বেংক আৰু ডাকঘৰতকৈ টকা জমা কৰিলে ক'ত পাব অধিক ৰিটাৰ্ণ ? কোনটো প্ৰতিষ্ঠানে আনিছে সাংঘাটিক সুখবৰ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 7, 2021, 3:05 PM IST
বেংক আৰু ডাকঘৰতকৈ টকা জমা কৰিলে ক'ত পাব অধিক ৰিটাৰ্ণ ? কোনটো প্ৰতিষ্ঠানে আনিছে সাংঘাটিক সুখবৰ?
বাজাজ ফাইনেন্স অনলাইন এফডি বিনিয়োগৰ এক ভাল উৎস হ'ব পাৰে। এই এফডি আঁচনিয়ে আকৰ্ষণীয় ৰিটাৰ্ণ দাবী কৰে।

বাজাজ ফাইনেন্স অনলাইন এফডি বিনিয়োগৰ এক ভাল উৎস হ'ব পাৰে। এই এফডি আঁচনিয়ে আকৰ্ষণীয় ৰিটাৰ্ণ দাবী কৰে।

  • Share this:
ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ (RBI) গভৰ্ণৰ শক্তিকান্ত দাসে শেহতীয়া মুদ্ৰানীতিত ৰেপো ৰেট আৰু ৰিভাৰ্চ ৰেপো ৰেট স্থিৰ ৰখাৰ ঘোষণা কৰিছে। ঘোষণা অনুসৰি, ৰেপো ৰেট ৪ শতাংশ আৰু ৰিভাৰ্চ ৰেপো ৰেট ৩.৫ শতাংশ ৰখা হৈছে। একেৰাহে ষষ্ঠবাৰৰ বাবে ৰেপো ৰেট আৰু ৰিভাৰ্চ ৰেপো ৰেট একে ৰখা হৈছে। মুদ্ৰাস্ফীতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ৰেপো ৰেট সলনি কৰা হোৱা নাই । ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ মুদ্ৰা সমিতিয়ে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰৰ গড় ৪ শতাংশ ফিক্সড কৰি ৰাখিছে। ৰেপো ৰেট আৰু ৰিভাৰ্চ ৰেপো ৰেট অপৰিৱৰ্তিত ৰখাৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে বৰ্তমানৰ অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি, যি কোৰোণা মহামাৰীৰ ফলত গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত হৈছে।

ৰেপো ৰেট আৰু ৰিভাৰ্চ ৰেপো ৰেট স্থিৰ ৰাখিলে বেংক আৰু বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠানবোৰৰ বাবে ঋণ দিয়া সহজ হ'ব। কিন্তু প্ৰভাৱটো হ'ব যে সুতৰ হাৰ স্থিৰ ৰখাৰ বাবে অতিৰিক্ত চাপ থাকিব। কোৰোণা মহামাৰীত মানুহৰ মনোযোগ সৰ্বাধিক সঞ্চয়ৰ ফালে গৈছে। মানুহে ভাবে যে লকডাউনত কাম স্থবিৰ হৈ পৰাৰ উপায় হৈছে সম্পূৰ্ণৰূপে সঞ্চয়।

এনে পৰিস্থিতিত মানুহে সৰ্বাধিক সুত লাভ কৰিব বিচাৰে বা তেওঁলোকে বেংকত ৰখা ধনৰ ওপৰত সুতৰ হাৰ স্থিৰ ৰাখিব বিচাৰে। ইয়াত কোনোধৰণৰ ক্ৰটি থাকিব নালাগে। অৱশ্যে ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ শেহতীয়া ঘোষণাই বেংকবোৰে সুতৰ হাৰ হ্ৰাস কৰাৰ কথা কোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। এই পৰিস্থিতিত, বিনিয়োগকাৰীসকলে মনত ৰাখিব লাগিব যে তেওঁলোকে এনে এক আঁচনিত ধন বিনিয়োগ কৰে য'ত অধিক সুত লাভ কৰিব পাৰে। ফিক্সড ডিপজিটে (FD) ইয়াত ভালদৰে সহায় কৰিব পাৰে।

কিমান বিনিয়োগৰ ওপৰত কিমান সুত -

বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে ধন জমা কৰিবলৈ আৰু ৰিটাৰ্ণ পাবলৈ বহুতো ভাল বিকল্প আছে। তেওঁলোকৰ ওচৰত বজাৰ সংযোজিত সঁজুলিও থাকিব পাৰে। কিন্তু ই বজাৰৰ অস্থিৰতাৰ আশংকা কৰে। এই বিপদাশংকাৰ পৰা বাচি চলাৰ উপায় হ'ল যে বজাৰৰ চলাচলৰ পৰা মুক্ত বিনিয়োগ পৰিকল্পনা গ্ৰহণ কৰা। এই সকলোবোৰ কথা বিবেচনা কৰিলে বাজাজ ফাইনেন্স অনলাইন এফডি বিনিয়োগৰ এক ভাল উৎস হ'ব পাৰে। এই এফডি আঁচনিয়ে আকৰ্ষণীয় ৰিটাৰ্ণ দাবী কৰে। বাজাজ ফাইনেন্স অনলাইন এফডি (FD) আঁচনিত, জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে ৬.৭৫ শতাংশ সুত লাভ কৰে।

আঁচনিখনে অ-জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক ৬.৬০ শতাংশ সুতৰ হাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। এই আঁচনিত অনলাইনত ধন বিনিয়োগ কৰক। বাজাজে ডাকঘৰ আৰু বেংকৰ ফিক্সড ডিপজিটতকৈ অনলাইন এফডিৰ ওপৰত অধিক সুত প্ৰদান কৰিছে। মেচিউৰিটিৰ পিছত ই বেংক আৰু ডাকঘৰতকৈ অধিক ৰিটাৰ্ণ দিয়ে।

শেষত আপুনি কিমান ৰিটাৰ্ণ পাব -

আপুনি ইয়াক এটা উদাহৰণৰ দ্বাৰা বুজিব পাৰে। যদি এজন ব্যক্তিয়ে ৩০ লাখ টকা ২ বছৰৰ বাবে অনা-জ্যেষ্ঠ নাগৰিক অনলাইন এফডি আঁচনিত বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে তেওঁ ৬.২ শতাংশ সুত পাব। এই পৰিমাণৰ ওপৰত ৩,৮৩,৫৩২ টকাৰ সুত সৃষ্টি কৰা হ'ব। এনেদৰে অৱশেষত জমা কৰা ব্যক্তিজনে মুঠ ৩৩,৮৩,৫৩২ টকা ৰিটাৰ্ণ প্ৰাপ্ত কৰিব।

একেদৰে, যদি এজন অ-জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে 3 বছৰৰ বাবে অনলাইন এফডি আঁচনিত ৩০ লাখ টকা জমা কৰে, তেন্তে তেওঁ ৬.৬ শতাংশ সুত পাব। এই পৰিমাণত ৩ বছৰত ৬,৩৪,০৬৬ টকাৰ সুত লাভ কৰিব। অৱশেষত ৰিটাৰ্ণৰ ৰূপত মুঠ পৰিমাণ হ'ব ৩৬,৩৪,০৬৬ টকা। অৰ্থাৎ ৩ বছৰৰ পিছত ৩০ লাখ টকা বৃদ্ধি হৈ ৩৬,৩৪,০৬৬ টকা হৈছে। যদি আপুনি অধিক ৰিটাৰ্ণ বিচাৰে, আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে এফডি খুলিব পাৰে।

বিভিন্ন সময়ত কিমান হ'ব উপাৰ্জন -

বিনিয়োগকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি সময়ে সময়ে ধন লাভ কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ নিজৰ ইচ্ছা অনুসৰি বিনিয়োগৰ বছৰো নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, এই সুবিধাটো অ-সংগ্ৰহযোগ্য ফিক্সড ডিপজিট আঁচনিত উপলব্ধ। বিনিয়োগকাৰীসকলে মাহিলী, ত্ৰৈমাসিক, অৰ্ধ-বাৰ্ষিক বা বাৰ্ষিক ভিত্তিত লাভৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

যদি এজন ব্যক্তিয়ে ৫ বছৰৰ বাবে ৩০ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে তেওঁ ৬.৪১ শতাংশৰ হিচাপত প্ৰতি মাহে ১৬,০২৫ টকা লাভ কৰিব। তিনি মাহত প্ৰাপ্ত পৰিমাণ হ'ব ৪৮,৩০০ টকা আৰু সুতৰ হাৰ ৬.৪৪ শতাংশ। ছয় মাহত ৬.৪৯ শতাংশ সুতত ৯৭,৩৫০। গোটেই বছৰটোত ১,৯৮,০০০ টকাৰ ৰিটাৰ্ণ ৬.৬০ শতাংশ সুতত উপলব্ধ হ'ব। এই পৰিকল্পনাটো জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে বিশেষভাৱে কাৰ্যকৰী কিয়নো ই অৱসৰৰ বাবে ব্যয় কৰাৰ এক সঠিক উপায় হ'ব পাৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 7, 2021, 3:05 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি