• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Visa-Free Travel: বিদেশলৈ যোৱাৰ মন আছে নেকি? ভিছা অবিহনেই আপুনি ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে এইকেইখন দেশ

Visa-Free Travel: বিদেশলৈ যোৱাৰ মন আছে নেকি? ভিছা অবিহনেই আপুনি ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে এইকেইখন দেশ

জৰীপ অনুসৰি, ভাৰতীয়সকলে পাছপ’ৰ্ট থাকিলে ৬০খন দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি ভিছা অবিহনে কেইবাখনো দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

জৰীপ অনুসৰি, ভাৰতীয়সকলে পাছপ’ৰ্ট থাকিলে ৬০খন দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি ভিছা অবিহনে কেইবাখনো দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

জৰীপ অনুসৰি, ভাৰতীয়সকলে পাছপ’ৰ্ট থাকিলে ৬০খন দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি ভিছা অবিহনে কেইবাখনো দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

  • Share this:
আটাইতকৈ শক্তিশালী পাছপ’ৰ্টৰ তালিকাত ভাৰত ৮৭তম স্থানত আছে। জৰীপ অনুসৰি, ভাৰতীয়সকলে পাছপ’ৰ্ট থাকিলে ৬০খন দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি ভিছা অবিহনে কেইবাখনো দেশ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

১/ নেপাল
নেপাল হৈছে ভাৰতৰ সীমান্তৱৰ্তী এখন পাহাৰীয়া দেশ। এই দেশখনত সমৃদ্ধ জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আছে। বন্ধৰ বাবে নেপাললৈ যোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰা ভাৰতীয়সকলৰ বাবে পাছপ’ৰ্ট বাধ্যতামূলক নহয়। অৱশ্যে, এইবোৰত নিম্নলিখিত নথি–পত্ৰ থাকিব লাগিব – পাছপ’ৰ্ট আৰু ভোটাৰ পৰিচয় পত্ৰ। ১২ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ জন্মৰ প্ৰমাণপত্ৰ, স্কুল আই ডি, কলেজৰ ছাত্ৰ–ছাত্ৰীৰ বাবে মহাবিদ্যালয়ৰ আই ডি থাকিব লাগিব।

২/ ভূটান

এটা শান্ত সৰু পাহাৰেৰে আৱৰি থকা এখন দেশলৈ যাবলৈ, আপোনাক এখন পাছপ’ৰ্ট আৰু ভোটাৰ কাৰ্ডৰ প্ৰয়োজন।

৩/ ম্যানমাৰ

সমৃদ্ধ সংস্কৃতি আৰু স্থাপত্য চাবলৈ, আপুনি এই দেশলৈ যাব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি এই দেশত অনলাইন ভিছা কৰিব পাৰে। আপুনি মাত্ৰ ২৮ দিনৰ ভিতৰত ভিছা পাব।

৪) থাইলেণ্ড

যিসকলে বজাৰ কৰিবলৈ ভাল পায় তেওঁলোকৰ বাবে এই দেশখন এক স্বৰ্গ। যথেষ্ট সাগৰ আৰু যথেষ্ট সেউজীয়াৰে আৱৰি থকা এখন দেশলৈ যাবলৈ, আপুনি ভিছা কৰিব লাগিব, কিন্তু সাজু হ'বলৈ মাত্ৰ ১৪ দিন লাগে।

৫) ইণ্ডোনেছিয়া

এই আশ্চৰ্যকৰ দেশলৈ যাবলৈ ভিছা মাত্ৰ ৩০ দিনৰ ভিতৰত প্ৰস্তুত কৰা হয়।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: