உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • গৰ্ভৱতী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত উপযোগী নে কোভিড ভেকচিন? জানি লওক স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ৰ নতুন নিৰ্দেশনা

    গৰ্ভৱতী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত উপযোগী নে কোভিড ভেকচিন? জানি লওক স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ৰ নতুন নিৰ্দেশনা

    দেশৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক কোভিড ভেকচিন (Anti Covid Vaccine) গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে।

    দেশৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক কোভিড ভেকচিন (Anti Covid Vaccine) গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে।

    দেশৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক কোভিড ভেকচিন (Anti Covid Vaccine) গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে।

    • Share this:
    দেশত অব্যাহত আছে কোভিডৰ দ্বিতীয় ঢৌ। কোৰোণাৰ এই বিভীষিকাৰ মাজতে দেশত অব্যাহত আছে টিকাকৰণ অভিযান। ১৮ বছৰৰ ওপৰৰ লোকসকলৰ বাবে অব্যাহত থকা টিকাকৰণ অভিযানত গৰ্ভৱতী মহিলাৰ টিকাকৰণ সন্দৰ্ভত নানা ধৰণৰ তথ্য আৰু কথা-বতৰা প্ৰকাশ পাই আছে। একাংশই যদি গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে টিকাকৰণ উপযোগী বুলি অভিহিত কৰিছে আন একাংশই আকৌ ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰিছে। তেনে এক সময়তে দেশৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক কোভিড ভেকচিন (Anti Covid Vaccine) গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে।

    মন্ত্ৰণালয়ে কৈছে যে গৰ্ভাৱস্থাই সংক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি নকৰে। স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে সোমবাৰে এক বিবৃতিত কয়, 'বেছিভাগ গৰ্ভৱতী মহিলাৰ এম্পটোমেটিক হ'ব বা মৃদু ৰোগ হ'ব, কিন্তু তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্য দ্ৰুতগতিত অৱনতি হ'ব পাৰে আৰু ভ্ৰূণক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। তেওঁ নিজকে কোভিডৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সকলো সাৱধানতা অৱলম্বন কৰা উচিত। ইয়াৰ পৰা এইটো পৰামৰ্শ দিব লাগিব যে গৰ্ভৱতী মহিলাই এণ্টি-কোভিড-১৯ ভেকচিন গ্ৰহণ কৰাটো উচিত।'

    মন্ত্ৰণালয়ে কৈছিল যে এণ্টি-কোভিড ভেকচিন সুৰক্ষিত আৰু গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক কোভিডৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। ঔষধ এটাৰ দৰে, ভেকচিন এটাৰো কিছুমান পাৰ্শ্বক্ৰিয়া থাকিব পাৰে যিবোৰ সাধাৰণতে মৃদু হয়। যেনে টিকাকৰণৰ পিছত মৃদু জ্বৰ, বেজী লোৱা স্থানত বিষ বা ১ৰ পৰা ৩ দিন পৰ্যন্ত অসুস্থ অনুভৱ কৰা। মন্ত্ৰণালয়ে কৈছিল যে টিকাকৰণৰ ২০ দিনৰ ভিতৰত খুব কম সংখ্যক (১ লাখ-৫ লাখৰ ভিতৰত এগৰাকী) গৰ্ভৱতী মহিলাৰ কিছুমান লক্ষণ থাকিব পাৰে যাৰ প্ৰতি তাৎক্ষণিক মনোযোগ দিয়াৰ প্ৰয়োজন।

    ৯০ শতাংশ গৰ্ভৱতী মহিলা চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি নোহোৱাকৈয়ে আৰোগ্য হয়

    মন্ত্ৰণালয়ে কৈছিল যে যদি এগৰাকী গৰ্ভৱতী মহিলা ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হয়, তেওঁলোকৰ ৯০ শতাংশ চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি নোহোৱাকৈ আৰোগ্য হয়। আনহাতে অতি কম সংখ্যকৰ ক্ষেত্ৰত স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটিব পাৰে। মন্ত্ৰণালয়ে কৈছিল যে 'সাংকেতিক গৰ্ভৱতী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ আশংকা বেছি। গৰ্ভৱতী মহিলাসকলকো গুৰুতৰ ৰোগৰ ক্ষেত্ৰত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰিব লগা হ'ব পাৰে। উচ্চ ৰক্তচাপ, মেদবহুলতা, ৩৫ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকৰ কোভিডৰ ফলত গুৰুতৰ ৰোগ হোৱাৰ আশংকা অধিক।'

    শিশুটোৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কে আশংকা সন্দৰ্ভত মন্ত্ৰণালয়ে নিৰ্দেশনাত কয় যে জন্মৰ সময়ত ৯৫ শতাংশতকৈও অধিক কোভিড পজিটিভ মাতৃৰ অৱস্থা ভাল আছিল। কিছুমান ক্ষেত্ৰত কোভিড সংক্ৰমণে অকাল প্ৰসৱৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। লগতে নৱজাতকটিৰ ওজন ২.৫ কিলোগ্ৰামতকৈ কম হ'ব পাৰে আৰু গুৰুতৰ অৱস্থাত জন্মৰ পূৰ্বেই মৃত্যু হ'ব পাৰে।

    স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে কৈছিল যে - ৩৫ বছৰৰ অধিক বয়সৰ মহিলা, মেদবহুল, ছুগাৰ বা ৰক্তচাপত ভুগি থকা মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত কোভিডৰ পিছত সমস্যা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। যদি গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত এগৰাকী মহিলা কোভিডৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছে, প্ৰসৱৰ লগে লগে তেওঁক টিকাকৰণ কৰিব লাগে।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: