உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Brass Cleaning Tips : বহুদিন পৰি থকা পুৰণি পিতলৰ বাচন-মূৰ্তি আকৌ উজ্জ্বল হৈ উঠিব ! এই সহজ উপায় প্ৰয়োগ কৰক...

    Brass Cleaning Tips : বহুদিন পৰি থকা পুৰণি পিতলৰ বাচন-মূৰ্তি আকৌ উজ্জ্বল হৈ উঠিব ! এই সহজ উপায় প্ৰয়োগ কৰক...

    Image-Pixabay

    Image-Pixabay

    Brass Cleaning Tips : আপুনি সহজে আপোনাৰ পিতলৰ মূৰ্তি বা বাচন নতুন সদৃশ কৰি তুলিব পাৰে। এই পদ্ধতিবোৰ গ্ৰহণ কৰি, আপুনি উৎসৱৰ আগতে পিতলৰ মূৰ্তিবোৰ পৰিষ্কাৰ (Clean) কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি তেতেলী, নেমু-বেকিং চডা, বিলাহী চছ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    How To Clean Brass Idols At Home: কেতিয়াবা আমি দেখিবলৈ পাওঁ যে পিতলৰ (Brass) মূৰ্তিবোৰ ক্ৰয় কৰাৰ কেইদিনমানৰ ভিতৰতে পুৰণি আৰু বৰণহীন হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। যেতিয়া আমি সেইবোৰ ৱাছিং পাউডাৰেৰে পৰিষ্কাৰ কৰোঁ, সেইবোৰৰ উজ্জ্বলতা (Shine) বৃদ্ধি হোৱাৰ পৰিৱৰ্তে হ্ৰাস হয়। যদি আপুনি এই সমস্যাটো শেষ কৰিব বিচাৰে, আপুনি ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ সহায়ত সেইবোৰ বছৰে বছৰে নতুনকৈ ৰাখিব পাৰে। হয়, আমি ইয়াত আপোনাক কম য'ত আপুনি সহজে আপোনাৰ পিতলৰ মূৰ্তি বা বাচন নতুন সদৃশ কৰি তুলিব পাৰে। এই পদ্ধতিবোৰ গ্ৰহণ কৰি, আপুনি উৎসৱৰ আগতে পিতলৰ মূৰ্তিবোৰ পৰিষ্কাৰ (Clean) কৰিব পাৰে। পিতলৰ মূৰ্তি পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ জানি লওক ।

    ১. তেতেলী

    আপুনি তেতেলী ব্যৱহাৰ কৰি মিনিটত আপোনাৰ ক'লা পিতলৰ মূৰ্তিবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, কুহুমীয়া পানীত অলপ তেতেলী দিয়ক আৰু ১৫ মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়ক। যেতিয়া ই কোমল হয়, পানীৰ পৰা ইয়াৰ টুকুৰাবোৰ আঁতৰ কৰক আৰু ইয়াক মূৰ্তিবোৰত ঘঁহি দিয়ক। নিমিষতে, মূৰ্তিবোৰ জিলিকিবলৈ আৰম্ভ কৰিব। তাৰ পিছত পানীৰে ধুই শুকুৱাওক।

    ২. নেমু আৰু বেকিং চডা

    আপুনি নেমুটো কাটি এটা বাটিত ইয়াৰ ৰস চেপি ধৰিলে। এতিয়া ইয়াত এক চামুচ বেকিং চডা বা নিমখ যোগ দিয়ক আৰু পেষ্টটো প্ৰস্তুত কৰক। এতিয়া এই পেষ্টটো লেতেৰা পিতলৰ মূৰ্তিটোত প্ৰয়োগ কৰক আৰু আধা ঘণ্টাৰ বাবে এৰি দিয়ক। তাৰ পিছত গৰম পানীৰে ধুই পেলাওক। আপোনাৰ মূৰ্তিটো নতুন মূৰ্তিৰ দৰে জিলিকি উঠিব।

    ৩. টমেটো কেচআপ

    দৰাচলতে, বিলাহীত চাইট্ৰিক এচিড থাকে যি পিতলৰ বাচন বা ভাস্কৰ্যৰ দাগ আঁতৰ কৰাত কাৰ্যকৰী হয়। যদি আপুনি খৰধৰ কৰে আৰু কোনো অসুবিধা নোহোৱাকৈ সেইবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিব বিচাৰে, বিলাহীৰ পেষ্ট বা বিলাহী চছ এটা পিতলৰ পাত্ৰত এৰি দিয়ক আৰু এঘণ্টাৰ পিছত ঘঁহি দিয়ক আৰু ইয়াক পানীৰে ধুই দিয়ক। শুকোৱাৰ পিছত, পিতলৰ সামগ্ৰীবোৰ জিলিকিবলৈ আৰম্ভ কৰিব। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: