ধৰ্ষণৰ দৰে জঘন্য ঘটনা কিয় সংঘটিত হয়? আমাৰ দেশত এনে ঘটনা ৰোধ কৰাটো কেনেকৈ সম্ভৱ? কি ক'লে বিশেষজ্ঞই?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:February 19, 2021, 8:51 PM IST
ধৰ্ষণৰ দৰে জঘন্য ঘটনা কিয় সংঘটিত হয়? আমাৰ দেশত এনে ঘটনা ৰোধ কৰাটো কেনেকৈ সম্ভৱ? কি ক'লে বিশেষজ্ঞই?
আমাৰ সমাজত এনে কোনো যাদু কাঠি নাই, যি ঘূৰাই দিলেই বন্ধ হৈ পৰিব লিংগ সম্বন্ধীয় সকলো অপৰাধ।

আমাৰ সমাজত এনে কোনো যাদু কাঠি নাই, যি ঘূৰাই দিলেই বন্ধ হৈ পৰিব লিংগ সম্বন্ধীয় সকলো অপৰাধ।

  • Share this:
সততাৰে আনৰ বিষয়ে আপুনি নিজৰ মতামত ৰখা পূৰ্বে আপুনি আপোনাৰ নিজৰ তথ্য বৃদ্ধি কৰক আৰু এই বিষয়ত অধিক পঢ়া শুনা কৰক। সত্য কথা যে, লিংগ-ভিত্তিক হিংসা এতিয়া বাঢ়িবলৈ লৈছে আৰু অমানৱীয় এই হিংসাৰ ঘটনাসমূহক লৈ মানুহৰ মাজত যথেষ্ট বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হৈ আহিছে। এই অপৰাধ কেনেদৰে প্ৰতিহত কৰিব লাগে সেই বিষয়েও মতামত প্ৰকাশ কৰা হয়।

বাতৰি কাকত, আলোচনী, অনলাইন প্লেটফৰ্ম, নিউজ চেনেল, ৰেডিঅ' আৰু আনকি অনানুষ্ঠানিক বাৰ্তালাপতো এই বিষয়টোক লৈ যথেষ্ট যুক্তি তৰ্ক কৰা হয়। গতিকে এই অপৰাধ ৰোধ কৰাৰ বিষয়টোক লৈ আমাৰ দেশত কোনো আলোচনা নোহোৱা বুলি কোৱাটো ভুল। যদিহে আপুনি এনে আলোচনা শুনা নাই, তেন্তে ইয়াৰ বিষয়ে অধিক সচেতন হওক আপুনি।

লিংগ ভিত্তিক হিংসাৰ বিষয়টোক লৈ আলোচনা কৰিলে কেৱল ন্যায়, অপৰাধ, শাস্তিমূলক সংস্কাৰ কাৰ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাই প্ৰয়োজন নহয়, ইয়াৰ বাবে কিছু সামাজিক নিয়ম, নৈতিক মূল্যবোধ আৰু ব্যক্তিগত আৰু সামূহিক মনোবিজ্ঞানৰ ওপৰত আলোচনা কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। কিয়নো আমাৰ সমাজ ব্যৱস্থা যৌন সম্পৰ্কৰ ক্ষেত্ৰত অতি ৰক্ষণশীল আৰু অতি পিতৃতান্ত্রিক।

ধৰ্ষণকাৰীৰ মগজুত সোমাই থকা,আমি সহজে আঁতৰ কৰিব পৰা দুটা বা তিনিটা কাৰণৰ বাবে ধৰ্ষণ কাণ্ড সংঘটিত নহয়। আনকি আমাৰ পিতৃতান্ত্রিক সমাজৰ সামূহিক মনোভাৱৰ বাবেও নহয় এনে ঘটনা সংঘটিত নহয় ।

এটা ডাঙৰ সমস্যা হিচাপে পৰিগণিত হোৱা লিংগ-ভিত্তিক হিংসা ৰোধ কৰিবলৈ হ'লে বহুতো দিশত মৌলিক পৰিৱৰ্তনৰ বাবে পদক্ষেপ গ্ৰহণৰ প্ৰয়োজনীয়তা আছে।

যৌন শিক্ষা পৰামৰ্শকৰ মতে, সন্মতিৰ শক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগে। সন্মতি এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়। প্ৰতিটো 'না' বা নহয় শব্দক  সি যিমানেই সাধাৰণ নহওক কিয়, গুৰুত্বসহকাৰে ল'বলৈ চেষ্টা কৰিব লাগে। নিজৰ মাজত সহমতৰ সংস্কৃতি বিকশিত হ'বলৈ দিয়ক। আনৰ সীমা, তেওঁৰ পচন্দ আৰু অপচন্দক সন্মান কৰিবলৈ শিকক আৰু কাৰোবাৰ অনুমতি প্ৰদানক লৈ গৌৰৱান্বিত অনুভৱ কৰক । যিকোনো কাম কৰাৰ পূৰ্বে নিজৰ সংগী, আপোনজন বাৰে বাৰে সোধক।

যিমানেই আপোনাৰ সম্পৰ্ক তথা বিবাহ পুৰণি নহওক কিয়, তেওঁৰ পৰা লাভ কৰা অনুমতিয়ে আপোনাৰ মুহূৰ্তবোৰক আৰু অধিক ৰোমান্তিক কৰি তুলিব।

অস্বীকাৰ কাৰ্যক কেনেদৰে পৰিচালনা কৰিব লাগে আপুনি সেয়াও শিকিব লাগে। আপুনি জানি ল'ব লাগে যে, এজন মানুহ হিচাপে, আমাৰ সকলোৰে আমাৰ পছন্দ, মুড, বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ যৌন উত্তেজনা আৰু অন্যান্য বস্তুৰ সৈতে জীয়াই থকাৰ অধিকাৰ আছে। ইজনে সিজনৰ প্ৰতি সন্মানেৰে মুকলিভাৱে আৰু সৎ হৈ আলোচনা কৰিব লাগে। আমাৰ সম্পৰ্কৰ ভিত্তিৰ বাবে সন্মতিৰ এক স্বাস্থ্যকৰ সংস্কৃতি, যি অত্যাৱশ্যকীয়। এই ধৰণৰ লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, সকলো মানুহে, তেওঁলোকৰ লিংগ পৰিচয় যিয়েই নহওক, আমি তেওঁৰ সৈতে সন্মানজনকভাৱে আগবাঢ়িব লাগে। যি সদায় আমি নিজৰ লগত বিচাৰো।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: February 19, 2021, 8:48 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি