কামেং সীমান্ত দেখিলো! কিন্তু কামেঙৰ দুৰ্দশাৰ খবৰ আজি কোনে ৰাখিছে?

News18-Assam
Updated:August 24, 2019, 11:19 AM IST
কামেং সীমান্ত দেখিলো! কিন্তু কামেঙৰ দুৰ্দশাৰ খবৰ আজি কোনে ৰাখিছে?
ভূপেন দাৰ গীতৰ কথাৰ দৰেই সেই একেই পৰিৱেশ আজিও কামেঙত!

ভূপেন দাৰ গীতৰ কথাৰ দৰেই সেই একেই পৰিৱেশ আজিও কামেঙত!

  • Share this:
বিজু কুমাৰ ডেকা: চীন সীমান্তৰ এখন ঐতিহাসিক ঠাই ৷ জনগোষ্ঠী লোকৰ বসতিস্থল ৷ নিচি জনগোষ্ঠীয় লোকৰ বসতিপ্ৰধান এক পাহাৰীয়া অঞ্চল ৷ পূৰ্বৰ নাম- কামেং ৷ জানেইতো! কামেং

ভূপেনদাই গাইছিল- “ক'ত জোৱানৰ মৃত্যু হ'ল/কাৰ জীৱন-যৌৱন গ'ল/এই মৃত্যু অপৰাজেয়/এনে মৃতক নহ'লো মই কিয়?.....আজি কামেং সীমান্ত দেখিলো/দেখি শত্ৰুৰ প্ৰভূত্ব চিনিলো/আৰু মৃত-মৌন শত জোৱানলে''/মোৰ অশ্ৰু-অঞ্জলি যাছিলো...”

এয়াই কামেং ৷ চীন সীমান্তৰ কামেং ৷ আজিৰ পাক্কে কেচ্চাং জিলা ৷ সেই যে ভূপেন দাই গাইছিল গীতত, ভূপেন দাৰ গীতৰ কথাৰ দৰেই সেই একেই পৰিৱেশ আজিও কামেঙত ৷

পৰিবহণ, যাতায়ত ব্যৱস্থা বুলিবলৈ বিশেষ নাই ৷ গাঁৱসমূহলৈ যাৱলগীয়া হ'লে খোজকাঢ়িয়েই যাব লাগে ৷ কোনো লোকৰ অসুখ হ'লে পিঠিত উঠাই, বোকোচাত লৈ বা খাঙিত উঠাই দূৰ-দূৰণিত থকা চিকিৎসালয় লৈ নিব লাগে ৷ শিক্ষানুষ্ঠান লৈও পদব্ৰজেই যাব লাগে শিক্ষাৰ্থী ৷ এতিয়া কিছু ৰাস্তা নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, তাৰো অৱস্থা তথৈৱচ ৷



১৯৬২ত চীনে আক্ৰমণ কৰাৰ সময়ত যি পৰিৱেশত ভাৰতীয় সেনাই আছিল বা সেই ঠাইৰ লোক সকলে বসবাস কৰিছিল, তাৰ মাথো সামান্য উন্নত হৈছে ৷

পাক্কে কেচ্চাং! ২০১১ৰ লোকপিয়ল অনুসৰি জনসংখ্যা ৭৮, ৪১৩জন ৷ এই পাক্কে কেচ্চাঙেৰে এতিয়া প্ৰস্তাৱিত ইষ্ট-ৱেষ্ট ইণ্ডাষ্ট্ৰীয়েল কৰিডৰটো পাৰহৈ যাব ৷ মাগু-থিংবুৰ পৰা বিজয়নগৰলৈ নিৰ্মাণ কৰিবলগীয়া ইষ্ট-ৱেষ্ট ইণ্ডাষ্ট্ৰীয়েল কৰিডৰটো ঐতিহাসিক মেকমোহন লাইনৰ কাষেৰে পাৰ হৈ যাব ৷

এই সমগ্ৰ বিষয়টো এই প্ৰতিবেদনত উত্থাপন কৰাৰ আঁৰত আছে এজন যুৱক ৷ শেহতীয়াকৈ এজন যুৱকজনে চছিয়েল মিডিয়াত চাৰিটামান ভিডিঅ' আপলোড কৰিছে ৷ লগতে এখন ফ'টো ৷

ফ'টো আৰু ভিডিঅ চছিয়েল মিডিয়াত আপলোড কৰি যুৱকজনে কঠোৰ ভাষাৰে সমালোচনা কৰিছে স্থানীয় ৰাজনৈতিক নেতা-পালি নেতাক ৷ কাৰণ অঞ্চলটোৰ ৰাস্তা-ঘাট নিৰ্মাণ কৰাৰ নামত নিৰ্বাচনৰ সময়চোৱাত দি অহা প্ৰতিশ্ৰুতিসমূহ কোনো কালে পালন কৰা নাই কোনো ৰাজনৈতিক নেতাই ৷ নিৰ্বাচন সময়ত ভোট ভিক্ষা কৰিবলৈ ঠিকেই গাঁৱসমূহলৈ আহে, কিন্তু ভোটাৰ ৰাইজক দিয়া প্ৰতিশ্ৰুতি নিৰ্বাচনৰ পিছত পাহৰি যায় ৰাজনৈতিক নেতাই ৷

যুৱকজনে চছিয়েল মিডিয়াত আপলোড কৰা ফ'টোত দেখা গৈছে এজন আশী উৰ্দ্ধৰ বৃদ্ধক ৷ ৰাস্তাৰ কাষত কেইখনমান কলপাতৰ ওপৰত বঢ়োৱাই দিয়া হৈছে লোকজনক ৷ দেখিলেই বুজিব, কোনো অচিন ৰোগত আক্ৰান্ত হৈছে তেওঁ ৷ কাষত এগৰাকী মহিলা আৰু তিনিজন লোক ৷

ফ'টোখনৰ লগত আপলোড কৰা চাৰিটা ভিডিঅ'ৰ এটাত দেখা যায়- এখন স্কুটিত সেই ৰোগাক্ৰান্ত আশী উৰ্দ্ধৰ বৃদ্ধজনক উঠাই আনিছে এজন যুৱকে ৷ স্কুটি চালক যুৱকজনে ৰোগাক্ৰান্ত বৃদ্ধক এখন এড়ি চাদৰেৰে কোনো সন্তানক বোকোচাত বান্ধি লোৱাৰ দৰে বান্ধিলৈ স্কুটিখন চলাইছে ৷

দ্বিতীয় ভিডিঅ'ত পাহাৰৰ অকোৱা-পকোৱা ৰাস্তাৰে বৃদ্ধক লৈ যুৱকজনে চলাই গৈছে স্কুটিখন ৷

তৃতীয়টো ভিডিঅ'ত এজন যুৱকে ৰাস্তাৰ কাষত কেইখনমান কলপাতত লেবেজান হৈ শুই থকা ৰোগাক্ৰান্ত বৃদ্ধজনক দেখুৱাই চিনাকি কৰি দিছে- “এয়া মোৰ দেউতা ৷ ৰোগাক্ৰান্ত মোৰ এই দেউতাক চিকিৎসালয়লৈ নিবলৈ বৰ কষ্ট হৈছে ৷ পাহাৰীয়া এই অঞ্চলত ৰাস্তা বুলিবলৈ কি আছে? ৰাইজে জানক ৷ সেই বাবেই মই এই ভিডিঅ' কৰিছো ৷”

যুৱকজনে পুনৰ কৈছে, “ৰাজনৈতিক নেতাবোৰে এই অঞ্চলত উন্নতি হৈছে, বাট-পথ ভাল হৈছে বুলি কথাৰ ফুলজাৰি মাৰে ৷ কিন্তু এই দৃশ্যসমূহে কি সূচায়? উন্নতি হৈছেনে? মোৰ ৰোগীয়া দেউতাক চিকিৎসালয়লৈ নিবলৈ আজি আমি গোটেই পৰিয়ালটোৱে ঘৰৰ পৰা ওলাই আহিছো ৷ কোনো সময়ত আমি দেউতাক বোকোচাত উঠাই লৈছো, কোনো সময়ত কিছু দূৰ স্কুটিত নিছো ৷ আৰু কোনো সময়ত জান-জুৰি ডাংকোলাকৈ লৈ দেউতাক পাৰ কৰাইছো ৷ এয়াই চীন সীমান্তৰ ৰাস্তা-ঘাট ৷”

যুৱকজনে নিজৰ ৰোগাক্ৰান্ত পিতৃক দুৰ্গম অঞ্চলৰ বাসগৃহৰ পৰা কি দৰে অতি কষ্টেৰে চিকিৎসালয়লৈ নিবলগীয়া হৈছে তাক বৰ্ণনা কৰিছে ৷ বৰ্ণনা কৰি ক্ষোভ উজাৰিছে ৷ সেয়া স্বাভাৱিক ক্ষোভ ৷ কিন্তু সেই যুৱকজনৰ দৰেই সেই পূৰ্বৰ কামেং আৰু আজিৰ পাক্কে কেচ্চাঙৰ ৰাইজে জীয়াতু ভুগিয়ে থাকিবলগীয়া হৈছে ৷ না যাতায়ত ব্যৱস্থাৰ উন্নয়ন হৈছে, না উন্নত চিকিৎসা ব্যৱস্থাৰ! বিজুলী সেৱা বা টেলিফোন সেৱাৰো একেই একেই পয়ালগা অৱস্থা ৷

চীন আক্ৰমণৰ দিনৰ সেই অৱস্থা- সেই যাতায়ত, যোগাযোগ ব্যৱস্থাৰ কোনো বিশেষ পৰিৱৰ্তন নহ'ল ৷ এতিয়া মাথো অপেক্ষা- ইষ্ট-ৱেষ্ট ইণ্ডাষ্ট্ৰীয়েল কৰিডৰলৈ ৷ কেতিয়া নিৰ্মাণ সম্পন্ন হ'ব?
First published: August 24, 2019, 11:19 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি

corona virus btn
corona virus btn
Loading