অপব্যৱহাৰ হ'ব পাৰে আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড! কেনেকৈ লক–আনলক কৰিব আধাৰ কাৰ্ড? জানি লওক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 3:49 PM IST
অপব্যৱহাৰ হ'ব পাৰে আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড! কেনেকৈ লক–আনলক কৰিব আধাৰ কাৰ্ড? জানি লওক
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আধাৰ তথ্যৰ গোপনীয়তা বজাই ৰখাৰ বাবে কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হাতত লৈছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আধাৰ তথ্যৰ গোপনীয়তা বজাই ৰখাৰ বাবে কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হাতত লৈছে।

  • Share this:
প্ৰতিগৰাকী ব্যক্তিৰে আধাৰৰ সৈতে অত্যাৱশ্যকীয় বহু তথ্য জড়িত হৈ থাকে, যাক অপব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। তেনেস্থলত আধাৰৰ অপব্যৱহাৰৰ পৰা ৰক্ষা পৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আধাৰ তথ্যৰ গোপনীয়তা বজাই ৰখাৰ বাবে কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হাতত লৈছে।

আজিৰ দিনত আমাৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ নথি হৈছে আধাৰ কাৰ্ড। সেয়েহে সকলোৱে নিজৰৰ আধাৰৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিয়াৰ লগতে ইয়াৰ যিকোনো অপব্যৱহাৰৰ পৰা সাৱধান হোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভাৰত চৰকাৰেও নাগৰিকৰ আধাৰ সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কেইবাটাও পদক্ষেপ হাতত লৈছে। যাতে প্ৰয়োজনীয় তথ্যৰ অপব্যৱহাৰ নহয়। অৱশ্যে আধাৰ সুৰক্ষিত কৰি ৰখাৰ আটাইতকৈ সহজ উপাযটো় হৈছে ইয়াক লক কৰি থোৱা।

প্ৰথমে জানি লওক লক আৰু আনলক প্ৰক্ৰিয়া -

আধাৰ লক কৰাৰ অৰ্থ হৈছে যে ইয়াৰ ১২টা সংখ্যা আৰু ১৬টা সংখ্যাৰ ভাৰ্চুৱেল আইডি (VID) ৰ ব্যৱহাৰৰ যিকোনো প্ৰয়োজনীয় প্ৰমাণিকৰণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি। যেতিয়া এগৰাকী ব্যক্তিয়ে আধাৰ লক কৰি লয় তাৰ পিছত UID, UID টোকেন আদিৰ বাবে প্ৰমাণিকৰণ প্ৰক্ৰিয়া কৰা সম্ভৱ নহ'ব। লগতে বায়'মেট্ৰিক, জনসাংখ্যিক আৰু অটিপি আধাৰিত প্ৰমাণিকৰণেও কাম নকৰিব। যদি এগৰাকী নাগৰিকে তেওঁৰ ইউনিক আইডি আনলক কৰিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁক সংশ্লিষ্ট পোৰ্টেললৈ গৈ আনলক কৰিব পাৰিব। আনলক কৰাৰ পিছত সকলো প্ৰমাণিকৰণ প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰি।

বায়'মেট্ৰিক লক -

আধাৰৰ গৰাকীসকলৰ ওচৰত বায়'মেট্ৰিক লক কৰাৰ বিকল্প আছে। বায়'মেট্ৰিক লকিং বা আনলক কৰা হৈছে এনে এক সেৱা, যিয়ে আধাৰৰ গৰাকীক কিছু সময়ৰ বাবে তেওঁৰ বায়'মেট্ৰিক লক কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে আৰু প্ৰয়োজন হ'লে ইয়াক আনলক কৰাৰো অনুমতি প্ৰদান কৰে। এই সুবিধাৰ লক্ষ্য হৈছে বায়'মেট্ৰিক ডাটাৰ গোপনীয়তা সুৰক্ষিত কৰি ৰখা।

বায়'মেট্ৰিক লকে নিশ্চিত কৰে যে আঙুলিৰ ছাপ বা চকুৰ চাৱনিৰ অপব্যৱহাৰ নহয়। আধাৰ কাৰ্ডৰ গৰাকীয়ে অতি সহজে নিজৰ বায়'মেট্ৰিক লক আনলকো কৰিব পাৰে।

কেনেদৰে আধাৰ লক কৰিব?

ইউনিক আইডেণ্টিফিকেচনত লক কৰিবলৈ ব্যক্তিগৰাকীৰ ওচৰত ১৬ সংখ্যাযুক্ত ভাৰ্চুৱেল আইডি নম্বৰ থাকিব লাগিব। যদি ভিআইডি নাথাকে, ইয়াক এছএমএছৰ জৰিয়তেও জেনেৰেট কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে মেছেজ বক্সত GVID টাইপ কৰি খালী ঠাই এটা এৰি অন্তিম ৪টা অথবা ৮টা নম্বৰ লিখিব লাগিব। এই মেছেজ ১৯৪৭ লৈ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। উদাহৰণস্বৰূপে - GVID 1234।

আধাৰ লক বা আনলক কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া কি কি?

সংশ্লিষ্ট আধাৰৰ পোৰ্টেললৈ যাওক আৰু তাত My Aadhaar সেৱালৈ গৈ লক আৰু আনলক শাখাত ক্লিক কৰক। ইয়াত ইউআইডি লক ৰেডিঅ' শাখাত ক্লিক কৰক আৰু আধাৰ নম্বৰ এণ্টাৰ কৰক। ইয়াৰ পিছত সম্পূৰ্ণ নাম, পিনকোড আৰু শেহতীয়া বিৱৰণ এণ্টাৰ কৰাৰ পিছত সুৰক্ষা কোড পূৰণ কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত অ’টিপিৰ বাবে ক্লিক কৰক বা টিঅ'টিপি বাছনি কৰক আৰু ছাবমিট বুটামত ক্লিক কৰক।

আপোনাৰ ইউনিক আইডিক আনলক কৰিবলৈ আপোনাৰ শেহতীয়া VID নম্বৰ থাকিব লাগিব। যদি আপুনি ১৬ সংখ্যাযুক্ত VID নম্বৰটো পাহৰি যায় তেন্তে আপুনি ইয়াক পুনৰ উলিয়াই লব পাৰিব। ইয়াৰ বাবে আপুনি আৰভিআইডি(RVID) টাইপ কৰি এটা খালী ঠাই এৰি আধাৰ নম্বৰৰ শেষৰ ৪টা অথবা ৮টা নম্বৰ লিখি ইয়াক ১৯৪৭ লৈ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। স্থানৰ পিছত আধাৰ নম্বৰৰ অন্তিম ৪ বা ৮টা সংখ্যা টাইপ কৰিব লাগিব। উদাহৰণস্বৰূপে  RVID 1234।

ভিআইডি পোৱাৰ পিছত আপুনি আনলক ৰেডিঅ' বুটামত ক্লিক কৰিব লাগিব আৰু শেহতীয়া VID পূৰণ কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত সুৰক্ষা কোড টাইপ কৰি অ’টিপি লাভ কৰক অথবা TOTP বাছনি কৰি জমা শখাত ক্লিক কৰক আৰু এনে কৰাৰ পিছতে আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড আনলক কৰা হ'ব।

আধাৰৰ বায়'মেট্ৰিকক কেনেদৰে লক বা আনলক কৰিব?

ইয়াৰ বাবেও আধাৰৰ পোৰ্টেললৈ যাব লাগিব। এই পোৰ্টেলত My Aadhaarলৈ যোৱাৰ পিছত আধাৰ সেৱা শাখালৈ যাওক। য'ত লক/বায়'মেট্ৰিক আনলকৰ বিকল্প লাভ কৰিব। পৰৱৰ্তী পদক্ষেপত আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ বা VID নম্বৰ দিয়ক। কেপচা কোড দিয়াৰ পিছত পঞ্জীভুক্ত ম'বাইল নম্বৰত OTP কল কৰক। অটিপি অহাৰ পিছত ইয়াক পূৰণ কৰক। এনে কৰাৰ লগে লহে আপোনাৰ বায়'মেট্ৰিক লক কৰা হ'ব। আধাৰ বায়'মেট্ৰিক আনলক কৰিবলৈ একেই প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰণ কৰিব লাগিব।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: March 11, 2021, 5:16 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি