকসকলৰ UAN নম্বৰো আধাৰৰ সৈতে পৰীক্ষা কৰিব লাগিব।

    ২. আয়কৰৰ ৱেবছাইট বন্ধ থাকিব

    আয়কৰ বিভাগৰ ই-ফাইলিং পৰ্টেলটোৱে ১ৰ পৰা ৬ জুনলৈ কাম নকৰিব। ৭ জুনত, আয়কৰ বিভাগে কৰদাতাসকলৰ বাবে আয়কৰ ই-ফাইলিঙৰ এটা নতুন পৰ্টেল মুকলি কৰিব। আয়কৰ সঞ্চালকালয়ৰ মতে, আইটিআৰ(ITR) পূৰণৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট ৭ জুন, ২০২১ৰ পৰা সলনি কৰা হ'ব। এইটো ৭ জুনৰ পৰা http://INCOMETAX.GOV.IN হ'ব। এইমুহূৰ্তত http://incometaxindiaefiling.gov.in হৈ আছে এই ৱেবছাইট।

    ৩. বেংক অফ বৰোদাত আৰম্ভ হ'ব পজিটিভ পে’ চিষ্টেম (Positive Pay System)

    বেংক অফ বৰোদাত আজিৰে পৰা গ্ৰাহকসকলৰ বাবে চেকৰ দ্বাৰা ধন পৰিশোধ কৰাৰ পদ্ধতি সলনি হ'ব। বেংকে গ্ৰাহকসকলক প্ৰৱঞ্চনাৰ চিকাৰ হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ Positive Pay Confirmation বাধ্যতামূলক কৰিছে। বেংকৰ বিষয়াসকলে কৈছে যে গ্ৰাহকসকলে পজিটিভ পে’ চিষ্টেমৰ(Positive Pay System) অধীনত চেকৰ বিৱৰণ নিশ্চিত কৰিব লাগিব যদিহে তেওঁলোকে ২ লাখ বা ততোধিক টকাৰ বেংক চেক জাৰি কৰে।

    ৪. আজিৰ পৰা বৃদ্ধি হ'ল ঘৰুৱা বিমানৰ ভাড়া

    যোৱা বছৰ দেশত ঘৰুৱা বিমানৰ ভাড়াৰ ক্ষেত্ৰত থকা সীমাৰ নিম্ন সীমা শুকুৰবাৰে ডিজিচিএয়ে (DGCA)এটা নিৰ্দেশনা জাৰি কৰি বৃদ্ধি কৰিছে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ঘৰুৱা বিমান ভ্ৰমণ ১ জুনৰ পৰা ব্যয়বহুল হ'ব। ১৩% পৰা ১৬% লৈকে বৃদ্ধি হ'ব ভাড়া। কেন্দ্ৰীয় অসামৰিক বিমান পৰিবহণ মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, ৪০ মিনিটৰ বিমানৰ নিম্ন ভাড়াৰ সীমা ২,৩০০ টকাৰ পৰা ২,৬০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। আনহাতে, ৪০ ৰ পৰা ৬০ মিনিটৰ বিমানৰ নিম্ন ভাড়াৰ সীমা এতিয়া প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে ২,৯০০ টকাৰ পৰা ৩,৩০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। অৱশ্যে চৰকাৰে কোভিডৰ সময়ত ভাড়াৰ বাবে আৰোপ কৰা সীমাৰ ঊৰ্ধ্বসীমাৰ ক্ষেত্ৰত কোনো সাল-সলনি হোৱা নাই।

    ৫. আজিৰে পৰা কমিল ৰন্ধন গেছৰ মূল্য

    ৰন্ধন গেছৰ (LPG) গ্ৰাহকসকলৰ বাবে ভাল খবৰ। ১ জুন অৰ্থাৎ আজি চৰকাৰী তেল কোম্পানীবোৰে গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য হ্ৰাস কৰে। IOCএ ১৯ কিলোগ্ৰাম বাণিজ্যিক গেছ চিলিণ্ডাৰৰ মূল্যৰ ক্ষেত্ৰত সকাহ দিছে। ইফালে, ঘৰুৱা এলপিজি চিলিণ্ডাৰৰ মূল্যত কোনো পৰিৱৰ্তন হোৱা নাই। ঘৰুৱা ৰন্ধন গেছৰ মূল্য ক্ৰমান্বয়ে তৃতীয় মাহৰ বাবে স্থিৰ। এইক্ষেত্ৰত কোনো বৃদ্ধি বা হ্ৰাস হোৱা নাই। উল্লেখ্য যে, ১৯ কিলোগ্ৰাম চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য মে' মাহতো হ্ৰাস কৰা হৈছিল। IOC ৱেবছাইটৰ মতে, দিল্লীত ১৯ কিলোগ্ৰাম বাণিজ্যিক চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য ১ জুনৰ পৰা ১২২ টকা হ্ৰাস কৰা হৈছে, ইয়াৰ পিছত প্ৰতিটো চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য হৈছে ১৪৭৩.৫০ টকা।

    ৬. গুগল ফটোৰ ক্ষেত্ৰত এতিয়াৰ পৰা নাপাব বিনামূলীয়া সংৰক্ষণৰ সুবিধা

    গুগল ফটোবোৰে ১ জুনৰ পৰা সীমাহীন ফটো আপলোড কৰিবলৈ সক্ষম নহ'ব। গুগলৰ মতে, প্ৰতিজন জিমেইল ব্যৱহাৰকাৰীক ১৫ জিবিৰ বাবে স্থান দিয়া হ'ব। এই স্থানত ইমেইল আৰু ফটো অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। লগতে গুগল ড্ৰাইভ অন্তৰ্ভুক্ত আছে। যদি আপুনি ১৫ জিবিতকৈ অধিক স্থান ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰে, আপুনি ইয়াৰ বাবে ধন পৰিশোধ কৰিব লাগিব। বৰ্তমান গুগলত সীমাহীন ষ্ট'ৰেজ বিনামূলীয়া আছিল। এতিয়াৰে পৰা গুগল ফটো ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আপুনি ইয়াৰ গ্ৰাহকভুক্ত হ'ব লাগিব লগতে ১০০ জিবিৰ বাবদ প্ৰতিমাহে ১৪৯ টকা অথবা এবছৰৰ বাবে ১৪৯৯ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব, ২০০ জিবিৰ বাবদ প্ৰতিমাহে ২১৯ টকা অথবা এবছৰৰ বাবে ২১৯৯ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব। একেদৰে ২ টিবিৰ বাবদ ৭৪৯ টকা প্ৰতিমাহে অথবা এবছৰৰ বাবে ৭৫০০ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

    ৭. YouTubeৰ পৰা উপাৰ্জন কৰাসকলে দিব লাগিব কৰ

    যদি আপুনি ইউটিউবৰ পৰা উপাৰ্জন কৰে অথবা এগৰাকী ইউটিউবাৰ, আপুনি ইয়াৰ বাবে ১ জুনৰ পৰা ইউটিউবক কৰ পৰিশোধ কৰিব লাগিব। বৰ্তমান সময়ত ইউটিউবত বিভিন্ন ধৰণৰ ভিডিঅ' আপলোড কৰি বহু লোকে টকা উপাৰ্জন কৰি আছে। তেনে ক্ষেত্ৰত, আপুনি এতিয়া ইউটিউবৰ পৰা উপাৰ্জনৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব লাগিব। অৱশ্যে এইক্ষেত্ৰত কেৱল আমেৰিকান দৰ্শকৰ পৰা প্ৰাপ্ত কৰা দৰ্শনৰ বাবদহে পৰিশোধ কৰিব লাগিব কৰ।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: