உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • আগৰ কোম্পানীৰ পৰা ট্ৰান্সফাৰ কৰিব পাৰিব PFৰ ধন, জানক কেনেদৰে কৰিব এই সৰল কাম

    আগৰ কোম্পানীৰ পৰা ট্ৰান্সফাৰ কৰিব পাৰিব PFৰ ধন, জানক কেনেদৰে কৰিব এই সৰল কাম

    কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (Employees Provident Fund - EPF) হৈছে এক সুৰক্ষিত সঞ্চয় সঁজুলি। ইয়াত বিনিয়োগ কৰি কৰ্মচাৰীসকলে দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত উন্নত লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰিব।

    কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (Employees Provident Fund - EPF) হৈছে এক সুৰক্ষিত সঞ্চয় সঁজুলি। ইয়াত বিনিয়োগ কৰি কৰ্মচাৰীসকলে দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত উন্নত লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰিব।

    কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (Employees Provident Fund - EPF) হৈছে এক সুৰক্ষিত সঞ্চয় সঁজুলি। ইয়াত বিনিয়োগ কৰি কৰ্মচাৰীসকলে দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত উন্নত লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰিব।

    • Share this:
    যিকোনো প্ৰাইভেট লিমিটেড (Private Limited), চৰকাৰী বা অৰ্ধ-চৰকাৰী কোম্পানীৰ কৰ্মচাৰীৰ দৰমহাৰ পৰা পিএফ (PF) কৰ্তন কৰা হয়। আপুনি চাকৰি সলনি কৰাৰ লগে লগে আপোনাৰ পিএফ আগৰ কোম্পানীৰ পৰা ট্ৰান্সফাৰ কৰিব পাৰে। কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (Employees Provident Fund - EPF) হৈছে এক সুৰক্ষিত সঞ্চয় সঁজুলি। ইয়াত বিনিয়োগ কৰি কৰ্মচাৰীসকলে দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত উন্নত লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰিব। EPF কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাই (EPFO) একাউণ্টটো পৰিচালনা কৰে। ই E- E-E মডেল এটাৰ জৰিয়তে সঞ্চয় বৃদ্ধি কৰে। EPFত বিনিয়োগ, সূত আৰু প্ৰত্যাহাৰক কৰ ৰেহাই দিয়া হৈছে। ই কৰ্মচাৰীৰ দৰমহাৰ ১২% অৰিহণা যোগায় (Basic+DA)। কোম্পানীটোৱে একেটা অৱদান আগবঢ়ায়।
    ঘৰত বহি ট্ৰান্সফাৰ কৰক
    যদি আপুনি আন ঠাইত ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব বিচাৰে তেন্তে আপুনি EPF কৰিব পাৰে। এইটো ডিজিটেলভাৱে অত্যন্ত সহজ। যেতিয়া আপুনি কোম্পানী এটা এৰি যায়, আপুনি আন এটা চাকৰিত যোগদান কৰিলে আপুনি আপোনাৰ PF আগৰ কোম্পানীৰ পৰা ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব পাৰে। কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাই (EPFO) সদস্য কৰ্মচাৰীসকলক অনলাইনত PF ধন ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। অৰ্থাৎ, ক’তো ওলাই নোযোৱাকৈ, কৰ্মচাৰীজনে ঘৰত বহি টকা এটা PF একাউণ্টৰ পৰা আন এটালৈ ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ প্ৰক্ৰিয়াটোও অত্যন্ত সৰল। EPFOই UAN (ইউনিভাৰ্চেল একাউণ্ট নম্বৰ) নামৰ ১২ টা অংকৰ এটা নম্বৰ প্ৰদান কৰে, যিটো সক্ৰিয় কৰি একাউণ্টতো নিৰীক্ষণ কৰা হয়। UAN আইডিয়ে ইয়াৰ সদস্যসকলৰ বাবে ছাতিৰ দৰে কাম কৰে।
    প্ৰক্ৰিয়াটো কি জানক:
    -- প্ৰথমে আপুনি Unified Member Portalলৈ যাব লাগিব, তাৰ পিছত ইয়াক আপোনাৰ UANৰ সৈতে লগ ইন কৰিব লাগিব।
    -- আপুনি অনলাইন সেৱাৰ বাবে One Member One EPFত ক্লিক কৰিব লাগিব।
    -- এতিয়া আপুনি বিদ্যমান কোম্পানীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত তথ্য আৰু PFএকাউণ্ট পৰীক্ষা কৰিব লাগিব।
    -- তাৰ পিছত Get Details বিকল্পত ক্লিক কৰক। আপুনি পূৰ্বৱৰ্তী এপইণ্টমেণ্টৰ একাউণ্ট বিৱৰণ PF দেখিব।
    -- আগৰ কোম্পানীবোৰৰ এটা আৰু বিদ্যমান কোম্পানী এটা বাছনি কৰিব লাগিব। কোম্পানী বাছনি কৰক আৰু সদস্য আইডি বা UAN দিয়ক।
    -- শেষত Get OTP বিকল্পত ক্লিক কৰক, যি আপোনাক UANত পঞ্জীয়ন কৰা ম'বাইল নম্বৰত OTP লাভ কৰিব। তাৰ পিছত OTP প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু চাবমিট বিকল্পত ক্লিক কৰক।
    -- আপোনাৰ EPF একাউণ্টৰ অনলাইন ট্ৰান্সফাৰ প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ হৈছে।
    First published: