• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • মাত্ৰ ১০ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰি আপুনি ডাকঘৰৰ আঁচনিৰ জৰিয়তে একেলগে লাভ কৰিব পাৰিব ১৬লাখৰো অধিক টকা, জানক এই আঁচনিৰ সুবিধাসমূহ...

মাত্ৰ ১০ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰি আপুনি ডাকঘৰৰ আঁচনিৰ জৰিয়তে একেলগে লাভ কৰিব পাৰিব ১৬লাখৰো অধিক টকা, জানক এই আঁচনিৰ সুবিধাসমূহ...

আপুনি যিমানেই বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে তাৰ কোনো সীমা নাই। ডাকঘৰ আৰডি জমা একাউণ্ট হৈছে উন্নত সুতৰ হাৰৰ সৈতে সৰু কিস্তি জমা কৰাৰ এক চৰকাৰী গেৰাণ্টি আঁচনি।

আপুনি যিমানেই বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে তাৰ কোনো সীমা নাই। ডাকঘৰ আৰডি জমা একাউণ্ট হৈছে উন্নত সুতৰ হাৰৰ সৈতে সৰু কিস্তি জমা কৰাৰ এক চৰকাৰী গেৰাণ্টি আঁচনি।

আপুনি যিমানেই বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে তাৰ কোনো সীমা নাই। ডাকঘৰ আৰডি জমা একাউণ্ট হৈছে উন্নত সুতৰ হাৰৰ সৈতে সৰু কিস্তি জমা কৰাৰ এক চৰকাৰী গেৰাণ্টি আঁচনি।

  • Share this:
যদি আপুনি সম্পূৰ্ণ সুৰক্ষিত বিনিয়োগ বিচাৰি আছে, অৰ্থাৎ, আপুনি আপোনাৰ বিনিয়োগৰ ওপৰত কোনো বিপদাশংকা নিবিচাৰে, ডাকঘৰটো আপোনাৰ বাবে এক ভাল বিকল্প হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। আপুনি ডাকঘৰ আঁচনিতো ভাল লাভ কৰে। ডাকঘৰৰ সৰু সঞ্চয় আঁচনিখন ভাল। কম খৰচত ইয়াত বিনিয়োগ কৰিলে ডাঙৰ উপাৰ্জন হয়। এনে এটা ডাকঘৰ আঁচনিক ডাকঘৰ পুনৰাবৃত্তি জমা (Post Office Recurring Deposit) বুলি কোৱা হয়। আপুনি ইয়াত ভাল ৰিটাৰ্ণ লাভ কৰে।

ডাকঘৰৰ RD আঁচনি কি?
সামগ্ৰিকভাৱে, এই আঁচনিৰ জৰিয়তে, আপুনি অতি কম ধনেৰে বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, আপোনাৰ ধনো সম্পূৰ্ণ সুৰক্ষিত হ'ব। আপুনি ইয়াত মাহে ১০০ টকাৰ পৰা বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। আপুনি যিমানেই বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে তাৰ কোনো সীমা নাই। ডাকঘৰ আৰডি জমা একাউণ্ট হৈছে উন্নত সুতৰ হাৰৰ সৈতে সৰু কিস্তি জমা কৰাৰ এক চৰকাৰী গেৰাণ্টি আঁচনি।

ডাকঘৰত খোলা আৰডি একাউণ্টটো ৫ বছৰৰ বাবে। তাতকৈ কম সময়ৰ বাবে খোলা নহয়। প্ৰতি তিনিমাহত জমাৰ ওপৰত সুত গণনা কৰা হয় (ছালনা হাৰত)। তাৰ পিছত ইয়াক চক্ৰবৃদ্ধি সুতৰ (compound interest) সৈতে প্ৰতি তিনিমাহৰ শেষত আপোনাৰ একাউণ্টত যোগ দিয়া হয়। ইণ্ডিয়া ডাকঘৰৰ ৱেবছাইটঅনুসৰি, আৰডি আঁচনিখনত বৰ্তমান ৫.৮ শতাংশ সুত আদায় কৰা হৈছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰতি তিনিমাহত ইয়াৰ সকলো সৰু সঞ্চয় আঁচনিত (small saving schemes) প্ৰতি তিনিমাহত সুতৰ হাৰ ঘোষণা কৰে।

১০ হাজাৰ টকাৰ বিনিয়োগত ১৬ লাখতকৈ অধিক লাভ কৰিব পাৰিব-
যদি আপুনি প্ৰতি মাহে ডাকঘৰৰ আৰডি আঁচনিত ১০,০০০ টকা বিনিয়োগ কৰে, সেয়াও ১০ বছৰৰ বাবে, আপুনি শেষত ১৬,২৬,৪৭৬ টকা লাভ কৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি