உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Baal Aadhar: ৫ বছৰতকৈ কম বয়সৰ শিশুৰ বাবে নীলা আধাৰ কেনেকৈ উলিয়াব?

    Baal Aadhar: ৫ বছৰতকৈ কম বয়সৰ শিশুৰ বাবে নীলা আধাৰ কেনেকৈ উলিয়াব?

    UIDAIয়ে টুইটাৰত প্ৰকাশ কৰিছে যে শিশুৰ বাবে বাল আধাৰ (Baal Aadhar) উলিয়াব লাগিব

    UIDAIয়ে টুইটাৰত প্ৰকাশ কৰিছে যে শিশুৰ বাবে বাল আধাৰ (Baal Aadhar) উলিয়াব লাগিব

    UIDAIয়ে টুইটাৰত প্ৰকাশ কৰিছে যে শিশুৰ বাবে বাল আধাৰ (Baal Aadhar) উলিয়াব লাগিব

    • Share this:
    দেশৰ আধাৰ কাৰ্ড তৈয়াৰ কৰা চৰকাৰী সংস্থা ইউনিক আইডেফিকেচন অথৰিটি অৱ ইণ্ডিয়া Unique Identification Authority of India (UIDAI)য়ে টুইটাৰত জনাইছে যে শিশুৰ বাবে বাল আধাৰ (Baal Aadhar) তৈয়াৰ কৰিব লাগিব। এই আধাৰ কাৰ্ডখন ৫ বছৰৰ কম বয়সৰ শিশুৰ বাবে তৈয়াৰ কৰা হয়। শিশুৰ বাবে জাৰী কৰিব পৰা আধাৰ নীলা, আৰু যেতিয়া শিশুটিৰ বয়স ৫ বছৰ হয়, আধাৰটো অবৈধ হৈ পৰে। সেয়েহে ব্যক্তি এজনে তেওঁৰ ওচৰৰ স্থায়ী আধাৰ কেন্দ্ৰলৈ যাব লাগিব আৰু একে আধাৰ নম্বৰ থকা শিশুসকলৰ বায়’মেট্ৰিক বিৱৰণ পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব।

    বাল আধাৰ সাধাৰণ আধাৰৰ পৰা কিমান পৃথক:
    UIDAIয়ে স্পষ্ট কৰিছে যে শিশু আধাৰৰ বাবে বায়’মেট্ৰিক চিনাক্তকৰণৰ প্ৰয়োজন নহ'ব যেনে আইৰিছ স্কেন (Iris Scan) বা আঙুলিৰ ছাপ স্কেন (Finger Print Scan)। য'ত শিশুটি চিনাক্ত কৰাৰ প্ৰয়োজন হ’লে, মাক-দেউতাক শিশুটিৰ সৈতে যাব। অৱশ্যে, শিশুটোৱে পাঁচ বছৰ বয়স অতিক্ৰম কৰাৰ লগে লগে, তেওঁক এখন সাধাৰণ আধাৰ কাৰ্ড জাৰী কৰা হ'ব। ইয়াত সকলো বায়োমেট্ৰিক বিৱৰণ থাকিব।

    আপোনাৰ সন্তানৰ বাবে বাল আধাৰ কেনেদৰে নিৰ্মাণ কৰিব:
    আপোনাৰ সন্তানৰ সৈতে আধাৰ নামভৰ্তি কেন্দ্ৰলৈ (Aadhar Enrollment Centre) যাওক আৰু প্ৰপত্ৰখন পূৰণ কৰক। শিশু আৰু কেন্দ্ৰৰ এজন অভিভাৱকৰ জীৱন প্ৰমাণ পত্ৰ লওক। বাল আধাৰ পিতৃ-মাতৃৰ যিকোনো এজনৰ আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে লিংক কৰা হ'ব। ইয়াত শিশুটোৰ কোনো বায়’মেট্ৰিক বিৱৰণ লোৱা নহ'ব। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ পঞ্জীভুক্ত ম'বাইল নম্বৰ দাখিল কৰক। প্ৰমাণীকৰণ আৰু পঞ্জীয়নৰ পিছত, নিশ্চিতকৰণ বাৰ্তা (Confirmation Message) পঞ্জীভুক্ত ম'বাইল নম্বৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ'ব। নিশ্চিতকৰণ বাৰ্তা লাভ কৰাৰ ৬০ দিনৰ ভিতৰত শিশু আধাৰ অভিভাৱকৰ পঞ্জীভুক্ত ঠিকনালৈ প্ৰেৰণ কৰা হ'ব।



    নীলা বাল আধাৰ:
    নীলা ৰঙৰ আধাৰ আন আধাৰৰ দৰেই বৈধ। নতুন আঁচনি অনুসৰি, UIDAIয়ে ৫ বছৰীয়া শিশুৰ বাবে নীলা আধাৰ (অৰ্থাৎ বাল আধাৰ) মুকলি কৰি আছে। যেতিয়া শিশুটিৰ বয়স ৫ বছৰ হয়, আধাৰ অবৈধ হ'ব আৰু তেওঁ নিকটতম স্থায়ী নামভৰ্তি কেন্দ্ৰলৈ যাব লাগিব আৰু একে আধাৰ নম্বৰৰ সৈতে তেওঁৰ জনসাংখ্যিক আৰু বায়োমেট্ৰিক বিৱৰণ আপডেট কৰিব লাগিব। অন্যথা আধাৰ অবৈধ হৈ পৰিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: