• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • মাত্ৰ ১০০ টকাতে LICয়ে দি আছে ৭৫,০০০ টকাৰ লগতে আন বহুতো সুবিধা!

মাত্ৰ ১০০ টকাতে LICয়ে দি আছে ৭৫,০০০ টকাৰ লগতে আন বহুতো সুবিধা!

ই দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যুৰ আৱৰণৰ উপৰিও লাইফ-টাইম নীতিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে।

ই দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যুৰ আৱৰণৰ উপৰিও লাইফ-টাইম নীতিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে।

ই দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যুৰ আৱৰণৰ উপৰিও লাইফ-টাইম নীতিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে।

  • Share this:
কোৰোণা ভাইৰাছ মহামাৰী আৰম্ভ পিছতেই সকলোৱে নিজৰ স্বাস্থ্য আৰু জীৱন বীমাৰ বিষয়ক লৈ সতৰ্ক হৈ পৰিছে। আনকি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰেও সাধাৰণ মানুহক স্বাস্থ্য আৰু জীৱন বীমা আঁচনি প্ৰদান কৰাত সতৰ্ক হোৱা দেখা গৈছে। সাধাৰণ মানুহৰ পৰিধিত এনে লোকক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয় যিসকলে সংগঠিত খণ্ডত কাম কৰি থকা নাই। এনে লোকসকলৰ বাবে, ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগম (LIC)য়ে আৰম্ভ কৰিছে (Aam Aadmi Bima Yojana)। ই দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যুৰ আৱৰণৰ উপৰিও লাইফ-টাইম নীতিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে।

ইয়াৰ বিষয়ে জানি লওক সকলো -

LICৰ আম আদমী আঁচনিয়ে বীমাকৃত ব্যক্তি এজনৰ প্ৰাকৃতিক মৃত্যুৰ ওপৰত ৩০,০০০ টকাৰ পলিচী কভাৰ প্ৰদান কৰে। আঁচনিৰ সময়ছোৱাত হোৱা মৃত্যুৰ ওপৰত এই লাভালাভ উপলব্ধ হ'ব। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে যদি এজন ব্যক্তিয়ে আঁচনিখন গ্ৰহণ কৰি থকাৰ সময়তে মৃত্যু বৰণ কৰে, তেন্তে মনোনীত ব্যক্তিয়ে ৩০,০০০ টকা লাভ কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, দুৰ্ঘটনাৰ ফলত মৃত্যু বা অক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰতো এই আঁচনিয়ে উপকৃত কৰিব।

লাভ কৰিব ৭০,০০০টকাৰ বীমা আৱৰণ -
LICৰ আম আদমী বীমা যোজনাৰ অধীনত অক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত আঁচনিৰ গৰাকীয়ে ৩৭,৫০০ টকা লাভ কৰিব। দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হ'লে, মনোনীত ব্যক্তিয়ে এই আঁচনিৰ অধীনত ৭৫,০০০ টকাৰ বীমা আৱৰণ লাভ কৰিব।

বীমা আঁচনিখন দুটা সামাজিক আঁচনি একত্ৰিত কৰি সৃষ্টি কৰা হৈছে। এইবোৰ হৈছে আম আদমী বীমা যোজনা আৰু জনশ্ৰী বীমা যোজনা। গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ দৰিদ্ৰ লোকসকলক লাভান্বিত কৰিবলৈ এই আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছিল। এই আঁচনিৰ অধীনত, ঘৰত উপাৰ্জন কৰা ব্যক্তিজনে ইয়াৰ আৱৰণ লাভ কৰে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে আঁচনিখনৰ প্ৰিমিয়াম একেলগে পৰিশোধ কৰে।

আৰু বহু সুবিধা লাভ কৰক -

LICৰ আঁচনিৰ অধীনত, আঁচনিৰ গৰাকীয়ে ভিন্ন ধৰণৰ অন্যান্য সুবিধা লাভ কৰে। এই আঁচনিখনত এডনও উপলব্ধ। ইয়াৰ অধীনত, নৱমৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰি থকা সৰ্বাধিক দুটা সন্তানে বৃত্তিও লাভ কৰে। এই আঁচনি নোডেল এজেঞ্চী মডেলৰ ওপৰত আধাৰিত। নোডেল সংস্থাবোৰৰ ভিতৰত আছে পঞ্চায়ত, এনজিঅ' আৰু আত্ম-সহায়ক গোট। নোডেল সংস্থাবোৰে নিকটতম পেঞ্চন আৰু গোট আঁচনি কাৰ্যালয় বা যিকোনো LICৰ কাৰ্যালয়লৈ গৈ আঁচনিখনত যোগদান কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ যোগ্য়তা কি আৰু কিমান প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব লাগিব -

১৮ৰ পৰা ৫৯ বছৰ বয়সৰ যিকোনো লোকে আম আদমী বীমা যোজনাৰ লাভালাভ উপভোগ কৰিব পাৰে। LIC আম আদমী বীমা যোজনাৰ প্ৰিমিয়াম হৈছে বছৰি ২০০ টকা। ইয়াৰ ভিতৰত ৫০ শতাংশ অৰ্থাৎ ১০০ টকা ৰাজ্য চৰকাৰ বা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল চৰকাৰে প্ৰদান কৰিব। এনেদৰে আঁচনিৰ গৰাকীয়ে বছৰত মাত্ৰ ১০০ টকাৰ প্ৰিমিয়াম জমা কৰিব লাগিব। অধিক তথ্যৰ বাবে আপুনি LICৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ গৈ চাব পাৰে সকলো।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: