உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Protect Your Child From Mosquito: গ্ৰীষ্মকালত শিশুসকলক মহৰ পৰা কেনেকৈ সুৰক্ষিত ৰাখিব

    Protect Your Child From Mosquito: গ্ৰীষ্মকালত শিশুসকলক মহৰ পৰা কেনেকৈ সুৰক্ষিত ৰাখিব

    Protect Your Child From Mosquito: গ্ৰীষ্মকালত শিশুসকলক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰখাৰ বাবে কিছুমান প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লোৱাটো জৰুৰী হৈ পৰে।

    Protect Your Child From Mosquito: গ্ৰীষ্মকালত শিশুসকলক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰখাৰ বাবে কিছুমান প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লোৱাটো জৰুৰী হৈ পৰে।

    Protect Your Child From Mosquito: গ্ৰীষ্মকালত শিশুসকলক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰখাৰ বাবে কিছুমান প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লোৱাটো জৰুৰী হৈ পৰে।

    • Share this:
    গৰম (Summer) পৰাৰ লগে লগে মহৰ সমস্যা বাঢ়ি যায়। মহ (Mosquito)ৰ প্ৰদুৰ্ভাৱ প্ৰতিটো ঘৰৰে এক সাধাৰণ সমস্যা। বিশেষকৈ শিশুসকলক মহ (Protect Your Child From Mosquito)ৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি ৰখাটো এক অতি প্ৰত্যাহ্বান হৈ পৰে। য'ত শিশুৱে মহৰ কামোৰৰ ফলত বহুতো বিপদজনক ৰোগৰ চিকাৰ হ'ব পাৰে। একে সময়তে, মহৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ব্যৱহৃত মহ-প্ৰতিৰোধী সামগ্ৰীও শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত গ্ৰীষ্মকালত শিশুসকলক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰখাৰ বাবে কিছুমান প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লোৱাটো জৰুৰী হৈ পৰে।

    দৰাচলতে, গ্ৰীষ্মকালত ঘৰত মহৰ উপস্থিতিৰ ফলত শিশুসকলৰ ডেংগু, মেলেৰিয়া আৰু চিকুনগুনিয়াৰ দৰে বহুতো গুৰুতৰ ৰোগ হ'ব পাৰে। একে সময়তে, কিছুমান লোকে শিশুসকলক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কয়ল, ক্ৰীম আৰু স্প্ৰেৰ সহায় লয়, যাৰ ৰাসায়নিক বিক্ৰিয়াই শিশুৰ স্বাস্থ্যকো প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। সেয়েহে, শিশুসকলক মহৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কিছুমান বস্তুৰ বিশেষ যত্ন লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    এণ্টি-মস্কিটো সামগ্ৰীৰ পৰা দূৰত্ব বনাওক 
    যদি আপুনি মহ আঁতৰাবলৈ কয়ল, প্লাগ-ইন আৰু স্প্ৰে ব্যৱহাৰ কৰি আছে, শিশুসকলক এই বস্তুবোৰৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰক। সেইবোৰৰ পৰা নিৰ্গত ৰাসায়নিক সমৃদ্ধ ধোঁৱা শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। একে সময়তে, শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ কথা মনত ৰাখি, নিম তেল, নাৰিকল তেল আৰু কৰ্পূৰৰ দৰে ভেষজ বস্তু বাছনি কৰক।

    পৰিষ্কাৰ কৰাৰ প্ৰতি মনোযোগ দিব
    মহবোৰে সাধাৰণতে ঘৰৰ লেতেৰা কোণত থাকিবলৈ পছন্দ কৰে। সেয়েহে, ঘৰৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিয়ক। লগতে, ঘৰৰ চাৰিওফালে পানী জমা হোৱা প্ৰতিহত কৰিবলৈ কুলাৰটো পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ আৰু নিষ্কাশন কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

    মস্কিটো নেট ব্যৱহাৰ কৰক
    শিশুসকলক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে মস্কিটো নেট হৈছে আটাইতকৈ সহজ আৰু সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায়। বিশেষকৈ শুই থাকোঁতে, শিশুৰ বিচনাত মস্কিটো নেট প্ৰয়োগ কৰিব লাগে। ই আপোনাৰ সন্তানক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰাখিব আৰু আপুনি মহ-ৰোধী সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।

    সম্পূৰ্ণ হাতৰ পোছাক পিন্ধিব
    শিশুসকলক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণ হাতৰ কাপোৰ পিন্ধিব। এইটোৱে মহবোৰক গোটেই শৰীৰত শিশুসকলক কামুৰিবলৈ নিদিয়ে। লগতে, শিশুৰ হাত আৰু ভৰিৰ দৰে মুকলি অংশত ভেষজ মস্কিটো ৰিপেলেন্ট ক্ৰীম প্ৰয়োগ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

    ফেনৰ সহায় লওক
    আপুনি শিশুসকলক মহৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ ফেনৰ সহায় ল'ব পাৰে। শিশুসকলৰ কাষত ফেন এখন চলাই ৰাখক। ই মহবোৰক শিশুৰ ওচৰলৈ যোৱাত বাধা দিব।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: