ডাকঘৰৰ এই স্কীমৰ অধীনত মাত্ৰ ৫০ টকা জমা কৰি লাভ কৰক ৪.৩ লাখ টকা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:July 23, 2020, 1:35 PM IST
ডাকঘৰৰ এই স্কীমৰ অধীনত মাত্ৰ ৫০ টকা জমা কৰি লাভ কৰক ৪.৩ লাখ টকা
পোষ্ট অফিচৰ ৰেকাৰিং সাধাৰণতে ৫ বছৰৰ বাবে হয়। কিন্তু আবেদন কৰি ৫-৫ বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰি।

পোষ্ট অফিচৰ ৰেকাৰিং সাধাৰণতে ৫ বছৰৰ বাবে হয়। কিন্তু আবেদন কৰি ৫-৫ বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰি।

  • Share this:
বেংক বা ডাকঘৰত ৰেকাৰিং একাউণ্ট আছেনে? এই খবৰ আপোনাৰ বাবে অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ। কাৰণ ৰেকাৰিং একাউণ্টত ডিপ’জিত সংক্ৰান্তীয় কিছু নিয়ম শিথিল কৰিব বিচাৰিছে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে। ডাকঘৰত যিসকলৰ ৰেকাৰিং জিপ’জিত বাকী ৰৈছে, তেওঁলোকে এইবাৰ মাৰ্চ, এপ্ৰিল, মে’, জুন মাহৰ কিস্তি ৩১ জুলাইৰ ভিতৰত জমা কৰিব পাৰিব। এই ক্ষেত্ৰত একাউণ্ট হোল্ডাৰৰ পৰা লোৱা নহয় কোনো অতিৰিক্ত চাৰ্জ।

ৰেকাৰিং ডিপ’জিত স্মল চেভিংচৰ ক্ষেত্ৰত সকলোতকৈ লাভজনক। জানো আহক ৰেকাৰিং ডিপ’জিতৰ সম্পৰ্কত গুৰুত্বপূৰ্ণ কিছু তথ্য-


  • আৰ ডিত নূন্যতম ১০০ টকা মাহে জমা কৰিব লাগিব। টকা জমাৰ ওপৰত নিৰ্ধাৰিত সুতৰ হাৰ লাভ কৰিব। প্ৰতিদিনে কম পৰিমাণে টকা জমা কৰি আপুনি এই স্কীমৰ সহায়ত ডাঙৰ ফাণ্ড জমা কৰিব পাৰিব।

  • পোষ্ট অফিচৰ ৰেকাৰিং সাধাৰণতে ৫ বছৰৰ বাবে হয়। কিন্তু আবেদন কৰি ৫-৫ বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰি।

  • টকা জমা দিয়াৰ বাবে পোষ্ট অফিচ বা বেংক যোৱাও বাধ্যতামূলক নহয়। আপুনি অনলাইনৰ জৰিয়তে টকা জমাব কৰিব পাৰে।

  • নূন্যতম ১০০ টকা প্ৰতিমাহে জমা কৰিব লাগিব। ইয়াৰ ওপৰত যিমান টকা জমা কৰে, তাৰ কোনো নিৰ্ধাৰিত সীমা নাই।


  • আপুনি প্ৰতিদিনে ৫০ টকা জমা কৰিলে মাহে ১৫০০ টকা হয়। আৰ ডিত ৫.৮ শতাংশ ‘Quarterly’ চক্ৰবৃদ্ধি সুত দিয়া হয়। এই হিচাপত ৫ বছৰত ১.০৫ লাখ টকা হ’ব। ১০ বছৰত হ’ব ২.৭৫ লাখ টকা আৰু ১৫ বছৰত হ’ব ৪.৩ লাখ টকা।

  • আৰ ডিত চিংগলৰ লগতে জইণ্ট একাউণ্টো খুলিব পাৰি।

Published by: Himangshu Bhuyan
First published: July 8, 2020, 3:18 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি