Income Tax New Rules: নতুন বিত্তীয় বৰ্ষত প্ৰযোজ্য হ’বলগীয়া নতুন আয়কৰ নিয়মসমূহৰ বিষয়ে জানক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 1, 2021, 12:55 AM IST
Income Tax New Rules: নতুন বিত্তীয় বৰ্ষত প্ৰযোজ্য হ’বলগীয়া নতুন আয়কৰ নিয়মসমূহৰ বিষয়ে জানক
ফেব্ৰুৱাৰীত কেন্দ্ৰীয় বাজেটত ঘোষণা কৰা পৰিৱৰ্তনবোৰ জানো আহক, যিবোৰ কাইলৈৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব।

ফেব্ৰুৱাৰীত কেন্দ্ৰীয় বাজেটত ঘোষণা কৰা পৰিৱৰ্তনবোৰ জানো আহক, যিবোৰ কাইলৈৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব।

  • Share this:
মাৰ্চ মাহটো সদায় অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো বিত্তীয় বৰ্ষ (Financial Year) এই মাহৰ অন্তিম তাৰিখত শেষ হয়। কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কেন্দ্ৰীয় বাজেট ২০২১ (Budget-2021) উপস্থাপন কৰোঁতে আয়কৰ নিয়ম (Income Tax Rules)ত পৰিৱৰ্তন ঘোষণা কৰিছিল। এই পৰিৱৰ্তনবোৰ কাইলৈ অৰ্থাৎ ১ এপ্ৰিল ২০২১ৰ পৰা  কাৰ্যকৰী হ'ব। ফেব্ৰুৱাৰীত কেন্দ্ৰীয় বাজেটত ঘোষণা কৰা পৰিৱৰ্তনবোৰ জানো আহক, যিবোৰ কাইলৈৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব।

নতুন বিত্তীয় বৰ্ষ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা আৰম্ভ হয়। নতুন বিত্তীয় বৰ্ষত বহুতো নিয়ম সলনি হ'ব, যি আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনক প্ৰভাৱিত কৰিব। কৰৰ পৰা বেংকৰ একত্ৰীকৰণ (Merge)লৈ, সকলো বস্তুৰ এক বৃহৎ পৰিৱৰ্তন হ'ব। যাৰ সাধাৰণ মানুহৰ ওপৰত পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পৰিব।

TDS: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আই.টি.আৰ. ফাইলিং (ITR Filing)ৰ প্ৰচাৰ কৰি আছে। চৰকাৰে এটা নতুন নিয়ম নিৰ্ধাৰণ কৰিছে যে যিকোনো ব্যক্তিয়ে আই.টি.আৰ. দাখিল নকৰে তেওঁ দুগুণ টিডিএছ (TDS) পৰিশোধ কৰিব লাগিব। চৰকাৰে আয়কৰ আইনত ধাৰা 206AB যোগ কৰিছে। এই শাখা অনুসৰি, আই.টি.আৰ. দাখিল নকৰাৰ বাবে এতিয়া ১ এপ্ৰিল, ২০২১ৰ পৰা টিডিএছ দুগুণ ভৰিব লাগিব। নতুন নিয়ম অনুসৰি, দণ্ডমূলক টিডিএছ আৰু টিচিএল (TCL)ৰ হাৰ ১ জুলাই, ২০২১ ৰ পৰা ১০-২০ শতাংশ হ'ব, যি সাধাৰণতে ৫-১০ শতাংশ হয়। আই.টি.আৰ. দাখিল নকৰাৰ বাবে টিডিএছ আৰু টিচিএছৰ হাৰ দুগুণৰ পৰা ৫ শতাংশ বা নিৰ্ধাৰিত হাৰ হ'ব, যিটো অধিক হয়।

New Income Tax Regime: ২০২০-২১ বৰ্ষৰ বাজেটত, চৰকাৰে বৈকল্পিক হাৰ আৰু স্লেবৰ সৈতে এক নতুন আয়কৰ ব্যৱস্থা আৰম্ভ কৰে, যি ১ এপ্ৰিলৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা নতুন বিত্তীয় বৰ্ষৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। নতুন কৰ ব্যৱস্থাত কোনো ৰেহাই আৰু কৰ্তন নহ'ব। অৱশ্যে, নতুন কৰ ব্যৱস্থা বৈকল্পিক, অৰ্থাৎ কৰদাতাজনে পুৰণি কৰ স্লেব অনুসৰি আয়কৰ পৰিশোধ কৰিব পাৰে। নতুন কৰ প্ৰস্তাৱৰ অধীনত, ৫ লাখ টকাৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন থকা লোকসকলক কোনো কৰ পৰিশোধ কৰিব নালাগে।

৭৫ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোকসকলক কৰ সাহায্য: বাজেটত, বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে ঘোষণা কৰিছিল যে ৭৫ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোকসকলক কৰ সাহায্য দিয়া হৈছে। ২০২১ চনৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা, ৭৫ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকসকলে কৰ দাখিল কৰিব নালাগে। এই ৰেহাই জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক দিয়া হৈছে যিসকলে ফিক্সড ডিপোজিটৰ ওপৰত পোৱা সূত পেঞ্চনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল।

PF Tax Rules: বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমনে বাজেটত ঘোষণা কৰিছিল যে বছৰত ২.৫ লাখ টকাতকৈও অধিক বিনিয়োগৰ ওপৰত পিএফ একাউণ্টত বিনিয়োগৰ ওপৰত তেওঁৰ সুত কৰৰ অধীনত আহিব। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে বিত্তীয় বৰ্ষত, আপুনি প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ডত কেৱল ২.৫ লাখ টকাৰ অৱদানৰ ওপৰত কৰ ৰেহাইৰ লাভ পাব। ই কেৱল কৰ্মচাৰীসকলৰ অৱদানৰ বাবে প্ৰযোজ্য হ'ব, নিয়োগকৰ্তাৰ (Company)ৰ অৱদানত নহয়। দৰাচলতে, কৰ্মচাৰীসকলে পিএফত অধিক টকা জমা কৰি কৰ ৰেহাই পাই আহিছিল কিয়নো পিএফ সূত এতিয়াও কৰৰ বাহিৰত আছিল।

প্ৰথমৰ পৰা জমা কৰি ৰখা ITR আবেদন: ব্যক্তিগত কৰ প্ৰদানকাৰীসকলক পূৰ্বত-পূৰণ কৰা আয়কৰ ৰিটাৰ্ণ (ITR) দিয়া হ'ব। কৰ দাতাসকলৰ বাবে অনুপালন সহজ কৰিবলৈ, আয়কৰ ৰিটাৰ্ণত দৰমহা আয়, কৰ পৰিশোধ, টিডিএছ আদিৰ বিৱৰণ ইতিমধ্যে পূৰণ কৰা হ'ব। ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰাৰ সহজতাৰ বাবে, তালিকাভুক্ত চিকিউৰিটিৰ পৰা মূলধন লাভ, লাভাংশ উপাৰ্জন, আৰু বেংক, ডাকঘৰ আদিৰ পৰা সূতৰ বিৱৰণো আগতীয়াকৈ পূৰণ কৰা হ'ব।

LTC কেশ্ব ভাউচাৰ আঁচনিৰ অধীনত বিল জমা: এলটিচি কেছ ভাউচাৰ আঁচনিৰ অধীনত কৰ লাভালাভ লাভ কৰাৰ অন্তিম তাৰিখ হৈছে ৩১ মাৰ্চ ২০২১। কৰ দাতাৰ লাভালাভৰ ক্ষেত্ৰত, ইয়াৰ প্ৰতিষ্ঠানে ৩১ মাৰ্চৰ ভিতৰত প্ৰয়োজনীয় বিল দাখিল কৰিব লাগিব। বিলখনে জিএছটি (GST)ৰ পৰিমাণ আৰু বিক্ৰেতাৰ জিএছটি নম্বৰৰ প্ৰয়োজন। এলটিচি নগদ ভাউচাৰ আঁচনিৰ ক্ষেত্ৰত, কৰ্মচাৰীজনে ১২ শতাংশ আৰু অধিক জিএছটিৰ সৈতে সেৱা বা সামগ্ৰীত এলটিএ ভাড়াৰ তিনিগুণ ব্যয় কৰিব লাগিব।
Published by: Kokil Sarma
First published: March 31, 2021, 6:15 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি