আন্তৰ্জাতিক নাৰী দিৱসৰ প্ৰাসংগিকতা আৰু ইয়াৰ ইতিহাস

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 8, 2021, 11:00 AM IST
আন্তৰ্জাতিক নাৰী দিৱসৰ প্ৰাসংগিকতা আৰু ইয়াৰ ইতিহাস
২০২১ চনৰ আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ থিমটো হ’ল #ChooseToChallenge।

২০২১ চনৰ আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ থিমটো হ’ল #ChooseToChallenge।

  • Share this:
নাৰীসকলৰ ত্যাগ, ধৈৰ্য, আত্মবলিদান তথা সমাজৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ অৱদানৰ স্বীকৃতিৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত এটা দিন। হিন্দু শাস্ত্ৰ তথা ৰীতি-নীতিত নাৰীক সদায় উচ্চ স্থান দিয়া হৈছে। প্ৰতি বছৰে ৮ মাৰ্চত উদযাপন কৰা এই দিনটো বিশ্বৰ মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ জীৱন উন্নত কৰিবলৈ লোৱা ঐতিহাসিক যাত্ৰাৰ প্ৰতীক। বৰ্তমান সময়লৈকে লাভ কৰা সকলোৰে লগতে এই দীঘলীয়া যাত্ৰাটোত আৰু অধিক লাভ কৰিবলৈ এইটো এটা স্মৰণীয় দিন হিচাপে বিবেচনা কৰা হয়।

প্ৰায় এক শতিকাৰ আগৰ পৰা আন্তৰ্জাতিক নাৰী দিৱস উদযাপন কৰা হৈছে। কিন্তু বহুতে ইয়াক নাৰীবাদী কাৰণ বুলি ভাবে যদিও, ইয়াৰ ঘাই শিপা শ্ৰমিক আন্দোলনৰ সময়ৰে। ২০তম শতিকাৰ মাৰ্ক্সবাদী ক্লাৰা জেটকিনৰ দ্বাৰা ১৯১১ চনত জাৰ্মানীত প্ৰথমে এই দিনটোৰ আয়োজন কৰা হৈছিল। ১৮৫৭ চনত জাৰ্মানী উইদাৰাউত জন্মগ্ৰহণ কৰা জেটকিন এগৰাকী শিক্ষক হিচাপে প্ৰশিক্ষণ লৈছিল, আৰু আজি দেশৰ দুটা মুখ্য ৰাজনৈতিক দলৰ ভিতৰত এটা ছচিয়েল ডেমক্ৰেটিক পাৰ্টি (এচপিডি)ৰ সৈতে জড়িত আছিল। তেখেত শ্ৰমিক আন্দোলন আৰু মহিলা আন্দোলন দুয়োটাৰে অংশ আছিল।

১৮৮০ৰ সময়ছোৱাত যেতিয়া জাৰ্মান নেতা অট' ভন বিস্মাৰ্কৰ দ্বাৰা সমাজবিৰোধী আইন বলবৎ কৰা হৈছিল, জেটকিন চুইজাৰলেণ্ড আৰু ফ্ৰান্সত স্ব-ঘোষিত নির্বাসনত থাকিছিল। এই সময়ত, তেখেতে প্ৰণয়িত সাহিত্য লিখিছিল আৰু বিতৰণ কৰিছিল, আৰু সেই সময়ৰ আগশাৰীৰ সমাজ সেৱকসকলক লগ পাইছিল। জেটকিনেও ছ'চিলিষ্ট ইণ্টাৰনেচনেল গঠনত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

জাৰ্মানীলৈ উভতি অহাৰ পিছত, তেওঁ ১৮৯২ চনৰ পৰা ১৯১৭ চনলৈ মহিলাৰ বাবে এছ.পি.ডি.ৰ বাতৰি কাকত ডাই গ্লিচ্ছেইট ('সমতা')ৰ সম্পাদক হয়। ইয়াত, জেটকিন দূৰ-বাওঁ চিন্তাবিদ আৰু বিপ্লৱী ৰোজা লুকচমবাৰ্গৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে জড়িত আছিল। ১৯১০ চনত তেওঁ আন্তৰ্জাতিক ছ'চিয়েলিষ্ট মহিলা কংগ্ৰেছৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক হোৱাৰ তিনি বছৰ পিছত জেটকিনে এক সন্মিলনত প্ৰস্তাৱ দিছিল যে ২৮ ফেব্ৰুৱাৰীত প্ৰতিখন দেশত মহিলা দিৱস উদযাপন কৰা হ'ব।

সন্মিলনত ১৭খন দেশৰ ১০০ গৰাকী মহিলা আছিল, য'ত ইউনিয়ন, ছ'চিয়েলিষ্ট দল, কৰ্মী মহিলা ক্লাব আৰু মহিলা বিধায়কসকলে সৰ্বসন্মতভাৱে পৰামৰ্শটো অনুমোদন কৰে। ইয়াৰ পিছতে ১৯১১ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে মহিলা দিৱস পালন কৰা হৈছিল। কিন্তু দুবছৰ পিছত অৰ্থাৎ ১৯১৩ চনত এই দিনটো ৮ মাৰ্চলৈ সলনি কৰা হয়, প্ৰতি বছৰে এই দিনটোত নাৰী দিৱস উদযাপন হৈ আহিছে।

২০২১ চনৰ আন্তৰ্জাতিক মহিলা দিৱসৰ থিমটো হ’ল #ChooseToChallenge। ই "প্ৰত্যাহ্বানমূলক পৃথিৱী হৈছে এক সতৰ্ক পৃথিৱী, আৰু প্ৰত্যাহ্বানৰ পৰা পৰিৱৰ্তন আহে" এই কথাটো সূচায়। এই বছৰ, আমি সকলোৱে আমাক বাধা দি ৰখা সকলোবোৰ প্ৰত্যাহ্বান নেওচি আৰু অধিক ভাল সহযোগী হ'ব পাৰো।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: March 8, 2021, 11:00 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি