உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • পুৰণি কোম্পানী বন্ধ হোৱাৰ ফলত PF Account বন্ধ হৈ পৰিছে নেকি? কেনেকৈ উলিয়াব ইয়াৰ টকা?

    পুৰণি কোম্পানী বন্ধ হোৱাৰ ফলত PF Account বন্ধ হৈ পৰিছে নেকি? কেনেকৈ উলিয়াব ইয়াৰ টকা?

    ইপিএফঅ'ই এনে পৰিস্থিতিৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ একাউণ্টটো বন্ধ কৰি পিএফ একাউণ্ট স্থানান্তৰ বা ধন উলিওৱাত সহায় কৰিছে।

    ইপিএফঅ'ই এনে পৰিস্থিতিৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ একাউণ্টটো বন্ধ কৰি পিএফ একাউণ্ট স্থানান্তৰ বা ধন উলিওৱাত সহায় কৰিছে।

    ইপিএফঅ'ই এনে পৰিস্থিতিৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ একাউণ্টটো বন্ধ কৰি পিএফ একাউণ্ট স্থানান্তৰ বা ধন উলিওৱাত সহায় কৰিছে।

    • Share this:
    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থা (Employee Provident Fund Organization) চমুকৈ ইপিএফঅ’ই কৰ্মচাৰীসকলৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে ভৱিষ্যত নিধি (PF Account) হিচাপে তেওঁলোকৰ চাকৰিৰ সময়ত দৰমহাৰ কিছু অংশ জমা কৰে। যেতিয়া চাকৰি সলনি হয় বা কোম্পানীটো বন্ধ হয় তেতিয়া এইটো আবদ্ধ হৈ পৰিব পাৰে।

    ইপিএফঅ'ই এনে পৰিস্থিতিৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ একাউণ্টটো বন্ধ কৰি পিএফ একাউণ্ট স্থানান্তৰ বা ধন উলিওৱাত সহায় কৰিছে। কেতিয়াবা পুৰণি একাউণ্ট স্থানান্তৰ নকৰাৰ বাবে আৰু দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে লেনদেন নকৰাৰ বাবে এই একাউণ্টবোৰ বন্ধ কৰা হয়। লকডাউনৰ সময়ত বহুতো লোকে এই সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। হঠাৎ কোম্পানীবোৰ বন্ধ হৈ যোৱাৰ ফলত তেওঁলোকৰ পিএফৰ ধন আবদ্ধ হৈ পৰিল। একে সময়তে, ইয়াৰ সুত অহাও অহা বন্ধ হয়। গতিকে আপুনি এই সহজ প্ৰক্ৰিয়াবোৰ গ্ৰহণ কৰি এই সমস্যাটো সমাধান কৰিব পাৰে।

    প্ৰথম বেংক KYC আপডেট কৰক
    যদি আপোনাৰ পুৰণি কোম্পানী বন্ধ হৈছে আৰু আপোনাৰ পি এফ একাউণ্ট নিষ্ক্ৰিয় কৰা হৈছে, আপুনি পিএফৰ ধন উলিয়াবলৈ বেংকৰ সহায় ল'ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি আপোনাৰ কে ৱাই চি প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব। দাবীটো তেতিয়া কে ৱাই চি নথিৰ আধাৰত বেংকৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত কৰা হ'ব। ইপিএফঅ'ৰ মতে, নিষ্ক্ৰিয় একাউণ্টৰ সৈতে সংযোজিত দাবী লাভ কৰিবলৈ কে ৱাই চি পৰীক্ষা কৰিব লাগিব। গতিকে কে ৱাই চিৰ বাবে আপুনি আপোনাৰ পেন কাৰ্ড, ভোটাৰ পৰিচয় পত্ৰ, পাছপোৰ্ট, ৰেচন কাৰ্ড, ইএছআই পৰিচয় পত্ৰ, ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ আৰু আধাৰ কাৰ্ড আদিৰ ফটোকপি আৰু প্ৰকৃত কপিবোৰ দেখুৱাব লাগিব।

    প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ড কমিছনাৰৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ বা স্থানান্তৰৰ অনুমোদন প্ৰয়োজন
    সহকাৰী ভৱিষ্যত কমিছনাৰ বা আন বিষয়াৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ বা স্থানান্তৰৰ অনুমোদন লাভ কৰাৰ পিছতহে পিএফৰ ধন লাভ কৰিব পাৰি। গতিকে আপুনি ইপিএফঅ' বিষয়াসকলৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগিব। আপোনাৰ দাবী কিমান পুৰণি আৰু একাউণ্টটো কিয় সক্ৰিয় কৰিব নোৱাৰিলে সেই বিষয়ে নথিপত্ৰ পৰীক্ষা আৰু চোৱাৰ পিছত কৰ্তৃপক্ষই আপোনাৰ দাবী অনুমোদন কৰিব। তাৰ পিছত কেইদিনমানৰ ভিতৰতে আপোনাৰ টকা বেংক একাউণ্টলৈ আহিব।

    তিনি বছৰলৈ লেনদেন নহ'লে একাউণ্ট বন্ধ হয়
    যদি ৩৬ মাহলৈ পিএফ একাউণ্টত কোনো লেনদেন নহয়, একাউণ্টটো নিষ্ক্ৰিয় হৈ পৰে। লগতে, যদি এনে পিএফ একাউণ্ট সাত বছৰলৈ কোনেও দাবী নকৰে, তেতিয়া পুঁজিটো জ্যেষ্ঠ নাগৰিক কল্যাণ পুঁজিত জমা কৰা হয়। অৱশ্যে, আপুনি একাউণ্টটো পুনৰ সক্ৰিয় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি ইপিএফঅ'ত আবেদন কৰিব লাগিব।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: